Grimes zaprasza do użycia jej głosu w piosenkach generowanych przez AI

Artystka powiedziała, że podzieli się 50 procentami zysków z „każdej udanej piosenki wygenerowanej przez sztuczną inteligencję” z użyciem jej głosu.

Kadr z wideoklipu Grimes „Shinigami Eyes”
Kadr z wideoklipu Grimes „Shinigami Eyes”

Podczas gdy duże wytwórnie płytowe próbowały uciec od piosenek wygenerowanych przez sztuczna inteligencję (AI) z pomocą ścieżek głosowych znanych artystów, Grimes ma inny pomysł. Artystka napisała na Twitterze, że zaprasza artystów wykorzystujących AI do korzystania z jej głosu, obiecując 50-procentowy podział tantiem – „Możesz użyć mojego głosu bezkarnie” – napisała. W tym momencie niedzielny tweet Grimes wydaje się być właśnie tym – tweetem późnej nocy, który być może potencjalnie może stać się czymś pionierskim w przyszłości.

Grimes nie dodała zbyt wielu szczegółów na temat tego, jak takie aranżacje miałyby działać, ale powiedziała, że ​​podział zysków może dotyczyć „wirusowych” lub „superpopularnych” utworów wykonanych przy użyciu jej głosu, które już krążą.

Grimes nie jest pierwszą artystką, która wykorzystuje narzędzia do klonowania głosu i sztucznej inteligencji. Holly Herndon, muzyk eksperymentalny, przedstawiła swój własny sztuczny głos o nazwie Holly Plus w 2021 roku. Herndon umożliwia użytkownikom przesyłanie plików audio i otrzymywanie nowej wersji śpiewanej jej głosem. Tylko członkowie zdecentralizowanej autonomicznej organizacji Herndona (DAO) mogą czerpać korzyści z modelu głosowego.

Modele głosu wyszkolone na bazie nagrań artysty są teraz bardziej dostępne niż kiedykolwiek, dając dziwaczne, przezabawne i nieco przerażające rezultaty. Piosenka wygenerowana przy użyciu modeli głosowych Drake’a i The Weeknd stała się podejrzanie wirusowa w zeszłym tygodniu, by wkrótce potem zostać jednolicie wyrwana z platform streamingowych.

W czasie, gdy piosenka „Heart on My Sleeve” stała się wirusowa, Universal Music Group wydała surowe oświadczenie, w którym stwierdziła, że szkolenie modeli AI na podstawie prac ich artystów stanowi naruszenie praw autorskich.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Grimes | The Verge