Zobacz najgłębiej pływającą rybę, jaką kiedykolwiek sfilmowano

Zdjęcia pokazują Pseudoliparis pływające wokół kamery z przynętą ponad 8,3 km pod powierzchnią w rowie Izu-Ogasawara u wybrzeży Japonii.

Zdjęcia ślimaków żyjących na głębokości 7500-8200 m w Rowie Izu-Ogasawara
Zdjęcia ślimaków żyjących na głębokości 7500-8200 m w Rowie Izu-Ogasawara | fot. University of Western Australia

Jeśli zastanawiałeś się, co czai się w ciemnych głębinach oceanu, to masz nową odpowiedź. Naukowcy pracujący u wybrzeży Japonii twierdzą, że udało im się uchwycić na zdjęciu najgłębiej pływające ryby. Nieznany gatunek ślimaka-ryby z rodzaju Pseudoliparis został zarejestrowany podczas pływania w Rowie Izu-Ogasawara na głębokości 8336 metrów – czyli ponad 27.000 stóp pod powierzchnią.

Może Cię zainteresować także: Starożytny megalodon mógł zjeść orkę w zaledwie 5 kęsach

Spędziliśmy ponad 15 lat badając te ślimaki głębinowe; to o wiele więcej niż tylko głębokość, ale ta maksymalna głębokość, jaką mogą przeżyć, jest naprawdę zdumiewająca.

— powiedział profesor Alan Jamieson z University of Western Australia w komunikacie prasowym

Ryba została zarejestrowana podczas misji w sierpniu 2022 roku w rejonie wokół Japonii, w której uczestniczyły zespoły z Centrum Badań Głębinowych Minderoo-UWA oraz Tokijskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii Morskiej. Wyprawa była częścią trwających dekadę badań najgłębszych populacji ryb na świecie.

Naukowcy opublikowali materiał wideo z kamer z przynętą, który pokazuje kilka biało-niebieskich ryb głębinowych pływających w pobliżu. Szczególną rybą, która jest rekordzistą pod względem głębokości, jaką kiedykolwiek znaleziono, był mały młody osobnik.

Podczas tej samej wyprawy naukowcy zebrali dwa ślimaki z pułapek w Rowie Japońskim na głębokości 8022 metrów, co ich zdaniem jest jedyną rybą złowioną na głębokości większej niż osiem kilometrów.

„Japońskie okopy były niesamowitymi miejscami doeksploracji; są tak bogate w życie, nawet na samym dnie” – dodał Jamieson.

Według Księgi Rekordów Guinnessa poprzedni rekord najgłębiej występującej ryby był ślimak Mariana (P. swirei) zaobserwowany na głębokości 26.831 stóp w Rowie Mariana na zachodnim Pacyfiku 18 maja 2017 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The University of Western Australia | npr