Czym mogą być sygnały radiowe z planety podobnej do naszej?

Dziwne sygnały radiowe wykryte z planety podobnej do Ziemi mogą być polem magnetycznym niezbędnym do powstania życia.

Ogromne połacie pomarańczowo-brązowych fal wirują wokół ziemskiego pola magnetycznego zilustrowane niebieskimi liniami.
Wygenerowana komputerowo wizualizacja interakcji wiatru słonecznego z polem magnetycznym Ziemi podczas potężnej burzy słonecznej. Podobne zakłócenia w odległym układzie gwiezdnym mogą emitować dziwne sygnały radiowe | fot. Advanced Visualization Lab, National Center for Supercomputing Applications, University of Illinois at Urbana-Champaign

Ziemskie pole magnetyczne chroni życie na naszej błękitnej planecie — a astronomowie właśnie znaleźli dowód na istnienie pola magnetycznego na skalistej egzoplanecie oddalonej o 12 lat świetlnych. Na Ziemi często traktujemy pole magnetyczne naszej planety jako coś oczywistego. Chroni żywe istoty przed promieniami słonecznymi, kieruje igły kompasu na północ, a nawet tworzy piękne zorze polarne. Inne światy w naszym Układzie Słonecznym również mają pola magnetyczne – ale co z planetami podobnymi do Ziemi krążącymi wokół innych gwiazd? Nowe badania mogą ujawniać obiecujący trop.

Ostatnie obserwacje z radioteleskopów Very Large Array (VLA) w Nowym Meksyku ujawniły dowody na istnienie pola magnetycznego na skalistej egzoplanecie YZ Ceti b, która krąży wokół gwiazdy oddalonej o około 12 lat świetlnych od Ziemi. Jest to pierwsze możliwe wykrycie pola magnetycznego na planecie poza naszym Układem Słonecznym, zgodnie z badaniem opublikowanym 3 kwietnia 2023 roku w czasopiśmie Nature Astronomy.

Badania te pokazują nie tylko, że ta konkretna skalista egzoplaneta prawdopodobnie ma pole magnetyczne, ale dostarczają obiecującej metody na znalezienie znacznie więcej informacji.

– powiedział autor badania Joe Pesce, dyrektor National Radio Astronomy Observatory (NRAO) w oświadczeniu

Pola magnetyczne są szczególnie interesujące dla astronomów, ponieważ są ważną częścią tworzenia planety nadającej się do zamieszkania. Bez pola magnetycznego energetyczne cząstki z gwiazdy mogą powodować erozję atmosfery planety, usuwając warstwę gazu, która może podtrzymywać życie.

Poszukiwanie potencjalnie nadających się do zamieszkania planet lub światów z życiem w innych układach słonecznych zależy częściowo od możliwości ustalenia, czy skaliste egzoplanety podobne do Ziemi rzeczywiście mają pola magnetyczne.

– powiedział Pesce

Jednak YZ Ceti b nie jest planetą nadającą się do zamieszkania. Aby wykryć fale radiowe z pola magnetycznego małej, odległej egzoplanety, astronomowie musieli przyjrzeć się szczególnie ekstremalnemu przykładowi. YZ Ceti b znajduje się dość blisko swojej gwiazdy — o wiele za blisko, aby zapewnić przyjemną temperaturę dla życia — a także krąży po orbicie w takim tempie, że jeden jej rok trwa tylko dwa ziemskie dni.

Zdaniem naukowców jest to tak blisko, że planeta „przedziera się” przez materię wyrzucaną z gwiazdy. Pole magnetyczne planety wypycha naładowaną elektrycznie plazmę z powrotem w kierunku gwiazdy, która następnie oddziałuje z własnym polem magnetycznym gwiazdy, emitując jasne błyski energii.

Zasadniczo fale radiowe obserwowane przez zespół były zorzą polarną na gwieździe, prawdopodobnie utworzoną w wyniku interakcji z planetą.

Na planecie powinna być również zorza polarna, jeśli ma ona własną atmosferę.

– powiedział w oświadczeniu Sebastian Pineda, astronom z University of Colorado Boulder i współautor nowych badań

To dostarcza nam nowych informacji o środowisku wokół gwiazd. Ten pomysł nazywamy – pozasłoneczną pogodą kosmiczną.

– dodał Pineda

Zespół nie jest jednak w 100% pewien, czy gwiezdna zorza polarna jest w całości spowodowana przez YZ Ceti b. Potrzebne są dalsze obserwacje, aby potwierdzić, że jest to w rzeczywistości spowodowane polem magnetycznym planety skalistej, a nie tylko cechą samej gwiazdy. Jednak zespół pozostaje optymistycznie nastawiony i uważa, że te odkrycia mogą doprowadzić do przyszłych przełomów w poszukiwaniu nadających się do zamieszkania obcych planet.

Współautorka badania Jackie Villadsen, astronomka z Bucknell University w Lewisburgu w Pensylwanii, powiedziała w oświadczeniu, że „może to być prawdopodobne” – pierwsze wykrycie pola magnetycznego na skalistej egzoplanecie. „Ale myślę, że będzie dużo dalszych prac, zanim pojawi się naprawdę mocne potwierdzenie fal radiowych wysyłanych przez tę planetę” – dodała.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Nature Astronomy | Space.com