Aplikacja Mobile Passport Control upraszcza podróże w USA i Kanadzie

Mobile Passport Control pomaga uprawnionym podróżnym z USA i Kanady przyspieszyć wjazd do Stanów Zjednoczonych, skracając czas odprawy celnej.

Mobile Passport Control od US Customs and Border Protection

UWAGA! Aplikacja przeznaczona tylko dla uprawnionych podróżnych z USA i Kanady!

Relaks i odprężenie, którym cieszymy się podczas wyjazdu na wakacje za granicę, może szybko zniknąć, gdy stoimy w długich, ponurych kolejkach do odprawy celnej. Wielu amerykańskich podróżnych płaci za TSA PreCheck, Nexus lub Global Entry, aby szybciej przejść przez odprawę celną. Te opcje mogą ułatwić im życie, ale mogą nie być tego warte, jeśli ktoś nie podróżuje zbyt często. Przy rosnących kosztach lotów i rejsów wycieczkowych płacenie nawet 100 USD za coś, z czego rzadko się korzysta, może być ostatnią rzeczą, o której myślimy.

US Customs and Border Protection (CBP) oferuje darmową opcję o nazwie Mobile Passport Control (MPC) i uprawnieni mieszkańcy zza oceanu mogą z niego skorzystać za pomocą oficjalnej aplikacji mobilnej Mobile Passport Control, którą podróżni nazywają po prostu MPC od CBP.

Jednak aplikacja CBP MPC nie pomoże skrócić czasu przeprawy przez bramki wszystkim odwiedzającym Stany Zjednoczone. Co więcej, nie będzie działać na wszystkich portach wejściowych. Pomimo tych ograniczeń, jeśli jesteś kwalifikującym się podróżnikiem z Ameryki lub Kanady, może to zaoszczędzić cenny czas podczas następnej podróży międzynarodowej.

Aplikacja Mobile Passport Control — łatwa obsługa

Nie każdy wie o aplikacji Mobile Passport Control. Niektórzy podróżni mogą nawet mylić ją z aplikacją Airside Mobile Passport. Należy przypomnieć, że CBP akceptowało korzystanie z aplikacji Airside Mobile Passport dla podróżnych w celu przesyłania danych paszportowych i deklaracji celnych w celu wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Jednak 19 stycznia 2022 roku CBP ogłosiło, że od 1 lutego 2022 roku przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych będzie akceptować tylko aplikację Mobile Passport Control wydanej przez CBP.

Aplikacja MPC zebrała ponad 48.000 recenzji z oceną 4,9 na 5 w sklepie App Store. Wielu podróżnych uwielbia to, jak aplikacja przyspieszyła odprawę celną bez płacenia jakichkolwiek pieniędzy za program odprawy lub deklaracje.

Ta bezpłatna aplikacja praktycznie zastępuje tradycyjny proces weryfikacji paszportu w formie papierowej. Może usprawnić wjazd do Stanów Zjednoczonych, skracając czas kontroli paszportowej i ogólny czas oczekiwania.

Korzystanie z aplikacji MPC jest łatwe. Po otwarciu aplikacji wystarczy wybrać sposób wjazdu samolotem lub statkiem wycieczkowym. Następnie należy wprowadzić dane paszportowe i odpowiedzieć na wszystkie pytania, tak jak na standardowej papierowej wersji formularza deklaracji CBP.

Jeśli podróżni przekraczają granicę z rodziną, mogą przesłać jeden formularz dla maksymalnie 12 członków rodziny. Po przybyciu na lotnisko lub do portu morskiego wystarczy wybrać opcję Submit Now, zrobić zdjęcie typu selfie, i zostanie wygenerowany kod QR.

Wchodząc do obszaru celnego, trzeba przejść do kolejki wyznaczonej przez MPC, okazać swój kod QR i paszport funkcjonariuszowi CBP. Ta wyznaczona przez MPC kolejka powinna być krótsza niż inne, aby można było przejśc odprawę szybciej.

Ograniczenia aplikacji Mobile Passport Control

Chociaż szybsze przejście przez odprawę celną jest atrakcyjne, MPC nie będzie działać dla wszystkich, ponieważ jest dostępne tylko dla podróżnych z Ameryki i Kanady. Ponadto można korzystać z MPC tylko w wybranych przejściach celnych, więc trzeba sprawdzić, czy lotnisko lub port morski znajduje się na liście.

Obecnie MPC jest dostępne na 32 międzynarodowych lotniskach w USA, ośmiu kanadyjskich lokalizacjach odprawy wstępnej i czterech morskich portach wejściowych. CBP publikuje aktualizacje nowych lokalizacji na swojej oficjalnej stronie internetowej, więc warto przed podróżą z apką MPC sprawdzić wcześniej listę portów na stronie internetowej CBP.

Odprawa z MPC nie oferuje takich samych korzyści jak inne płatne programy odprawy celnej, w tym brak konieczności zdejmowania butów, ale nadal może być praktycznym narzędziem podczas następnej wycieczki.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Mobile Passport Control
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Mobile Passport Control

Aplikacja Mobile Passport Control może podróżnym pomóc zaoszczędzić czas na przejściu celnym, jest darmowa i ma intuicyjny interfejs. jedyną wada może być to, że jej użycie nie jest dostępne na wszystkich przejściach celnych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider | US Customs and Border Protection