„Hydraulicy z Białego Domu” już dostępny na HBO Max

Najnowszy miniserial „Hydraulicy z Białego Domu” o Watergate jest bardziej zagmatwany niż śmieszny.

Hydraulicy z Białego Domu (tyt. oryg. White House Plumbers) - serial HBO Max (2023)

Każdy odcinek serialu Hydraulicy z Białego Domu (tyt. oryg. White House Plumbers) rozpoczyna się od napisu: „Produkcja oparta jest na prawdziwej historii, a żadne nazwisko nie zostało zmienione, by chronić niewinnych, bowiem niemal wszyscy zostali uznani winnymi”. Nie pozostawi to złudzeń, że wszyscy główni bohaterowie nowego serialu w HBO Max to postaci autentyczne. Od razu przenosimy się przed budynek biurowy Watergate w Waszyngtonie, gdzie siedmiu mężczyzn w eleganckich garniturach z teczkami przygotowuje się do wykonania genialnego, niezawodnego planu włamania do gabinetu Partii Demokratycznej. Kilka minut później ten plan zostaje udaremniony nie przez organy ścigania, ale przez fakt, że włamywacz zespołu zostawił swoje narzędzia w domu… w Miami.

Tak kończy się druga z czterech prób włamania do Watergate i tak zaczyna się chaos w życiu wszystkich hydraulików prezydenta w Białym Domu.

W ciągu pięciu odcinków serialu Hydraulicy z Białego Domu, każdy opowiada próbę włamania, a także narastanie skandalu Watergate. Wydarzenia te były przedstawiane w telewizji dopiero w 2022 roku w miniserialu Gaslit od Starz. Jednak Hydraulicy z Białego Domu skupia się na dwóch kluczowych postaciach skandalu: E. Howardzie Huncie (Woody Harrelson) i G. Gordonie Liddy’m (Justin Theroux). Nazywani „hydraulikami”, ponieważ ich celem było powstrzymanie przecieków pochodzących z Białego Domu, Hunt i Liddy planowali zainstalowanie podsłuchu i włamanie do siedziby DNC – plan, który doprowadził do rezygnacji prezydenta Richarda Nixona. Ups.

To historia, która jest prawie zbyt szalona, by w nią uwierzyć, a Hydraulicy z Białego Domu traktują ją jako taką. Całość łączy humor i nieudolną polityczną niekompetencję w sposób, który przywodzi na myśl genialny Veep od HBO. (David Mandel, który był showrunnerem Veepa w sezonach od 5. do 7., wyreżyserował całość Hydraulików z Białego Domu).

Podczas gdy Veep był skrupulatnie napisaną satyrą na amerykańską politykę, Hydraulicy z Białego Domu zmaga się z rozdęciem i dysonansem tonalnym. Trzeba przyznać, że w najzabawniejszym momencie to zamieszki – ale śmiech pojawia się pomiędzy niezręczną ekspozycją, słabo rozwiniętym dramatem rodzinnym Huntów i scenami, które zawsze trwają odrobinę za długo. Szkoda, biorąc pod uwagę wesołość jego otwarcia, które obiecuje komediową dywersję szpiegowskiego kaprysu. Niestety, ta obietnica została spełniona tylko w kilku natchnionych fragmentach szalonej komedii, co pozwala nam skupić się mniej na pisaniu, a bardziej na najdziwniejszym występie serialu.

Hydraulicy z Białego Domu spoczywa na barkach Harrelsona i Theroux, których występy nie mogłyby bardziej się od siebie różnić. Jako Hunt, Harrelson przybiera bardziej zachrypnięty głos i narzeka na „radykalną lewicę”, ale serial opiera go bardziej na rzeczywistości, ponieważ on i jego żona Dorothy (Lena Headey, tutaj cudowna) radzą sobie z problemami rodzinnymi.

Z kolei Liddy Theroux jest niemal jak kreskówki. Mężczyzna trzyma rękę nad płomieniami świec, aby udowodnić swoje oddanie sprawie republikańskiej. Jego włosy i wąsy wyglądają, jakby były potrójnie pokryte czarnym lakierem. Gra przemówienia Hitlera dla gości na kolacji. W serialu pełnym szalonych postaci jest zdecydowanie najbardziej szalony.

Ale szaleństwo szybko staje się rozpraszające, im więcej oglądasz — lub, co ważniejsze, słuchasz — Theroux. I nie mówię o śmiesznej, konserwatywnej retoryce, którą głosi Liddy. Mówię o jego głosie, który przypomina gumę do żucia z lat 40., lubiący przesadnie wymawiać każdą ostatnią sylabę. W serialu, w którym większość aktorów pracuje z bardziej neutralnym głosem, dziwaczny ton Liddy’ego wybija się wyraźnie.

W trakcie serialu nie można się zdecydować, czy lubimy, czy nienawidzimy Theroux. Jako postać historyczna, Liddy był dość charakterystyczną postacią, a jej zachowanie zdecydowanie uzasadniało ten poziom niemal karykatury. Ale czy w Hydraulicy z Białego Domu wcielenie Liddy’ego zbytnio odwraca uwagę od reszty miniserialu? Pod koniec można poczuć zmęczenie ta postacią.

Hydraulicy z Białego Domu dostępny jest od 1 maja w HBO i HBO Max, z nowymi odcinkami co tydzień.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: HBO Max | Mashable