Bliźniacze wieże Shimao Riverfront Wisdom Towers powstaną w Chinach

Krzywoliniowe wzory pokryją szklane i aluminiowe fasady bliźniaczych wież Shimao Riverfront Wisdom Towers w Chinach.

Shimao Riverfront Wisdom Towers (Chiny)

Studio Ping Jiang | EID Arch przejmuje budowę Shimao Riverfront Wisdom Towers, wielkoskalowego kompleksu wielofunkcyjnego w Hangzhou. Projekt bliźniaczych drapaczy chmur skupia się na stworzeniu otwartej przestrzeni i łączności miejskiej, tworząc jednocześnie nowy węzeł miejski i punkt orientacyjny dla miasta, i składa się z nowych powierzchni biurowych, mieszkalnych i handlowych. Położone w pobliżu skrzyżowania Airport Highway i Qianjing Third Bridge, miejsce to jest krytycznym węzłem miejskim dla dzielnicy Binjiang w Hangzhou.

W skład kompleksu wchodzą wieże biurowe, apartamentowiec, oficyna handlowa oraz ogólnodostępny park. Hangzhou jest najbardziej znane z malowniczego Jeziora Zachodniego, plantacji herbaty i miejsca narodzin giganta handlu elektronicznego Alibaba.

Projekt ten jest pomyślany jako znacząca brama miejska, obejmująca bliźniacze wieże na wysokości prawie 280 metrów, dla obszaru IoT i otaczającego go pasa inteligentnego przemysłu. Projekt zapewnia 370.000 metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej, mieszkalnej i handlowej. Na inwestycję składa się pięć budynków otaczających zieloną, publiczną przestrzeń, aby zachęcać do swobodnych spotkań i handlu.

Wieże A i B stanowią centralny element inwestycji, mieszczącej biura i mieszkania. Trzypiętrowy aneks zapewnia powierzchnię handlową i obiekty wspierające społeczność. Pozioma pofalowana fasada oficyny naśladuje kształt sąsiedującej rzeki, tworząc przyjazną dla pieszych atmosferę.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych komercyjnych inwestycji o różnym przeznaczeniu i o dużej gęstości, ten projekt optymalizuje otwartą przestrzeń publiczną. Otwarte ze wszystkich stron miejsce ma przyciągać gości ze wszystkich kierunków, stojąc w widocznym miejscu w pobliżu rzeki Qiantang. Dobrze znana historycznie rzeka, z jej otworami pływowymi i silnymi przypływami, stanowi podstawę projektu, który przedstawia abstrakcyjny krzywoliniowy wzór na fasadach wież.

Wieże są owinięte ścianami osłonowymi ze szkła o niskiej zawartości żelaza i aluminiowymi pionowymi żebrami. Pionowe elementy mają różne rozmiary i kształty, dodatkowo podkreślając koncepcję przypływu, jakby powierzchnia fasady przesuwała się i cofała.

„W przeciwieństwie do wysokich budynków miejskich o mocnej formie, projekt wyróżnia się powściągliwym, prostym pięknem”, stwierdza główny architekt i kontynuuje: „W gęsto zaludnionym środowisku miejskim kultowe budynki powinny być nie tylko wyrazem nowości i ekstrawagancji. W przeciwieństwie do powszechnego trendu pięcia się na wysokość i widowiskowości w projektowaniu wieżowców w Chinach, Wisdom Towers stoją cicho nad brzegiem rzeki Qiantang z powściągliwą elegancją i otwartością, odpowiadając na lokalne cechy kulturowe miasta.”

Informacje o projekcie:

nazwa: Shimao Riverfront Wisdom Towers
projektant: Atelier Ping Jiang – EID Arch | @eid_arch
lokalizacja: Hangzhou, Chiny
fotografie wykorzystane we wpisie: CreatAR Obrazy – fotografia arch-egzystencji – Xi Chen – Hu Yijie – Yang Shi

zespół projektowy: Sean Lu, Xiaohai Lin, Hong Li, Kai Ding, Dan Tang, Alberto Canero, Ratima Suwanrumpha, Boyang Li, Ben Xie, Di Fan, Xiaoxu Sun, Fan Yang, Ingrong Chen, Wenjia Wang, Tong Zheng, Yushi Zheng , Kaini Huang, Jin Meng, Guanting Fang, Fangzi He, Xiaowei Wang, Yu Song, Peng Li, Chen Chen, Zhongzhou Jiang, Di Wu, Juntao Hu, Wei Zhang, Yuandi Nong, Tinglei Zhang, Xinyi Lu, Huiwen Wang
współpracujący lokalny instytut projektowy: Instytut Projektowania i Badań Architektonicznych prowincji Zhejiang (Zhejiang Province Institute of Architectural Design and Research)
planowanie główne: SOL Structure
inżynier: LERA
MEP inżynier: WSP
konsultant projektowania krajobrazu: AECOM
konsultant ds. elewacji: Schmidlin
projektant wnętrz: HPID (Tower A) – MATRIX DESIGN (Tower B) – G&K (E Building)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: designboom