Google usunie konta, z których przez 2 lata nikt nie korzystał

Firma Google ogłosiła dzisiaj, że aktualizuje swoją politykę dotyczącą nieaktywnych kont i zamierza usuwać te, które porzucono na dłużej niż 2 lata.

Logowanie do konta Google
Logowanie do konta Google | fot. Google

Konta Google, które nie były używane od co najmniej dwóch lat mają zostać usunięte. Google twierdzi, że konta, które nie były używane przez przez tak długi czas, są bardziej narażone na ataki z powodu używania starszych, mniej bezpiecznych haseł i braku uwierzytelniania dwuskładnikowego. W przyszłości, jeśli konto Google nie było używane ani nikt się do niego nie zalogował przez co najmniej dwa lata, może zostać usunięte wraz z całą zawartością.

Sprawdź też: Google Bard wkracza do 180 krajów, wkrótce po polsku!

Nowe zasady kasowania nieaktywnych kont, dotyczą treści z Gmaila, Dokumentów Google, Dysku Google, Google Meet, Kalendarza, YouTube i Zdjęć Google.

Zasady dotyczą osobistych kont Google, a nie kont utworzonych dla firm i szkół. Konta będą usuwane począwszy od grudnia 2023 roku, ale Google planuje powiadomić o tym użytkowników, zanim zacznie usuwać im konta.

Konta, które zostały utworzone i nigdy więcej nie były używane, zostaną zlikwidowane jako pierwsze, a Google będzie wysyłać wiele powiadomień zarówno na adres e-mail konta, jak i na adres pomocniczy, jeśli taki został podany.

Aby konto Google było aktywne, Google zaleca logowanie się co najmniej raz na dwa lata, a każda osoba, która ostatnio logowała się na konto lub do usługi Google, ma konto uważane za aktywne i nie zostanie ono usunięte.

Aktywność obejmuje czytanie lub wysyłanie wiadomości e-mail, korzystanie z Dysku Google, oglądanie filmów na YouTubie, pobieranie aplikacji Google Play, korzystanie z wyszukiwarki Google, aktywną subskrypcję za pośrednictwem konta Google lub logowanie się przez Google.

Logowanie do konta Google

W 2020 roku Google zapowiedziało, że usunie zawartość z nieużywanych kont, ale zachowa konta w stanie nienaruszonym. To się teraz zmienia wraz z planowanym usuwaniem całych nieaktywnych kont (nie tylko zawartości).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | Macrumors