Nowe skany 3D prezentują Titanica w całej jego zatopionej chwale

Ponad 700 tysięcy zdjęć wraku statku wykonanych z łodzi podwodnych pozwoliło stworzyć fotorealistyczny cyfrowy model 3D zatopionego Titanica.

Model 3D statku RMS Titanic leżącego na dnie Oceanu
Model 3D statku RMS Titanic leżącego na dnie Oceanu | fot. Magellan Limited, Atlantic Productions

Brytyjski transatlantyk Royal Mail Ship (RMS) Titanic uderzył w górę lodową podczas swojego dziewiczego rejsu i zatonął na dnie północnego Atlantyku w kwietniu 1912 roku. W katastrofie zginęło ponad 1500 pasażerów i członków załogi. Teraz naukowcy uzyskali bezprecedensowy, trójwymiarowy obraz statku na dnie morskim, tworząc cyfrowy skan wraku z setek tysięcy zdjęć.

Może Ci się spodobać też: Zestaw LEGO® Titanic ma aż 135 cm długości

BBC donosi, że firma zajmująca się mapowaniem głębin morskich Magellan Limited przeprowadziła prace terenowe latem 2022 roku wraz z Atlantic Productions — firmą produkcyjną, która kręci film dokumentalny o tym procesie.

Naukowcy z obu organizacji spędzili sześć tygodni, używając łodzi podwodnych, wykonując ponad 715 tysięcy zdjęć wraku Titanica, który znajduje się około 12.500 stóp (3800 metrów) pod powierzchnią Oceanu Atlantyckiego. Obrazy te zostały następnie zestawione, aby stworzyć cyfrową replikę 3D skazanego na zagładę statku.

Użyliśmy dwóch najnowocześniejszych łodzi podwodnych o nazwach Romeo i Julia, które były obsługiwane jednocześnie, aby zapewnić trzecioosobowy widok procesu Digital Twining i zapewnić niezakłócony przebieg operacji. To, co stworzyliśmy, to bardzo dokładny, fotorealistyczny model 3D wraku. Wcześniej materiał filmowy pozwalał zobaczyć tylko jeden mały obszar wraku na raz. Ten model pozwoli ludziom oddalić obraz i spojrzeć na całość po raz pierwszy.

– powiedział Gerhard Seiffert, specjalista od przechwytywania 3D Magellana

Kiedy badacze zakończyli skanowanie statku, posiadali 16 terabajtów danych i wideo 4K wraku. Miesiące przetwarzania i renderowania zaowocowały ostatecznym modelem 3D, którego filmy i fotosy zostały właśnie opublikowane przez firmy Atlantic i Magellan.

Według BBC model obejmuje cały statek w dużej szczegółowości — pokazuje także mniejsze szczegóły, takie jak kotły, nieotwarte butelki szampana, a nawet numer seryjny na śrubie napędowej. Ten nowy model może pomóc historykom i inżynierom dowiedzieć się więcej o okolicznościach, które doprowadziły do niesławnego zatonięcia Titanica.

Mamy rzeczywiste dane, które inżynierowie mogą wykorzystać, aby zbadać prawdziwą mechanikę rozpadu i zatonięcia statku, a tym samym jeszcze bardziej zbliżyć się do prawdziwej historii katastrofy Titanica. Dla następnej generacji eksploracji, badań i analiz Titanica jest to początek nowego rozdziału.

– powiedział ekspert ds. Titanica – Parks Stephenson

Nowy model cyfrowy to kolejny dowód na to, jak współczesna nauka pomaga nam badać słynne wraki statków. W zeszłym roku zespół ogłosił odkrycie dobrze zachowanego wraku Endurance — statku, który przewoził antarktyczną wyprawę Ernesta Shackletona w 1914 roku.

Pokolorowany model 3D zatopionego Titanica stworzony przez Magellan Limited i Atlantic Productions:

Na początku tego roku naukowcy z National Oceanographic and Atmospheric Administration, stanu Michigan i Ocean Exploration Trust znaleźli dawno zaginiony zatopiony statek w głębinach jeziora Michigan. Ironton zatonął w 1894 roku i później już nigdy go nie widziano, dopóki zespół nie sfotografował statku za pomocą sonaru – i znalazł go osadzonego w pionie na dnie jeziora.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Gizmodo | Magellan Limited | Atlantic Productions