Sonos przestanie wspierać odtwarzanie lokalnych plików także na Androidzie

Użytkownicy Sonosa jeszcze w tym miesiącu stracą możliwość odtwarzać lokalne pliki na urządzeniach z systemem Android.

Sonos - odtwarzanie za pomocą aplikacji mobilnej

Firma twierdzi, że Android utrudnia dalsze wspieranie funkcji „na tych urządzeniach”. Bluetooth i wejście liniowe stają się coraz bardziej powszechne w głośnikach Sonos. Firma przestała wspierać lokalne odtwarzanie plików pod systemem iOS już kilka lat temu, teraz robi to samo pod Androidem. Większość ludzi korzysta z głośników Sonos ze względu na szerokie możliwości strumieniowego przesyłania dźwięku, ale możliwe jest również odtwarzanie własnych plików audio przez wejście liniowe, Bluetooth, AirPlay i pamięć masową podłączoną do sieci (NAS).

Przeczytaj też: Dźwięk przestrzenny Apple Music także na głośnikach Sonos!

Użytkownicy Androida od dawna mieli też inną opcję: mogą z łatwością odtwarzać w systemie Sonos pliki audio przechowywane lokalnie na ich urządzeniu. Ale ta opcja wkrótce zniknie.

Firma Sonos zaktualizowała swoją witrynę internetową, dodając informację, że „od 23 maja 2023 roku usuwa możliwość odtwarzania plików audio bezpośrednio w systemie Sonos za pomocą menu „na tym urządzeniu” w aplikacji Sonos na Androida”. Firma zaleca klientom przesłanie tych utworów do usługi przesyłania strumieniowego — YouTube Music świetnie się do tego nadaje — lub zainstalowanie i uruchomienie rozwiązania NAS, jeśli chcą, aby lokalne pliki nadal można było odtwarzać na sprzęcie Sonos.

Termin usunięcia tej funkcji prawie na pewno nie jest przypadkowy. Sonos i Google walczą obecnie w sądzie federalnym w sprawie naruszenia patentu. Ale zgaduję, że funkcja „na tym urządzeniu” była używana tak rzadko, że firma uznała, że nie warto jej dłużej utrzymywać. Sonos usunął analogiczną funkcję pod iOS-em trzy lata temu, mówiąc wówczas, że „sposób, w jaki ta funkcja została pierwotnie zaprojektowana, stał się zawodny w nowszych wersjach systemów iOS i Sonos” oraz że wsparcie firmy dla AirPlay sprawiło, że stała się zbędna.

Rozumowanie jest podobne w przypadku Androida. „W miarę wydawania nowszych wersji mobilnych systemów operacyjnych może to czasami zmienić sposób udostępniania informacji między urządzeniami, a ta funkcja nie będzie już kompatybilna z nowszymi wersjami systemu operacyjnego Android” – napisał przedstawiciel Sonos na forum wsparcia firmy.

Z kilkoma głośnikami obsługującymi technologię Bluetooth, które są obecnie dostępne na rynku i po rozszerzeniu odtwarzania liniowego na najnowsze produkty Era 100 i Era 300, Sonos wydaje się myśleć, że jego bazy są pokryte lokalnymi plikami, nawet jeśli nie można ich przesyłać strumieniowo na platformę bezpośrednio z Androida.

Pamiętaj, że możesz odtwarzać muzykę przez Bluetooth na głośniku Roam lub Era, a następnie przesyłać ten dźwięk do innych głośników Sonos, które są częścią Twojego systemu. Ale jeśli nie chcesz stracić wierności odtwarzanego dźwięku, najlepsze opcje to wejście liniowe lub dysk NAS.

Aplikację mobilną Sonos pobierzesz ze sklepów App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Sonos | The Verge