Apple wydało uaktualnienie zabezpieczeń (a) dla iOS 16.4.1, iPadOS 16.4.1 i macOS 13.3.1

Firma Apple udostępniła publicznie swoje pierwsze pilne uaktualnienie zabezpieczeń (Rapid Security Response): iOS 16.4.1 (a), iPadOS 16.4.1 (a) i macOS 13.3.1 (a).

iPadOS 16.4.1 (a)

Opis wskazuje, że ta wersja zawiera ważne poprawki zabezpieczeń i jest zalecana dla wszystkich użytkowników. Aktualizacja Rapid Security Response (RSR) to specjalny rodzaj aktualizacji, który nie wymaga od użytkowników przeprowadzania zwykłej aktualizacji oprogramowania. Zamiast długiej procedury aktualizacji, aktualizację można szybko pobrać i zainstalować w ciągu kilku minut.

Testowane w wersji beta pilne aktualizacje mają na celu zapewnienie ważnych zmian w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy regularnymi aktualizacjami oprogramowania. Może to obejmować szybkie poprawki pilnych problemów z bezpieczeństwem, takich jak aktywnie wykorzystywane exploity przeciwko oprogramowaniu Apple, wraz ze zmianami RSR w celu ograniczenia ryzyka infekcji lub utraty danych.

Niektórzy użytkownicy przy próbie aktualizacji otrzymują ostrzeżenie, że urządzenie nie może zweryfikować poprawki zabezpieczeń. Następnie pojawia się informacja, że urządzenie „nie jest już połączone z internetem”, pomimo, że jest połączone.

RSR mają być dostarczane tylko do najnowszych wersji systemów iOS, iPadOS i macOS i nie mają zastosowania do wcześniejszych wersji. Tego typu aktualizacja dodaje literę na końcu numeru wersji, na przykład zmieniając iOS 16.4.1 na iOS 16.4.1 (a).

Zgodnie z nowym dokumentem wsparcia, ustawieniem domyślnym jest automatyczne stosowanie RSR i monitowanie użytkowników o ponowne uruchomienie urządzenia w razie potrzeby. Instalację RSR można wyłączyć, i zostanie ona zastosowana w następnej standardowej aktualizacji oprogramowania.

Chociaż wydaje się, że aktualizacja jest dostępna do pobrania od razu, niekoniecznie będzie można ją zainstalować. Tweety autorstwa @Dhinakg i @Aaronp613 ujawniają, że RSR ma „szczegółową logikę rampowania”, która pozwala tylko procentowi użytkowników na zainstalowanie aktualizacji naraz.

iOS 16.4.1 (a)

Jeśli zrzut ekranu z kodem jest poprawny, tylko 5% użytkowników będzie mogło zainstalować aktualizację w ciągu pierwszych 6 godzin od premiery, wzrastając do 15% w ciągu 12 godzin, 40% w ciągu 24 godzin po wydaniu i 70% w ciągu 36 godzin. Po 48 godzinach wszyscy użytkownicy, którzy pobrali aktualizację, będą mogli ją zainstalować.

Nie jest jasne, w jaki sposób wybierany jest odsetek użytkowników.

Próby zainstalowania aktualizacji przed zezwoleniem na uruchomienie urządzenia spowodują wyświetlenie komunikatu, że iPhone nie może zweryfikować uaktualnienia i twierdzi, że dzieje się tak, ponieważ urządzenie „nie jest już połączone z Internetem”. Pomimo widocznej informacji o braku internetu, użytkownicy nadal mogą normalnie korzystać z sieci za pomocą swojego iPhone’a bez ograniczeń, a powiadomienie dotyczy tylko aktualizacji.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple