Pomimo powrotu, winyl wciąż jest daleki od dni swojej świetności

Sprzedaż płyt winylowych rośnie z roku na rok, pomimo popularności muzycznych serwisów streamingowych na świecie.

Sprzedaż płyt winylowych w USA w latach 1973-2022 (w mln sztuk)
Sprzedaż płyt winylowych w USA w latach 1973-2022 (w mln sztuk) | Statista

Kontynuując jeden z bardziej zaskakujących powrotów ery cyfrowej, sprzedaż płyt winylowych w Stanach Zjednoczonych rośnie już szesnasty rok z rzędu. Według Recording Industry Association of America (RIAA), w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano 41,3 miliona EP-ek/LP, czyli ponad 45-krotnie więcej niż w 2006 roku, kiedy rozpoczął się wielki powrót płyt winylowych.

Przeczytaj też: 40 lat przemysłu muzycznego na jednym wykresie (1977-2017)

Jak duży jest tak naprawdę powrót winylu? Czy wszyscy powinniśmy odkurzyć nasze stare gramofony, aby przygotować się na analogową przyszłość muzyki?

Według Luminate Year-End Music Report na koniec roku 2022 roku, płyty LP stanowiły 43 procent sprzedaży albumów w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku, co jest dość znaczną liczbą. Jednak biorąc pod uwagę przesyłanie strumieniowe (serwisy streamingowe) i pobieranie pojedynczych utworów, liczba ta spada do mniej niż 5 proc. na album, co stawia sprawę z innej perspektywy.

Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statisa, płyty winylowe wciąż są dalekie od swojej świetności z lat 70., kiedy to w ciągu jednego roku sprzedano ponad 300 milionów płyt LP i EP.

Niezależnie od tego, jak duży lub mały może być wpływ rosnącej sprzedaży winylowych płyt długogrających na wyniki finansowe przemysłu muzycznego, fascynujące jest obserwowanie, jak stuletnia technologia powraca, gdy wydawało się na początku lat 90. XX wieku, że jest bliska wyginięcia.

Wydaje się, że dobra fizyczne nadal mają wartość dla wielu ludzi, nawet w erze cyfrowej. Co ciekawe, wydaje się, że winylowe płyty LP stały się przedmiotem kolekcjonerskim dla fanów, którzy słuchają muzyki cyfrowo, ale nadal chcą posiadać fizyczny przedmiot — według Luminate tylko 50 procent nabywców płyt winylowych faktycznie ma gramofon.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | Recording Industry Association of America (RIAA)