Czy „Citadel” to nowy hit Prime Video?

Najnowszy serial „Citadel” od Amazon Prime Video zadebiutował 28 kwietnia i ma być koncepcją na kreatywną serię serwisu.

„Citadel” Amazon Prime Video (serial, 2023)

Jeśli Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy był próbą Amazona na dostarczenie swojej usłudze strumieniowej Prime Video rodzimej wersji Gry o Tron, to nowy serial szpiegowski Citadel (Cytadela) jest próbą konkurencji ze Squid Game, Domem z papieru lub Love Is Blind — serialu o zasięgu globalnym, który dorównuje zasięgowi jego platformy i potencjalnej franczyzy, która mogłaby wspierać międzynarodowe spin-offy. Pomysł nie wyszedł od scenarzysty, reżysera czy producenta, ale od szefowej Amazon Studios Jennifer Salke, która zwróciła się do AGBO, firmy produkcyjnej Anthony’ego i Joe Russo, z biznesplanem w poszukiwaniu kreatywnej koncepcji.

Może Ci się spodobać: Kiefer Sutherland powraca do korzeni akcji w „Rabbit Hole”

W skrócie: „Wszystko, co znasz, to kłamstwo. Wszystko, co znasz, to mit. Wszystko, co znacie, to Cytadela”. W tym thrillerze science fiction dwójka elitarnych agentów (w tych rolach Priyanka Chopra Jonas i Richard Madden) poskładać zamglone wspomnienia i wsparcie synadykat.

Podobnie jak w przypadku rozczarowujących Pierścieni władzy, podejście tego typu nie może pomóc w stworzeniu niekwestionowanego hitu. Chaotyczna produkcja obejmowała obszerne powtórki, zmianę showrunnera i zmianę odcinków. Dowody tego zamieszania są obecne w napisach końcowych – pilot serialu jest przypisywany nie mniej niż pięciu scenarzystom.

Ale nawet jeśli nie jesteś typem, który czyta uważnie stronę IMDb, pochodzenie serialu Citadel jest wystarczająco oczywiste w wykonaniu: niepewny, ogólny przebój komercyjny z dziewięciocyfrowym budżetem, którego nigdy byś nie odróżnił od tandetnego CGI.

Jednak jakość ambitnej produkcji tak naprawdę nie ma teraz znaczenie dla Amazona, który już zapowiedział drugi sezon Citadel, a także seriale dodatkowe rozgrywające się we Włoszech i Indiach. Teoretycznie ta seria będzie centrum całego połączonego wszechświata. Ale rozległa struktura potrzebuje solidnego fundamentu, a ten, który zapewnia Citadel, jest w najlepszym przypadku chwiejny.

Synopsyzacja Citadel wydaje się zbędna. Choć technicznie oryginalna, historia może pochodzić z chmury słów ze strony Wikipedii dla „thrillera szpiegowskiego”. Tytułowa organizacja to międzynarodowy syndykat zajmujący się zagrożeniami z czasów zimnej wojny, takimi jak luźna broń nuklearna. Dwóch najlepszych agentów, Mason (Richard Madden) i Nadia (Priyanka Chopra Jonas), łączy napięcie seksualne przekazywane za pomocą przekomarzania się zamiast chemii.

Trywialne dialogi są wypełnione odpowiednio przez Stanleya Tucciego i Lesleya Manville’a – aktorów, którzy wydają się świadomi otaczającej ich głupoty i odpowiednio ją podkręcają. Oby twórcy podzielali ich poczucie humoru.

W założeniu widać ślady mocniejszej serii. Organizacje wywiadowcze powiązane z państwami narodowymi, jak wyjaśnia Tucci, „wywoływały wojny, mordowały światowych przywódców i zabijały niewinnych”, więc Citadela została założona, by służyć wyłącznie interesom ludzkości.

Jeśli Citadela zechce to bardziej rozwinąć, jest tam nuta krytyki społeczno-politycznej. Jednak konfiguracja przypomina bardziej cyniczną grę o ponadnarodowy urok niż twarde spojrzenie na rzeczywistą pracę inwigilacyjną i media, które ją gloryfikują. Manticore jest rzekomo finansowana przez koalicję oligarchów, ale działa bardziej jak obowiązkowy antagonista niż symbol niszczącego wpływu ekstremalnego bogactwa.

Czego jeszcze można oczekiwać od produktu firmy Jeffa Bezosa?

Mało ambitny frazes może przynajmniej być zabawny. Tutaj po raz kolejny Citadel nie spełnia absolutnego minimum. Scena otwierająca, bójka w pociągu, przypomina scenę z przebojowego serialu Maddena Bodyguard, co tylko podkreśla brak napięcia w tej wersji i sprawia, że aktor ma nieprzekonujący amerykański akcent.

Po mniej niż 40 minutach każdy odcinek nie przedłuża naszej agonii, ale kluczowe fragmenty kontekstu wydają się być zbyt chaotyczne. Definicja szaleństwa to próbować tego samego i oczekiwać innych rezultatów — po Pierścieniach władzy Amazon ponownie próbuje kupić globalne zjawisko bez podstawowej przenikliwości. Citadel z pewnością nie może być hitem.

Pierwsze dwa odcinki Citadel są już teraz dostępne na Amazon Prime Video, a nowe odcinki będą pojawiać się co tydzień w piątki.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amazon Prime Video | Variety