Maawa X — z małej walizki rozłożysz przyjazne dla środowiska schronienie

Wodoodporne i zasilane energią słoneczną Maawa X – to przenośne schronienie, które można zabrać ze sobą i postawić niemal wszędzie.

Maawa X – przenośne schronienie modułowe
Maawa X – przenośne schronienie modułowe

Modułowy, wielokrotnego użytku i nadający się do recyklingu domek Maawa X stanowi wydajne rozwiązanie przenośnego schronienia na obszarach dotkniętych kryzysem. Zgłoszony do opatentowania „dom walizkowy”, opracowany przez Abdallaha Al Raggada, założyciela londyńskiej firmy projektowej Maawa, jest kompaktowy i łatwy do przenoszenia, dzięki czemu można go łatwo odprawić podczas lotu jako bagaż.

Został stworzony z myślą, aby zapewnić szybkie wsparcie podczas akcji ratunkowych dla ofiar klęsk żywiołowych. Może być wykorzystywany w tymczasowych obozach dla uchodźców i dla bezdomnych w miastach. Wyskakujący domek może natychmiast powiększyć się 16 razy, tworząc ponad 3,5 metra sześciennego na miejscu bez użycia narzędzi lub specjalistycznego montażu.

Jednostki o solidnej konstrukcji są praktyczne i ograniczają wpływ na środowisko. Są wykonane z tektury i zintegrowane z panelami słonecznymi, podłączonymi urządzeniami i ochroną przed warunkami atmosferycznymi w celu uzyskania konstrukcji przyjaznej dla środowiska. Po zakończeniu użytkowania schronienie można ponownie wykorzystać lub dać mu nowe życie i poddać recyklingowi.

Maawa X rozkłada się z walizki do rozmiaru małego domku – awaryjnego, przyjaznego dla środowiska schronienia.

Inżynier architekt Abdallah Al Raggad – twórca rozkładanego schronienia Maawa X, stara się rozwiązać cztery kluczowe wyzwania, przed którymi stoi szybkie budownictwo mieszkaniowe: przenośność, ochrona, zrównoważony rozwój i koszty.

Zgłoszona do opatentowania Maawa X waży zaledwie 13,7 kg i można ją łatwo złożyć, aby zmieściła się w walizce. Można go natychmiast rozbudować do rozmiaru jednostki jedno- lub dwuosobowej bez potrzeby stosowania jakichkolwiek narzędzi lub konfiguracji. Ponadto konstrukcja ma również na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, stanowiąc przyjazną dla środowiska alternatywę dla namiotów, która jest trwalsza i nadaje się do recyklingu oraz jest biodegradowalna.

Dodatkowo zapewnia cyfrową infrastrukturę ułatwiającą komunikację między schroniskiem a administracją schroniska. Daje to organizacjom narzędzia do nadzorowania, kontrolowania i analizowania jednostek Maawa X w różnych lokalizacjach.

Grupa nawiązała współpracę ze specjalistami ds. technologii finansowych MadfooatCom i Jordańską Organizacją Charytatywną Hashemite, aby rozmieścić swoje schronienia w obozach dla uchodźców w Jordanii. Partnerstwo pozwoli Maawie lepiej zrozumieć doświadczenia użytkowników i dopracować rozwiązanie, które będzie miało pozytywny wpływ na miliony ludzi na całym świecie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Maawa | Design Boom