Google Authenticator wreszcie z synchronizacją w chmurze

Od teraz możesz zalogować się na swoje konto Google i utworzyć w chmurze kopie zapasowe kodów z aplikacji Google Authenticator.

Stara (po lewej) i nowa (po prawej) ikona aplikacji Google Authenticator
Stara (po lewej) i nowa (po prawej) ikona aplikacji Google Authenticator

Teraz za każdym razem, gdy zainstalujesz aplikację Google Authenticator na nowym telefonie, Twoje kody jednorazowe będą łatwo dostępne po zalogowaniu się na konto Google. Pracownicy IT będą płakać z radości. Nowe uaktualnienie aplikacji mobilnej Google Authenticator dodaje długo oczekiwaną prośbę użytkowników: można teraz zsynchronizować kody uwierzytelniania dwuskładnikowego ze swoim kontem Google.

Przeczytaj też: 1Password przygotowuje się na przyszłość bez haseł

Kiedy więc skonfigurujesz nowy telefon i zalogujesz się na swoje konto, Authenticator będzie gotowy do pracy bez konieczności przeprowadzania własnego procesu konfiguracji. Oznacza to również, że jeśli zgubisz telefon lub zostanie on skradziony, powrót do konta z innego urządzenia będzie mniej męczący.

Synchronizacja w chmurze stała się stosunkowo powszechna w innych narzędziach dwuskładnikowych (2FA), takich jak Authy, ale Google naprawdę się ociągał, wprowadzając ją do Authenticatora, który został uruchomiony w 2010 roku.

Aby włączyć synchronizację z chmurą dla kodów dwuskładnikowych, musisz zaktualizować aplikację Authenticator do najnowszej wersji na Androida i iOS-a. Google udostępniło też stronę pomocy, która zawiera bardziej szczegółowe informacje na temat tej funkcji, potwierdzając, że „jeśli zalogujesz się na swoje konto Google w Google Authenticator, Twoje kody zostaną automatycznie zarchiwizowane i przywrócone na każdym nowym urządzeniu, którego używasz”.

Synchronizacja Google Authenticator z kontem Google
Synchronizacja Google Authenticator z kontem Google

Był to bardzo potrzebny krok, aby ułatwić korzystanie z kodów jednorazowych. Authenticator i inne podobne aplikacje są znacznie bezpieczniejszą opcją niż poleganie na kodach SMS. Czy wiesz, że iOS może teraz robić to natywnie i automatycznie uzupełniać kody weryfikacyjne? Nie wszyscy są świadomi.

Wygoda synchronizacji w chmurze potencjalnie wiąże się z dodatkowym ryzykiem

Jednak synchronizacja w chmurze jednorazowych kodów dostępu może potencjalnie sprawić, że kierowanie kont Google będzie jeszcze bardziej kuszące dla przestępców. Jeśli możesz włamać się na konto, możesz uzyskać dostęp do wielu poufnych kont, dlatego można też odłączyć synchronizację, jeśli wolisz.

W tym celu należy kliknąć ikonę ze swoim awatarem w prawym rogu i wybrać opcję Użyj aplikacji Authenticator bez logowania. Powinieneś zobaczyć komunikat, że kody zostaną usunięte z Twojego konta i innych urządzeń, gdzie jesteś zalogowany w aplikacji Authenticator, ale będą one dostępne na tym urządzeniu.

Używanie aplikacji Authenticator bez konta Google - odłączenie konta
Używanie aplikacji Authenticator bez konta Google – odłączenie konta

W dalszym ciągu można eksportować kody na inne urządzenia bez logowania, za pomocą opcji Przenieś konta.

Google Authenticator - jak działa?
Google Authenticator – jak działa?

Dzięki tej aktualizacji aplikacja Authenticator otrzymała też nową ikonę (logo), porzucono szary wygląd sklepienia na rzecz gwiazdki w kolorach Google’a. „Chociaż dążymy do przyszłości bez haseł, kody uwierzytelniające pozostają dziś ważną częścią bezpieczeństwa w internecie, dlatego nadal optymalizujemy aplikację Google Authenticator” – czytamy we wpisie na blogu Google’a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Security Blog | The Verge