iPhone przemówi Twoim głosem po 15 min uczenia

Nowe funkcje ułatwień dostępu firmy Apple mogą pomóc osobom, które straciły zdolność mówienia, są niewidome lub niedowidzące.

Czytanie tekstu na iPhonie głosem użytkownika
Czytanie tekstu na iPhonie głosem użytkownika

Firma Apple zaprezentowała pakiet nowych funkcji zaprojektowanych z myślą o ułatwieniach poznawczych, wzrokowych, słuchowych i mobilnych. Obejmuje to nową funkcję Personal Voice dla osób, które mogą utracić zdolność mówienia, umożliwiającą im stworzenie „syntetyzowanego głosu, który brzmi jak ich własny”, aby rozmawiać z przyjaciółmi lub członkami rodziny. Według Apple’a użytkownicy mogą stworzyć osobisty głos, czytając na głos zestaw monitów tekstowych – w sumie 15 minut audio na iPhonie lub iPadzie. Ponieważ funkcja ta integruje się z funkcją Live Speech, użytkownicy mogą wpisać to, co chcą powiedzieć, a osobisty głos odczyta to komukolwiek, z kim chcą rozmawiać. Apple twierdzi, że ta funkcja wykorzystuje „uczenie maszynowe na urządzeniu, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo informacji użytkowników”.

Ponadto Apple wprowadza usprawnione wersje swoich podstawowych aplikacji w ramach funkcji o nazwie Assistive Access, która ma wspierać użytkowników z zaburzeniami poznawczymi. Ta funkcja ma na celu „dostosowanie aplikacji i doświadczeń do ich podstawowych funkcji w celu zmniejszenia obciążenia poznawczego”. Obejmuje to połączoną wersję Telefonu i FaceTime, a także zmodyfikowane wersje aplikacji Wiadomości, Aparat, Zdjęcia i Muzyka, które zawierają przyciski o wysokim kontraście, duże etykiety tekstowe i dodatkowe narzędzia ułatwień dostępu.

Prace nad „niestandardowym trybem dostępności” zostały zauważone pod koniec ubiegłego roku w wersji beta iOS 16.2. Apple twierdzi, że funkcje pojawią się „jeszcze w tym roku”, co sugeruje, że mogą być częścią systemu iOS 17.

Konwersja mowy na tekst w czasie rzeczywistym i synteza własnego głosu

Za pomocą konwersji mowy na tekst w czasie rzeczywistym i syntezy własnego głosu na iPhonie, iPadzie i Macu można zapisać słowa, które chce się wypowiedzieć, tak by zostały odczytane na głos w czasie połączenia telefonicznego lub w aplikacji FaceTime, a także w trakcie rozmowy twarzą w twarz. Użytkownicy mogą też zapisywać najczęściej używane przez siebie zwroty, by szybko reagować podczas ożywionych dyskusji w domu, w pracy lub wśród znajomych. Na świecie żyją miliony osób, które nie mówią od urodzenia lub utraciły tę zdolność, i właśnie z myślą o nich opracowano funkcję konwersji mowy na tekst w czasie rzeczywistym.

Opcja wskazywania i odczytywania w trybie wykrywania w narzędziu Lupa pomaga osobom niewidomym i słabowidzącym

Dostępny jest również nowy tryb wykrywania w Lupie, który pomaga użytkownikom niewidomym lub niedowidzącym, który ma pomóc użytkownikom w interakcji z obiektami fizycznymi z licznymi etykietami tekstowymi. Apple twierdzi, że użytkownik może skierować kamerę swojego urządzenia na etykietę, taką jak klawiatura kuchenki mikrofalowej, którą następnie iPhone lub iPad odczyta na głos, gdy użytkownik przesunie palcem po każdym numerze lub ustawieniu na urządzeniu.

Firma Apple zwróciła również uwagę na szereg innych funkcji, które pojawią się również na komputerze Mac, w tym sposób parowania aparatów słuchowych Made for iPhone z komputerem Mac przez użytkowników niesłyszących lub niedosłyszących. Firma dodaje również łatwiejszy sposób dostosowywania rozmiaru tekstu w Finderze, Wiadomościach, Mailu, Kalendarzu i Notatkach na Macu.

Przykłady aplikacji z dostosowanymi opcjami dostępności na iPhonie (iOS)
Przykłady aplikacji z dostosowanymi opcjami dostępności na iPhonie (iOS)

Dostępność jest częścią wszystkiego, co robimy w Apple. Te przełomowe funkcje zostały zaprojektowane na każdym etapie z opiniami członków społeczności osób niepełnosprawnych, aby wspierać różnorodną grupę użytkowników i pomagać im komunikować się na nowe sposoby.

— powiedziała w oświadczeniu Sarah Herrlinger, starszy dyrektor Apple ds. globalnej polityki i inicjatyw w zakresie dostępności
Dostępność na urządzeniach firmy Apple (dostosowanie systemu)
Dostępność na urządzeniach firmy Apple (dostosowanie systemu)

Użytkownicy będą mogli również wstrzymywać GIF-y w Safari i Wiadomościach, dostosowywać szybkość, z jaką Siri do nich mówi, oraz używać sterowania głosowego do sugestii fonetycznych podczas edycji tekstu. Wszystko to opiera się na istniejących funkcjach ułatwień dostępu Apple’a dla komputerów Mac i iPhone’a, które obejmują napisy na żywo, czytnik ekranu VoiceOver, wykrywanie drzwi i wiele innych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Newsroom | the Verge