Tak, na świecie jest więcej telefonów niż ludzi!

Współczynnik liczby telefonów do liczby ludzi na całym świecie wynosi obecnie ok. 1,1 telefonu na 1 człowieka – oznacza to, że telefonów jest o 0.63 mld więcej niż ludzi.

Liczba aktywnych telefonów komórkowych w stosunku do liczby ludności na świecie (w latach 1990-2022)
Liczba aktywnych telefonów komórkowych w stosunku do liczby ludności na świecie (w latach 1990-2022)

Wczoraj minęła 50. rocznica pierwszej, historycznej już, rozmowy telefonicznej przez telefon komórkowy. Dokładnie 3 kwietnia 1973 roku inżynier Motoroli Martin Cooper wykonał na ulicy Nowego Jorku pierwsze w historii połączenie z prawdziwego telefonu komórkowego, dzwoniąc do swojego głównego rywala z Bell Labs, Joela Engela. Zrobił to prawdopodobnie po to, by się napawać swoim sukcesem.

Zobacz także: Digital, mobile i social media w 2023 roku

Jak wspominał później Cooper, rozmowa telefoniczna, przeprowadzona na prototypie tego, co później stało się Motorolą DynaTAC, była krótka: „Powiedziałem: Joel, tu Marty. Dzwonię do ciebie z telefonu komórkowego, prawdziwego, podręcznego, przenośnego telefonu komórkowego”. Po drugiej stronie zapadła cisza. Podejrzewam, że Engel zgrzytał zębami ze złości i zalu.

Rozmowa telefoniczna Coopera był przełomowym momentem w historii komunikacji mobilnej, ponieważ zapoczątkowała nową erę. Obecnie telefony komórkowe są wszechobecne, a według GSMA ponad 5,4 miliarda ludzi na całym świecie ma co najmniej jeden abonament komórkowy. W rzeczywistości jest teraz więcej abonamentów mobilnych niż ludzi na planecie, ponieważ w 2016 roku liczba telefonów przewyższyła liczbę ludności.

Według Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU, ang. International Telecommunication Union) w 2022 roku na całym świecie było używanych ponad 8,58 miliarda abonamentów komórkowych, w porównaniu do 7,95 miliarda globalnej populacji w połowie roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista