Gracze mają apetyt na granie w dowolnym miejscu

Na jakich urządzeń amerykańscy gracze najczęściej graja w gry? Odpowiedź nie zaskakuje – zaskakują za to decyzje produktowe niektórych producentów.

Na jakich urządzeniach najchętniej grają gracze w USA? (2023 rok)
Na jakich urządzeniach najchętniej grają gracze w USA? (2023 rok) | źródło: Statista

Oprócz zaprezentowania nowych i nadchodzących gier na PlayStation 5 i PlayStation VR2, Sony podzieliło się także kilkoma nowościami sprzętowymi podczas środowej prezentacji PlayStation Showcase. Potwierdzając pogłoski o nowym przenośnym urządzeniu PlayStation, Sony zaprezentowało „Project Q” — urządzenie, które wygląda jak dwie połówki kontrolera DualSense PS5 przyklejone do iPada mini. Ten projekt całkowicie zdezorientował internautów.

W przeciwieństwie do innych przenośnych konsol do gier, Project Q nie odtwarza gier na samym urządzeniu (jak Nintendo Switch) ani z chmury (jak Valve Steam Deck), ale może być używany tylko do przesyłania strumieniowego gier z PlayStation 5 za pomocą Sony Remote Play.

Aby było to jeszcze bardziej zagmatwane, do działania wymaga połączenia Wi-Fi, co teoretycznie czyni go mniej użytecznym niż jakiekolwiek urządzenie z systemem iOS lub Android, które może przesyłać strumieniowo gry PS5 za pośrednictwem gry zdalnej w sieciach 5G.

Oprócz stwierdzenia, że ​​urządzenie będzie wyposażone w „żywy 8-calowy ekran LCD o rozdzielczości do 1080p przy 60 klatkach na sekundę” oraz że posiada „wszystkie przyciski i funkcje kontrolera bezprzewodowego DualSense”, Sony pozostawiła społeczność graczy z wieloma niewiadomymi, co dokładnie Project Q robi lepiej w porównaniu z istniejącymi urządzeniami.

Nie oznacza to, że nie ma popytu na mobilne urządzenia do gier. Sukces Nintendo Switch i stale rosnąca popularność gier na smartfony mówią w tym względzie same za siebie. Jak pokazuje powyższy wykres, przygotowany przez serwis Statista, gracze mają wyraźny apetyt na grę w dowolnym miejscu i czasie.

Według Statista Consumer Insights, Amerykanie grają w gry na niezliczonych urządzeniach, a wszechobecny smartfon jest wyraźnym numerem 1. Biorąc to pod uwagę, decyzja Sony o powiązaniu Projektu Q z połączeniem Wi-Fi jest nieco zaskakująca, ponieważ natychmiast odbiera jedną z największych zalet przenośnych urządzeń do gier: granie w dowolnym miejscu.

Na jakich urządzeniach najchętniej graja ankietowani gracze ze Stanów Zjednoczonych? (kwiecień 2022 – marzec 2023)

  1. smartfony 57%
  2. konsole do gier 35%
  3. komputery PC 29%
  4. tablety 26%
  5. smart TV 21%
  6. przenośne konsole do gier 20%
  7. urządzenia do streamingu 12%
  8. nie gram w gry wideo 17%

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista