„Śubuk” dostępny do obejrzenia na platformach VOD

Zobacz laureata nagrody za najlepszy scenariusz na festiwalu w Gdyni i Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę męską — „Śubuk” już na VOD.

Film „Śubuk” (Polska, 2022)

Film „Śubuk” to najnowsze dzieło producentów „Carte Blanche”, „Ostatniej Rodziny” i nominowanego do Oscara hitu „Boże Ciało”, który w kinach zobaczyło łącznie prawie 1,6 miliona widzów. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.

„Śubuk” to trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.

W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol, aktorskie odkrycie ostatnich lat, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej „Magnezja” Maćka Bochniaka. Wspierają ją – nagradzany na całym świecie za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” – Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Boże Ciało”), odkrycie głośnego serialu HBO, „Ślepnąc od świateł” – Marta Malikowska, gwiazdor serialu „Chyłka” – Filip Pławiak, a także pojawiający się po raz pierwszy na ekranie – Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski.

Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca poruszającego obrazu „Carte Blanche”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza, który wygrał prestiżowy konkurs Script Pro w 2019 rok, a na 47 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę w tej kategorii.

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”.

Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem.

Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Film od 5 maja można obejrzeć online na platformach: Premiery CANAL+, Player, Polsat Box Go, Orange, Play, UPC, Multimedia Polska, Vectra, Rakuten, Inea, TOYA, Nowe Horyzonty VOD, MOJEeKINO.pl, e-Kino pod Baranami, Katoflix.

Informacje o filmie „Śubuk”

 • Premiera VOD: 5 maja 2023
 • Gatunek: dramat
 • Produkcja: Polska 2022
 • Reżyseria: Jacek Lusiński („Minuta ciszy” – serial, „Carte Blanche”)
 • Producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham / Aurum Film („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”, „Carte Blanche”)
 • Koproducenci: CANAL+ Polska, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy
 • Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • Scenariusz: Jacek Lusiński („Carte Blanche”), Szymon Augustyniak
 • Zdjęcia: Bartosz Nalazek („Eastern”)
 • Scenografia: Marek Zawierucha („Boże Ciało”)
 • Charakteryzacja: Aneta Brzozowska („Boże Ciało”)
 • Kostiumy: Anna Englert („Mowa ptaków”)
 • Montaż: Jarosław Barzan („Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „Bogowie”)
 • Muzyka: Hania Rani („Jak najdalej stąd”)
 • Obsada: Małgorzata Gorol („Magnezja”, „Plan B”, „Twarz”), Andrzej Seweryn („Ostatnia Rodzina”, „Różyczka”, „Ziemia obiecana”, „Rojst” – serial), Marta Malikowska („Ślepnąc od świateł” – serial, „Tarapaty 2”), Wojtek Krupiński (debiut), Wojciech Dolatowski (debiut), Aleksandra Konieczna („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”), Filip Pławiak („Czerwony pająk”, „Chyłka” – serial), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia”, „Atak paniki”)
 • Dystrybucja: Kino Świat
 • Partnerem dystrybucji filmu jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Plakat do filmu „ŚUBUK”
Plakat do filmu „ŚUBUK”

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Kino Świat