Od greki do łaciny: wizualizacja ewolucji alfabetu

W 2021 roku alfabet grecki był główną częścią cyklu informacyjnego wariantów koronawirusa COVID-19, a jak ewoluował alfabet?

Infografika: Ewolucja alfabetu
Ewolucja alfabetu | fot. Matt Baker, UsefulCharts.com

Warianty COVID-19, które są oznaczane greckimi literami, gdy stają się wariantem budzącym obawy, znormalizowały ich użycie. Od wariantu Alpha w Wielkiej Brytanii po wariant Delta, który rozprzestrzenił się z Indiach i stał się dominującą odmianą na świecie, alfabet grecki był wszędzie. Pozornie z dnia na dzień wariant Omicron odkryty w Afryce Południowej stał się najczęściej dyskutowanym wariantem znanym na świecie.

Ale alfabetu greckiego używamy również w innych dziedzinach naszego życia. Na przykład greckie litery są powszechnie używane w matematyce i naukach ścisłych, jak Sigma (Σ) oznaczająca sumę lub Lambda (λ) używana do reprezentowania okresu półtrwania materiału radioaktywnego.

A badanie lingwistyczne pokazuje nam, dlaczego używanie greckich liter w rozmaitych językach na świecie nie jest całkowicie naciągane. Ta wizualizacja autorstwa Matta Bakera z Useful Charts pokazuje, jak współczesne alfabety łacińskie używane w języku angielskim wyewoluowały z alfabetu greckiego i innych.

Zanim pojawił się angielski, łacina, a nawet greka, były pismami protosynajskimi. Uważany za pierwszy alfabet, jaki kiedykolwiek był używany, pismo protosynajskie powstało w Kanaanie, biblijnej ziemi Izraela. Został przerobiony z egipskich hieroglifów, które były powszechnie spotykane w okolicy (jego nazwa pochodzi od góry Synaj) i używany do opisywania dźwięków zamiast znaczeń.

Jako pierwsze pismo semickie, protosynajskie wkrótce wpłynęło na inne języki semickie. Było prekursorem alfabetu fenickiego, który był używany na obszarze dzisiejszego Libanu i rozprzestrzenił się w całym basenie Morza Śródziemnego i stał się podstawą arabskiego, cyrylicy, hebrajskiego i oczywiście greckiego.

Ewolucja alfabetu greckiego, rzymskiego i łacińskiego

Z biegiem czasu alfabet był nadal przyjmowany i ewoluował w różnych językach. Pierwsze formy archaicznego pisma greckiego datowane są na około 750 rok p.n.e. Wiele liter pozostało we współczesnej grece, w tym Alfa, Beta, Delta, a nawet Omicron, mimo że po raz pierwszy pojawiły się ponad 2500 lat temu.

Wkrótce alfabet grecki (i większość jego kultury) został zapożyczony z łaciny, a archaiczne pismo łacińskie pojawiło się około 500 roku p.n.e. Ewolucja w alfabet łaciński, z tymi samymi rozpoznawalnymi literami używanymi we współczesnym języku angielskim, nastąpiła 500 lat później, w 1 roku n.e.

AlfabetUżycie (rok)
protosynajski~1750 p.n.e.
fanicjan~1000 p.n.e.
archaiczna greka~750 p.n.e.
archaiczna łacina~500 p.n.e.
rzymski~1 n.e.
nowożytna łacinaobecnie

Wiele liter, które po raz pierwszy pochodziły z egipskich hieroglifów, trafiło do współczesnego angielskiego, ale przebyły długą i zawiłą drogę. Jak widać na powyższej grafice, niektóre litery przekształciły się w wiele form, podczas gdy inne całkowicie wypadły z użycia.

A to tylko migawka wielu skryptów i języków, z których wyewoluował współczesny alfabet angielski. Małe litery pochodzą z rzymskiej kursywy, która przekształciła się w pisma wyspiarskie i karolińskie, zanim stała się współczesnym małym angielskim.

Podobnie jak wiele rzeczy w długiej historii ludzkiej kultury, alfabety nie są tak różne, jak mogłoby się wydawać.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Visual Capitalist | Matt Baker