Kabina do holoportacji przyszłością nauki ASL?

Rektorka Uniwersytetu Gallaudeta Roberta J. Cordana, rozmawiała z uczestnikami Visual-Centric Teaching and Learning Symposium za pośrednictwem maszyny do projekcji hologramów opracowanej przez Proto Inc.

Kabina do holoportacji od Proto Inc.
Kabina do holoportacji od Proto Inc.

Na sympozjum dydaktycznym na początku tego miesiąca jedyny na świecie uniwersytet sztuk wyzwolonych dla niesłyszących studentów zbadał potencjał zdalnego uczenia się, testując urządzenie holoportacyjne naturalnej wielkości o nazwie Epic firmy Proto Inc. Firma Proto (wcześniej Portl) uruchomiła w 2021 roku urządzenie do projekcji hologramów Epic, które ma na celu „przesyłanie” obrazów ludzi naturalnej wielkości do sali konferencyjnej, muzeum lub przestrzeni wydarzeń w celu interakcji w czasie rzeczywistym z poczuciem głębi. Okno podglądu jest obsługiwane dotykiem, w urządzeniu znajdują się kamery zasilane sztuczną inteligencją, a także głośniki i mikrofony oraz diody LED, które pomagają w zachowaniu cieni i odbić.

Zobacz też: Madonna i Maluma z hologramami i CGI podczas występu na żywo

Po raz pierwszy zastosowano tę technologię podczas niedawnego sympozjum Visual-Centric Teaching and Learning (VCTL), którego gospodarzem był Uniwersytet Gallaudeta – centrum nauki dla osób niesłyszących i niedosłyszących, założeone w 1857 roku przez Edwarda Gallaudeta, kontynuującego dzieło rozpoczęte przez jego ojca, Thomasa Gallaudeta (patrona szkoły). W 1864 zyskała status uniwersytetu.

Projekt VSTL bada wykorzystanie cyfrowych technologii wizualnych do nauczania dwujęzyczności amerykańskiego języka migowego (ASL, ang. American Sign Language) i języka angielskiego od 2020 roku. Podczas sympozjum rektorka uniwersytetu Roberta J. Cordano „przesłała się” do Proto Epic w celu interakcji z uczestnikami przy użyciu języka ASL. Była w stanie zobaczyć ludzi przed samodzielną jednostką o wymiarach 7,29 x 4,5 x 2,3 stopy (2,22 x 1,37 x 0,72 m) dzięki transmisji na żywo z kamery i reagować w czasie rzeczywistym.

Pierwszy dyrektor ds. dwujęzyczności Uniwersytetu Gallaudeta – podobnie jak inni wykładowcy, administratorzy i studenci – również spędził trochę czasu na scenie jako hologramy, skutecznie demonstrując potencjał technologii w zakresie przyjmowania prelegentów i gości z całego świata.

„To spełnienie marzeń dla mnie osobiście i dla społeczności niesłyszących” – powiedziała. „Od tak dawna chętnie wykorzystujemy dwujęzyczność ASL i angielską za pomocą technologii hologramów, która pozwala nam w pełni wyrazić siebie w przestrzennym języku ASL”.

Hologram rektorki Uniwersytetu Gallaudeta Roberty J. Cordany, podczas rozmawy z uczestnikami Visual-Centric Teaching and Learning Symposium
Hologram rektorki Uniwersytetu Gallaudeta Roberty J. Cordany, podczas rozmawy z uczestnikami Visual-Centric Teaching and Learning Symposium | fot. Proto

„Założyliśmy Proto, aby łączyć ludzi niezależnie od różnic” — powiedział założyciel firmy i dyrektor finansowy/dyrektor operacyjny, Doug Barry. „Przetestowaliśmy Proto z naszymi pracownikami, którzy używają języka migowego, i teraz jestem bardzo dumny ze współpracy z Gallaudet University, aby pokazać, w jaki sposób hologramy mogą pozwalać na znacznie wyraźniejsze rozmowy i naukę z ASL niż jakimkolwiek płaskim ekranie”.

Poniższy film pokazuje, jak Proto Epic pomaga ożywić ASL w centrali Proto „Amerykański język migowy (ASL) z wykorzystaniem technologii Proto Hologram”:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Proto | New Atlas