Oprogramowanie 5.16.2 dla Kindle Scribe pozwala zamieniać pismo odręczne na tekst

Możesz w końcu robić notatki na stronach, choć tylko w wybranych książkach i tytułach, oraz w pewnym zakresie konwertować pismo odręczne na tekst.

Kindle Scribe Firmware Update 5.16.2 (Software Amazon Kindle)
Kindle Scribe Firmware Update 5.16.2 (Software Amazon Kindle)

W końcu Amazon to zrobił — po uruchomieniu serii drobnych aktualizacji Kindle Scribe w ciągu ostatnich kilku miesięcy, wraz z firmware’em w wersji 5.16.2 firma wprowadziła dwie funkcje potencjalnie zmieniające grę. Od dziś możesz faktycznie konwertować pismo odręczne na tekst maszynowy na swoim Kindle Scribe i pisać na stronach. Prawdę mówiąc, nowe funkcje mają bardzo ograniczone możliwości. Dobrą wiadomością jest jednak to, że Amazon planuje wprowadzać więcej aktualizacji przez cały rok – więc miejmy nadzieję, że się poprawią.

Sprawdź też: Kindle Scribe dostało uaktualnienie 5.16.1.3

Na razie jednak tylko podczas eksportowania notatników można konwertować pismo odręczne na tekst maszynowy. Znajdująca się w menu opcja Share (Udostępnij) daje teraz użytkownikom możliwość wybrania opcji Convert to text and quick send (Konwertuj na tekst i szybko wyślij). Dostępna jest również opcja Convert to text and email (Konwertuj na tekst i wyślij e-mailem) , która umożliwia przeglądanie i edytowanie notatników przekonwertowanych na tekst przed udostępnieniem ich maksymalnie pięciu adresom e-mail.

W porównaniu z tymi udogodnieniami, nowy czytnik Elipsa 2E firmy Kobo umożliwia również konwersję pisma odręcznego z poziomu notebooka i jak donoszą użytkownicy po pierwszych testach konwertuje ona również pismo odręczne znacznie dokładniej.

Na Kindle Scribe z oprogramowaniem w wersji 5.16.2 można także teraz pisać bezpośrednio na wybranych stronach książek, czasopism z przewodnikiem, gier słownych i innych zakupionych tytułów za pośrednictwem sklepu Amazon. Opcja jednak ograniczona jest tylko do tytułów Kindle z opcjami Write-on Books lub On-page writing wymienionymi jako obsługiwana funkcja. Natomiast Kobo Elipsa 2E pozwala pisać w dowolnym e-booku.

Istnieją inne mniej ekscytujące, ale wciąż godne uwagi aktualizacje, które Amazon wprowadziło z dzisiejszym software’em dla Kindle Scribe. Na przykład możesz teraz przełączać się między trybami widoku pionowego i poziomego w plikach PDF przesłanych za pomocą funkcji Send to Kindle. Inne nowe aktualizacje dla plików PDF obejmują możliwość przycinania marginesów, wyróżniania piórem lub palcami, dodawania notatek tekstowych i wyszukiwania słów w słowniku lub za pośrednictwem Wikipedii.

Wreszcie, Amazon dodał również nowe narzędzie do zaznaczania lassem, które pozwala zakreślać odręczny tekst i zmieniać jego rozmiar lub przenosić go w notatniku, karteczce samoprzylepnej lub pliku PDF. Możesz także kopiować i wklejać wybrane treści w notatnikach, karteczkach samoprzylepnych i plikach PDF.

Podczas gdy Kindle Scribe wciąż ma przed sobą długą drogę — możesz zsynchronizować notatki Kindle Scribe z aplikacjami Kindle na innych urządzeniach – dobrze, że Amazon wreszcie wprowadził te aktualizacje. Kilka tygodni temu Kindle Scribe nie mógł dorównać rywalom takim jak Kobo Elipsa 2E i Remarkable 2. Jednak dzięki dzisiejszemu oprogramowaniu przyszłość pierwszego e-czytnika firmy Amazon do robienia notatek zaczyna wyglądać coraz lepiej.

Nową wersję oprogramowania w wersji 5.16.2 dla Kindle Scribe pobierzesz ze strony firmy Amazon lub poczekaj na automatyczną aktualizację bezpośrednio na czytniku – musi być naładowany w przynajmniej 50% i podłaczony do sieci Wi-Fi.

Pozostałe czytniki wciąż mają wersje oprogramowania z lutego 2023 roku, oczywiście polskiego tłumaczenia interfejsu wciąż się nie doczekaliśmy, choć firma sprzedaje od wielu już lat swoje czytniki na naszym rynku – mała rzecz a jakże cieszyłaby oko, aż dziwi, że taki gigant nie może tego zrobić przez tyle lat.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amazon | The Verge