Safari wyprzedziło Edge’a na komputerach (kwiecień 2023)

Przeglądarka Safari firmy Apple ponownie wyprzedziła Microsoft Edge pod względem popularności na komputerach i laptopach.

Ranking przeglądarek internetowych na świecie (udział) w kwietniu 2023 roku - komputery i laptopy (desktop)
Ranking przeglądarek internetowych na świecie (udział) w kwietniu 2023 roku – komputery i laptopy (desktop)

Przeglądarka internetowa Safari ma obecnie ponad miliard użytkowników. Więcej osób używa Safari jako przeglądarki internetowej na komputerze niż Microsoft Edge. Tym samym w bitwie domyślnych przeglądarek Apple wygrywa teraz z Microsoftem. Oczywiście na pierwszym miejscu nieustannie króluje Chrome firmy Google.

Safari to przeglądarka internetowa firmy Apple, która jest fabrycznie instalowana na każdym komputerze Mac, iPhonie i iPadzie. Mimo to w zeszłym roku straciła drugie miejsce na rzecz Microsoft Edge w rankingu najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie.

Ale nowe dane pokazują, że przeglądarka internetowa Apple’a ponownie wyprzedziła Edge’a i wróciła na drugie miejsce w rankingu najczęściej używanych przeglądarek internetowych na świeciena komputerach. Na urządzeniach mobilnych wciąż jest na 2. miejscu.

Ranking najczęściej używanych przeglądarek internetowych na świecie w kwietniu 2023 roku

Według Statcounter, który mierzy popularność przeglądarek internetowych na podstawie danych zebranych z wielu stron internetowych, Safari po raz kolejny jest drugą najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie z udziałem 11,87% użytkowników komputerów stacjonarnych, którzy regularnie z niej korzystają, podczas gdy Microsoft Edge zajmuje obecnie trzecie miejsce z wynikiem 11%.

Nic dziwnego, że Google Chrome pozostaje najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie z 66,13% udziałem w rynku. W porównaniu z danymi Statcounter z 2022 roku Safari urosła o ponad 2%, podczas gdy Microsoft Edge tylko o 1%. Z drugiej strony Google Chrome pozostał z prawie takim samym odsetkiem jak w zeszłym roku, co pokazuje, że nie ma ona praktycznie konkurencji.

mobiledesktopwszystkie platformy
Google Chrome61,96%66,13%63,51%
Apple Safari26,85%11,87%20,43%
Microsoft Edge11%4,96%
Firefox5,65%2,77%
Samsung Internet4,8%2,59%
Opera1,88%3,09%2,39%
IE0,55%
UC Browser1,71%
Android0,88%

Rozwój Safari odzwierciedla rozwój komputerów Mac

Przeglądarki internetowe, to prawdopodobnie najważniejsze aplikacje na komputerze. Wielu przeciętnych konsumentów korzysta prawie wyłącznie z przeglądarki, rzadko przełączając się na inną aplikację.

Ranking przeglądarek internetowych na świecie (udział) w kwietniu 2023 roku - wszystkie platformy
Ranking przeglądarek internetowych na świecie (udział) w kwietniu 2023 roku – wszystkie platformy

To dobra wiadomość dla Apple’a, że jego przeglądarka Safari przewyższyła Edge’a, który zastąpił czcigodnego Internet Explorera. Wiadomość pojawia się prawie rok po tym, jak Safari przekroczyło 1 miliard użytkowników.

Przeglądarka Apple’a odnotowała gwałtowny wzrost, który wyprzedził jej rywala w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nic dziwnego, że zbiega się to z gwałtownym wzrostem popularności systemu macOS. Mac wzrósł z 14,7% udziału w globalnym rynku komputerów stacjonarnych w grudniu 2022 roku do 17,8% w marcu 2023 roku. Tymczasem udział Windowsa spadł z 75,4% do 63,1% w tym samym okresie.

Walka o drugie miejsce

Google ciężko pracuje, aby Chrome był atrakcyjny. Firma chce, aby użytkownicy komputerów wszystkich typów korzystali z jej przeglądarki, aby mogła śledzić ich ruchy w sieci. Wykorzystuje te informacje do tworzenia profili użytkowników Chrome, a następnie sprzedaje te informacje reklamodawcom – to jej prawdziwy biznes.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statcounter |