Google zapowiada nową erę reklam opartych na sztucznej inteligencji

Poznaj nowości Google dla przedsiębiorców, oparte na sztucznej inteligencji, ogłoszone dzisiaj podczas konferencji Google Marketing Live.

Kiedy w 2013 r. po raz pierwszy uczestniczyliśmy w konferencji Google Marketing Live, branża reklamowa przechodziła poważną zmianę – przejście na urządzenia mobilne. Od tamtego czasu minęło dziesięć lat, a obecnie sztuczna inteligencja w podobny sposób zmienia naszą branżę. Sztuczna inteligencja to podstawa Google Ads. Od wielu lat pomaga „w tle”, wspierając reklamodawców w optymalizacji ich czasu i zwiększenia zwrotu z inwestycji. Ma fundamentalne znaczenie dla wielu produktów, które Google stworzyło w ciągu ostatniej dekady, napędzając rozwój firm każdej wielkości, zaczynając od funkcji takich jak inteligentne określanie stawek, po produkty w pełni oparte na sztucznej inteligencji – na przykład kampanie Performance Max

Nowości Google dla przedsiębiorców, oparte na sztucznej inteligencji, ogłoszone dzisiaj podczas konferencji Google Marketing Live

  • Product Studio, dzięki wykorzystaniu AI, pozwoli przedsiębiorcom tworzyć dopasowane zdjęcia produktów w wysokiej rozdzielczości bez konieczności organizowania sesji zdjęciowych. Narzędzie usunie rozpraszające tło, stworzy nową scenerię dla produktu lub poprawi rozdzielczość obrazu. 
  • Google Ads zyskają nową funkcję konwersacji w języku naturalnym, która znacznie przyspieszy tworzenie kampanii w wyszukiwarce. Za pośrednictwem czatu sprzedawcy będą mogli wygenerować słowa kluczowe, obrazy, wideo, opisy oraz inne elementy przydatne w kampanii. 
  • Merchant Center Next to uproszczona wersja platformy, która pomoże m.in. automatycznie skonfigurować informacje o produktach na podstawie witryny sprzedawcy oraz przejrzeć wszystkie produkty w sklepie online i stacjonarnym w jednym kompleksowym widoku. 

Dzisiaj podczas konferencji Google Marketing Live gigant podzielił się tym, jak rozwój generatywnej sztucznej inteligencji sprawi, że to właśnie ona stanie się Waszym pierwszym i najważniejszym narzędziem marketingowym — pomagającym podejmować decyzje, rozwiązywać problemy i zwiększać kreatywność Waszych działań. 

Kompleksowe zarządzanie za pośrednictwem czatu

Rozpoczęcie nowej kampanii może czasem wydawać się przytłaczające. Dzisiaj wprowadzono w Google Ads nową funkcję konwersacji w języku naturalnym (ang. Conversational experience), która ma przyspieszyć tworzenie kampanii w wyszukiwarce, łącząc wiedzę przedsiębiorców i działanie sztucznej inteligencji Google. 

Po prostu dodajcie preferowaną stronę docelową ze swojej witryny, a Google AI ją podsumuje. Następnie wygeneruje trafne i skuteczne słowa kluczowe, nagłówki, opisy, obrazy i inne zasoby dla Waszych kampanii. Możecie przeglądać i łatwo edytować te sugestie przed wdrożeniem. Teraz możecie rozmawiać na czacie, aby uzyskać lepszą wydajność — poproście Google AI o pomysły, dokładnie tak jak pytacie kolegę z pracy.

Google: nowa era reklam opartych na sztucznej inteligencji. Nowości z Google Marketing Live
Google: nowa era reklam opartych na sztucznej inteligencji. Nowości z Google Marketing Live

W zeszłym roku rozpoczęto wdrażanie komponentów tworzonych automatycznie (ACA) dla reklam w wyszukiwarce, które wykorzystują treści z Waszych stron docelowych i istniejących reklam do generowania nagłówków i tekstów reklam. Wkrótce uzupełnione zostanie ACA o generatywną sztuczną inteligencję, aby skuteczniej tworzyć i dostosowywać reklamy w wyszukiwarce na podstawie kontekstu zapytania. 

Na przykład podczas wyszukiwania hasła „pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej” sztuczna inteligencja może wykorzystać treść Waszej strony docelowej i istniejących reklam do utworzenia nowego nagłówka, który jeszcze lepiej pasuje do zapytania, na przykład „Ukojenie dla suchej i wrażliwej skóry”. Dzięki temu możecie poprawić trafność reklam, pozostając wiernym Waszej marce. 

Zwiększcie kreatywność dzięki Performance Max 

Kampanie Performance Max to jeden z najlepszych przykładów tego, jak sztuczna inteligencja może pomoc w rozwoju firmy. Reklamodawcy korzystający z Performance Max uzyskują średnio o ponad 18% więcej konwersji przy podobnym koszcie, co oznacza wzrost o 5 punktów procentowych (z 13%) w niecały rok. 

Google: nowa era reklam opartych na sztucznej inteligencji. Nowości z Google Marketing Live
Google: nowa era reklam opartych na sztucznej inteligencji. Nowości z Google Marketing Live

Google wprowadza generatywną sztuczną inteligencję do Performance Max, aby jeszcze bardziej ułatwić tworzenie niestandardowych materiałów i skalowanie ich za pomocą kilku kliknięć. Po prostu podajcie swoją witrynę, a Google AI zacznie uczyć się o Waszej marce, aby wypełnić kampanię tekstem i innymi odpowiednimi zasobami. Zaproponuje nawet nowe obrazy wygenerowane specjalnie dla Was, aby pomóc Wam wyróżnić się wśród konkurencji. 

Funkcja ta będzie też dostępna w nowej wersji konwersacji w Google Ads. 

Google: nowa era reklam opartych na sztucznej inteligencji. Nowości z Google Marketing Live
Google: nowa era reklam opartych na sztucznej inteligencji. Nowości z Google Marketing Live

Aby ułatwić zwiększanie przychodów zarówno od nowych, jak i obecnych klientów, ulepszono również cel pozyskiwania nowych klientów i wprowadzono cel ponownego zaangażowania w kampaniach Performance Max. 

Nowe reklamy dzięki generatywnej sztucznej inteligencji 

Podczas konferencji Google I/O ogłoszono, że w wyszukiwarce pojawią się nowe możliwości wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji. Wprowadzone funkcje sprawią, że wyszukiwarka będzie bardziej inteligentna i wygodna w obsłudze, a jednocześnie będzie łączyć użytkowników z przydatnymi informacjami w sieci, także z Waszymi firmami. Przyszłość wyszukiwania będzie ewoluować, podobnie jak przyszłość reklamy, która zapewni więcej możliwości rozwoju Waszej firmy i zaprezentowania Waszej marki. 

Search Generative Experience (SGE) można znaleźć w Laboratorium wyszukiwarki, nowym narzędziu pozwalającym na dostęp do eksperymentów w wyszukiwarce Google. Podczas I/O pokazano, jak reklamy będą się wyświetlać powyżej i poniżej nowego interfejsu. Teraz, w nadchodzących miesiącach, Gogle będzie eksperymentować z reklamami w wyszukiwarce i reklamami produktowymi, które są bezpośrednio zintegrowane z trybem migawkowym i konwersacyjnym opartym na sztucznej inteligencji. Będzie też eksperymentować z nowymi formatami natywnymi dla SGE, które wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję do tworzenia trafnych reklam wysokiej jakości, dostosowanych do każdego etapu wyszukiwania. 

Na przykład, jeśli ktoś wyszukuje „zajęcia na świeżym powietrzu na Maui” i zawęzi wyszukiwanie do „zajęć dla dzieci” i „surfingu”, może zobaczyć w pełni dostosowaną reklamę marki turystycznej promującej lekcje surfingu dla dzieci. 

Google: nowa era reklam opartych na sztucznej inteligencji. Nowości z Google Marketing Live
Google: nowa era reklam opartych na sztucznej inteligencji. Nowości z Google Marketing Live

Gdy pojawią się reklamy w wyszukiwarce, nadal będą one zawierały nasze wiodące w branży, jasne i przejrzyste etykiety reklam z etykietą „Sponsorowane” wyróżnione pogrubionym czarnym tekstem.

Przyszłość oparta na sztucznej inteligencji i stawiająca na prywatność 

Budowanie zaufania użytkowników i użytkowniczek ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania internetu wspieranego przez reklamy. W przyszłym roku pliki cookies stron trzecich zostaną wycofane z Chrome’a, a zespoły ds. reklam Google aktywnie testują nowe rozwiązania, w tym sygnały chroniące prywatność w ramach Privacy Sandbox, aby pomóc Wam w dalszym docieraniu do odpowiednich klientów, a jednocześnie mierzeniu wyników. 

Zaprezentowane produkty reklamowe działają zgodnie z naszymi Zasadami dotyczącymi sztucznej inteligencji i mają pomóc Waszym firmom w rozwoju. Wasze firmy, Wasz marketing i Wasze wyniki — wszystko wzmocnione przez sztuczną inteligencję Google. Jak zawsze, w pierwszej kolejności firma będzie eksperymentować, testować i wsłuchiwać się w Wasze opinie. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Polska