Oto najlepiej sprzedające się konsole przenośne do gier

Które konsole przenośne do gier wideo sprzedały się w największej liczbie do tej pory? Sprawdź bestsellery wśród konsol przenośnych na świecie.

Najpopularniejsze przenośne konsole do gier - całkowita liczba sprzedanych popularnych przenośnych konsol do gier (stan na 31 marca 2023)
Najpopularniejsze przenośne konsole do gier – całkowita liczba sprzedanych popularnych przenośnych konsol do gier (stan na 31 marca 2023) | źródło: Statista

Podczas gdy Sony dominuje na rynku wysokiej klasy konsol do gier wideo do salonu już przez większą część ostatnich trzech dekad, tak naprawdę nigdy nie przebiło się na rynku przenośnych urządzeń do gier. PlayStation Portable (PSP), wydane w 2004 roku, sprzedało się w przyzwoitej liczbie 76 milionów sztuk w ciągu swojej 10-letniej żywotności, to Nintendo sprzedało dwa razy więcej jednostek niż popularny Nintendo DS, który został wydany w tym samym roku.

Następca PSP – PlayStation Vita, pojawił się na przełomie 2011 i 2012 roku i pomimo mocnego startu, sprzedaż szybko spadła i ostatecznie rozczarowała wszystkich. Fakt, że Sony odmówił ujawnienia danych dotyczących sprzedaży Vita, tak jak robi to dla każdego innego urządzenia PlayStation wypuszczonego od 1994 roku, mówi sam za siebie.

Szacunki z różnych źródeł wskazują, że całkowita sprzedaż PS Vita wyniosła około 15 milionów sztuk, co częściowo wyjaśnia, dlaczego Sony tymczasowo zrezygnowało później z ekspansji rynku konsol przenośnych. Zapytany o potencjalnego następcę Vity w 2015 roku prezes Sony Computer Entertainment Worldwide Studios Shuhei Yoshida powiedział, że klimat dla urządzeń przenośnych „nie jest zdrowy” ze względu na „ogromną dominację gier mobilnych”.

Osiem lat później wydaje się, że Sony ponownie zanurza palce w grach przenośnych. Ale chociaż wiemy, że urządzenie o nazwie kodowej „Project Q” będzie zdalnie przesyłać strumieniowo gry PS5, wymaga Wi-Fi i pojawi się jeszcze w tym roku, w tym momencie niewiele więcej wiemy na temat zapowiedzianego urządzenia przenośnego od Sony.

Całkowita sprzedaż konsol przenośnych do gier na świecie (stan na 31 marca 2023 r.)

  1. Nintendo DS 154 mln
  2. Nintendo Switch 126 mln
  3. Game Boy 119 mln
  4. Game Boy Advance 82 mln
  5. PSP 76 mln
  6. Nintendo 3DS 76 mln
  7. PS Vita 15 mln

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista