„StopTheFonts” dla Safari może Ci się przydać

Nowe rozszerzenie Safari o nazwie „StopTheFonts” blokuje niestandardowe strony internetowe i poprawia prywatność, szybkość i nie tylko.

StopTheFonts w sklepie App Store

Niezależny programista Jeff Johnson wypuścił właśnie nowe rozszerzenie dla przeglądarki Safari, którego celem jest blokowanie czcionek internetowych innych niż czcionki zainstalowane na urządzeniu. Rozszerzenie, nazwane StopTheFonts, jest wysoce konfigurowalne, umożliwia tworzenie reguł dla różnych stron internetowych, domyślnie blokuje wszystkie czcionki internetowe i nie tylko.

Sprawdź też: Noir włącza tryb ciemny dla wszystkich witryn pod Safari

StopTheFonts dołącza do innego popularnego rozszerzenia Safari Johnsona — StopTheMadness, które jest bardziej wszechstronną aplikacją, blokującą wszelkiego rodzaju „irytujące i naruszające prywatność” strony internetowe.

StopTheMadness może blokować śledzące adresy URL, zatrzymywać automatyczne odtwarzanie filmów, ponownie włączać kopiowanie i wklejanie na stronach internetowych, które blokują te funkcje (np. witryny bankowe) i nie tylko.

StopTheFonts ma bardziej zawężony zakres i zostało zaprojektowane jako rozszerzenie przeglądarki Safari do blokowania czcionek internetowych pod systemami iOS i macOS. Czcionki internetowe to czcionki użyte w witrynie internetowej, które ładują się z sieci, w odróżnieniu do czcionek zainstalowanych na urządzeniu.

Dlaczego czcionki internetowe są czymś, co możesz chcieć zablokować na swoich urządzeniach?

Johnson wyjaśnia: Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać ze StopTheFonts: ochrania Twoją prywatność, ponieważ każda czcionka internetowa jest ładowana przez sieć, ujawnia Twój adres IP i ewentualnie inne informacje, często stronom trzecim; przyspiesza ładowanie stron internetowych, ponieważ nie muszą czekać na załadowanie czcionek z sieci, oszczędza przepustowość podczas połączeń komórkowych w miejscach, gdzie transfer danych może być droższy.

StopTheFonts jest wszechstronny: oferuje domyślne blokowanie wszystkich czcionek internetowych a także daje możliwość dostosowywania i tworzenia określonych reguł dla różnych adresów URL.

Możesz ustawić StopTheFonts tak, aby domyślnie blokował wszystkie czcionki internetowe lub domyślnie zezwalał na wszystkie czcionki internetowe. Aby najprościej korzystać z StopTheFonts, po prostu zablokuj wszystko. Aby skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji, możesz utworzyć reguły dla określonych adresów URL.

Istnieją dwa typy reguł: reguły czcionek internetowych i reguły witryn internetowych.

  • Reguła dotycząca czcionek internetowych dopuszcza lub blokuje określony adres URL czcionki w każdej witrynie internetowej.
  • Reguła dotycząca witryny zezwala lub blokuje wszystkie czcionki internetowe w określonym adresie URL witryny. Regex jest dostępny jako opcja dla adresów URL.

Jeśli chcesz zainstalować niestandardowe czcionki na komputerze Mac, iPhonie lub iPadzie, które nie ładują się przez internet za każdym razem, Apple podpowiada jak to zrobić:

StopTheMadness sprawia, że przeglądanie w Safari jest znacznie szybsze i bardziej „natywne” w stosunku do doświadczenia, dla którego rozwija się Apple. StopTheFonts wygląda jak kolejny świetny dodatek do oferty rozszerzeń Safari.

StopTheFonts — zrzuty ekranów
StopTheFonts — zrzuty ekranów

Rozszerzenie StopTheFonts jest płatne i może kupić je w sklepie App Store jako jednorazowy zakup za 14,99 zł. Jest dostępny na Maca, iPhone’a i iPada. Jeśli chcesz wypróbować StopTheMadness, możesz dowiedzieć się więcej na stronie internetowej Johnsona i znaleźć ją również w sklepie App Store.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9To5Mac | UnderPassApp