MouthPad pozwala osobom niepełnosprawnym sterować kursorem za pomocą języka

Osoby o ograniczonych zdolnościach motorycznych będą mogły korzystać ze specjalnego urządzenia umożliwiającego im sterowanie kursorem za pomocą języka.

MouthPad od Augmental
MouthPad od Augmental

Zaprojektowany przez ludzi z Augmental (spin-off MIT Media Lab) MouthPad to sterowany przez Bluetooth ustnik, który pozwala kontrolować urządzeniami elektronicznymi za pomocą języka. Dotykowy panel znajduje się pod podniebieniem, umożliwiając używanie języka jako swego rodzaju palca do poruszania się po interfejsach graficznych. Stukanie językiem jest rejestrowane jako kliknięcie lewym przyciskiem myszy, podczas gdy gesty ustami, takie jak wydęcie ust, są rejestrowane jako kliknięcie prawym przyciskiem myszy.

Przeczytaj tez: Kabina do holoportacji przyszłością nauki ASL?

Dzięki MouthPad osoby mogą teraz wykonywać różne zadania za pomocą samych języków. Zadania te obejmują wysyłanie e-maili, włączanie światła, ulepszanie zdjęć, a nawet angażowanie się w gry wideo. Dodatkowo Augmental gwarantuje, że konstrukcja ustnika nie będzie utrudniała mowy, umożliwiając użytkownikom łatwą komunikację werbalną podczas noszenia urządzenia.

Każdego roku prawie pół miliona ludzi na całym świecie doznaje urazu kręgosłupa. Skutki tego mogą być tak złożone, jak utrata całkowitej mobilności od szyi w dół, pozostawiając tylko usta do komunikowania się i sterowania urządzeniami.

Do tej pory urządzenia takie jak QuadStick były standardem, z joystickiem, który trzeba chwytać ustami, aby nim sterować. MouthPad oferuje znacznie bardziej dyskretną i dopracowaną metodę, zamieniając język w jedenasty palec, którego można używać do przesuwania kursorów i interakcji z interfejsami.

Język jest wyjątkowo zwinnym i elastycznym narządem. Układ mięśniowy języka, znany jako jeden z najsilniejszych mięśni w ciele, jest złożony, co pozwala mu poruszać się w różnych kierunkach i czyni go idealnym organem do kontrolowania tego typu wkładki do ust.

MouthPad to wewnątrzustny interfejs, wyglądający nie gorzej niż para niewidocznych aparatów ortodontycznych. Zaprojektowany został w taki sposób, aby dopasować się do podniebienia. MouthPad ma powierzchnię, która reaguje na dotyk, pozwalając kontrolować go językiem w taki sam sposób, jak używanie palca na gładziku. Elektronika spoczywa w wydrukowanym w 3D aparacie wykonanym z żywicy dentystycznej, z baterią i SoC umieszczonymi z boku, między zębami a wewnętrznym policzkiem. Cała elektronika jest zamknięta w żywicy, więc nigdy nie wchodzi w interakcje ze śliną.

Ślina stanowi jednak wyjątkowe wyzwanie. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś używać telefonu mokrymi palcami, wiesz, że jest to prawie niemożliwe. Woda zakłóca interakcje dotykowe, rejestrując wszelkiego rodzaju błędne dane wejściowe. Zespół Augmental wspomina jednak, że ten „mokry touchpad” jest wystarczająco inteligentny, aby złagodzić skutki języka pokrytego śliną, wykorzystując uczenie maszynowe do dokładnego rejestrowania danych wejściowych.

Specjalnie zaprojektowana dla użytkownika, wkładka MouthPad idealnie pasuje do ust użytkownika, a jej konstrukcja jest wystarczająco wygodna, aby można ją było nosić przez wiele godzin. Nie wymaga żadnego oprogramowania, działa jak mysz przez Bluetooth i jest kompatybilna ze wszystkimi popularnymi platformami stacjonarnymi i mobilnymi. Bateria zapewnia mu ponad 5 godzin ciągłej pracy, a po zakończeniu MouthPad można przechowywać w etui, które służy również jako stacja ładująca.

Ponieważ nasze życie w coraz większym stopniu splata się z technologią, a świat rozszerza się z fizycznego na cyfrowy, ważniejsze niż kiedykolwiek jest zapewnienie każdemu równego dostępu do elementów sterujących i nowych interfejsów.

— mówi Tomás Vega, współzałożyciel i inżynier w firmie Augmental

Firma opracowała i przetestowała prototypowe jednostki na osobach o ograniczonej sprawności ruchowej i porażeniu czterokończynowym, z dużym sukcesem i dość pozytywnym odzewem, a teraz zamierza rozszerzyć użycie MouthPad również do scenariuszy z „zajętymi rękoma”, w takich zawodach jak chirurdzy, gracze, astronauci, technicy laboratoryjni i pracownicy linii produkcyjnej.

MouthPad jest obecnie dostępny dla potencjalnych nabywców w Stanach Zjednoczonych, którzy mogą zapisać się na listę oczekujących.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Augmental | Yanko Design