Sony „Project Q” do zdalnego grania ma 8-calowy ekran

Przenośne urządzenie „Project Q” firmy Sony pojawi się jeszcze w tym roku do gier Remote Play z PlayStation 5 przez Wi-Fi.

Sony Project Q - konsola przenośna PS5

Sony oficjalnie potwierdziło, że pracuje nad handheldem PlayStation, aby ułatwić granie w gry na PS5. Urządzenie zostało zapowiedziane podczas środowego PlayStation Showcase i nosi nazwę kodową Project Q – „Wprowadzimy na rynek urządzenie, które umożliwi strumieniowe przesyłanie dowolnej gry z konsoli PS5 za pomocą Remote Play przez Wi-Fi” – powiedział szef PlayStation, Jim Ryan, podczas PlayStation Showcase. „Wewnętrznie znany jako «Projekt Q», ma 8-calowy ekran HD oraz wszystkie przyciski i funkcje kontrolera bezprzewodowego DualSense”.

Przeczytaj też: Sony ogłasza Project Leonardo, kontroler ułatwień dostępu dla PlayStation 5

„Project Q” będzie miał ekran LCD do 1080p i 60 klatek na sekundę streamowanych przez Wi-Fi i będzie zawierał zarówno wyzwalacze adaptacyjne, jak i dotykowe sprzężenie zwrotne DualSense. Handheld Q ma zostać wprowadzony na rynek jeszcze w tym roku, chociaż Sony nie powiedział dokładnie, kiedy i ile może kosztować nowe urządzenie.

Zgodnie z drobnym drukiem na dole prezentacji Sony — gry, w które będzie można uruchomić na Q, muszą być zainstalowane na samej konsoli PlayStation 5 — najwyraźniej gadżet został zaprojektowany jako towarzysz twojego własnego PS5, a nie coś, na czym natywnie można byłoby grać w gry, takie jak Steam Deck lub telefonem, a nawet strumieniować je z chmury.

Jednak Sony jest jedną z czołowych firm oferujących usługi gier w chmurze, którą obecnie wydaje się zmieniać, więc możliwe jest, że Q doda gry w chmurze w późniejszym terminie. Dziwne wydawałoby się pominięcie usług, dzięki którym Sony zarabia więcej.

Krótka zapowiedź Sony nie zdradzała, czy będziesz mógł używać Q do strumieniowego przesyłania gier poza domem: Sony Remote Play obsługuje obecnie połączenia przez sieć komórkową, chociaż może być konieczne powiązanie go z telefonem lub hotspotem, ponieważ Sony w przypadku Q wspomina tylko o Wi-Fi.

Plotki o pierwszym urządzeniu przenośnym pojawiły się na początku roku – wspominały o tym, że urządzenie opiera się na Remote Play i nie byłoby urządzeniem do gier w chmurze, miało 8-calowy ekran LCD, podobne do DualSense oraz podano maksymalną rozdzielczością i liczbą klatek na sekundę. W raporcie napisano również, że urządzenie podręczne otrzymało nazwę kodową Q Lite — powiedziałbym, że nazwa Project Q jest wystarczająco bliska.

Wydaje się, że dzięki Project Q Sony odpowiada na rosnącą popularność urządzeń przenośnych we własnej ofercie. Nintendo Switch był oczywiście absolutnym hitem, ale dzięki nowszym usługom, takim jak Steam Deck firmy Valve i ROG Ally firmy Asus, widzimy wiele sposobów grania w bardziej nowoczesne gry na nowszym sprzęcie niż starzejący się Switch.

W klasycznym posunięciu Sony Project Q ma swoje własne dziwactwo, ponieważ może przesyłać strumieniowo gry tylko przez Wi-Fi, ale jeśli szukasz opracowanego przez Sony sposobu grania w najnowsze gry PlayStation na urządzeniu przenośnym, możesz chcieć odłożyć trochę pieniędzy na Project Q.

Jeśli chcesz wypróbować Remote Play, aby przesyłać strumieniowo gry z PS5, nie musisz czekać na handheld od Sony. Większość iPhone’ów, telefonów z systemem Android, Windows lub Mac może to zrobić, a nawet jest aplikacja dla systemu Linux, którą można załadować na Steam Deck o nazwie Chiaki.

Sony zapowiedziało także swoje pierwsze douszne słuchawki bezprzewodowe PlayStation.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Sony | The Verge