„Fanfik” już w serwisie Netflix – kim jest odtwórca głównej roli?

Film „Fanfik” to pełna empatii i ciepła opowieść o dorastaniu i poznawaniu siebie, którą od 17 maja 2023 roku można oglądać w serwisie Netflix.

„Fanfik” Alin Szewczyk (Netflix, 2023)
„Fanfik” Alin Szewczyk (Netflix, 2023) | fot. Przemek Pączkowski, Netflix

W głównej roli polskiego filmu Netfliksa pt. Fanfik zadebiutował Alin Szewczyk — Gdybym miał opisać siebie w trzech słowach, powiedziałbym: spawacz, zajawkowicz, samouk – lubię rysować komiksy, chodzę na szpilkach po wybiegach, a moim marzeniem jest wyspawać most – opowiada Szewczyk. Alin ma 23 lata i pochodzi z warszawskiego Ursynowa. O castingu do Fanfika, prowadzonym w 2021 roku, dowiedział się od znajomych.

Zdecydował się wziąć w nim udział trochę dla zabawy, a trochę z czystej ciekawości. Wcześniej przez dwa lata pracował za biurkiem w korporacjach, choć tak naprawdę czuł, że najbardziej spełnia się rysując komiksy i grając dj sety. Miał też wtedy na koncie epizodyczną rolę w filmie Pewnego razu w październiku.

Do roli Tośka szukaliśmy kogoś, kto będzie potrafił oddać emocje związane z odkrywaniem siebie i zabrać ze sobą widzów w tę podróż ze sobą. Gdy tylko poznaliśmy Alin wiedzieliśmy, że to właśnie jego szukamy. Oczarował nas swoją autentycznością, zobaczyliśmy w nim Tośka. Ma ogromny potencjał i naturalny talent – przyznaje reżyserka Fanfika, Marta Karwowska.

Przed rozpoczęciem zdjęć do Fanfika, Alin przeszedł kilkumiesięczny etap przygotowań do swojej roli i pracy na planie. W tym czasie wspólnie z Martą Karwowską i choreografką ruchu, Kayą Kołodziejczyk, pracował nad ekspresją, uwalnianiem i rozumieniem emocji, powoli budując postać Tośka. Ważnym elementem w Fanfiku są też relacje między bohaterami, dlatego Alin spędzał dużo czasu z resztą obsady.

Z całą ekipą filmowej klasy Tośka wyjechaliśmy do Kazimierza Dolnego – poznawaliśmy się, improwizowaliśmy, omawialiśmy nasze postaci i poszczególne sceny z twórcami. To pozwoliło nam się do siebie zbliżyć i właściwie stworzyć taki licealny vibe. Poza tym sporo nauczyłem się od Dobromira Dymeckiego, który pokazał mi np. jak zagrać sceny, w których mam się wściec. To było dla mnie chyba największe wyzwanie – wyrazić złość i krzyczeć na kogoś, bo sam mam opory przed pokazywaniem emocji w ten sposób.

— wspomina Alin

Jest jednak parę wspólnych cech, jakie Alin odnajduje w sobie i Tośku. – Oboje lubimy znajdować w życiu powody do radości, bo zbyt dużo czasu spędziliśmy na patrzeniu tylko na jego złe strony. – przyznaje Szewczyk.

„Fanfik” Alin Szewczyk, Jan Cięciara, Krzysztof Oleksyn (Netflix, 2023)
„Fanfik” Alin Szewczyk, Jan Cięciara, Krzysztof Oleksyn | fot. Przemek Pączkowski, Netflix

Fanfik” jest już na platformie Netflix, a co dalej?

Po doświadczeniu z pracy nad filmem Alin nabrał odwagi, by spróbować swoich sił w modelingu. Jak wspomina do agencji modelingowych był rekrutowany od dziecka, ale dopiero po zakończeniu zdjęć uznał, że jest gotowy, żeby spróbować – Chciałem się sprawdzić dla frajdy, ale coś za dobrze poszło i teraz tym zarabiam na życie.

Zapytany o plany na przyszłość i na dalszy rozwój kariery odpowiada, że zdecydowanie nie chce na razie koncentrować się wyłącznie na jednym kierunku.

Mam papiery na spawacza i jeśli nie przyjmę się w aktorstwie czy w modzie, to będę (w końcu) spawał. Chciałbym zadbać o siebie i najbliższych. Wydać własny komiks, wyspawać most, nauczyć się patrzeć ludziom prosto w oczy, pościgać się samochodem, zrobić jeszcze jakiś ciekawy film i zbudować dom na końcu świata dla mnie i przyjaciół. Mam wiele celów i żadnego planu. Ale i tak jakoś do nich powoli dążę.

Zobacz debiut Alin Szewczyk w pierwszoplanowej roli w filmie Fanfik w Netflix!

Twórcy: Marta Karwowska (reżyseria, scenariusz), Grzegorz Jaroszuk (scenariusz)
Produkcja: Orphan Studio, Paweł Heba, Jerzy Dzięgielewski, Maciej Sojka, Roman Szczepanik
Obsada: Alin Szewczyk (Tosiek/Tośka), Jan Cięciara (Leon), Dobromir Dymecki (Marcin – tata), Ignacy Liss (Maks), Maja Szopa (Emilia), Agnieszka Rajda (Roksana), Wiktoria Kruszczyńska (Matylda), Krzysztof Oleksyn (Konrad)
Gatunek: coming of age
Premiera: 17 maja 2023 r.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix Polska