„Arc” już jest — ale nie jest to typowa przeglądarka mobilna

„Arc | Mobile Companion” to aplikacja towarzysząca lub pasek boczny — zdecydowanie nie próbuje zastąpić mobilnej wersji Safari, przynajmniej na razie.

„Arc” - przeglądarka mobilna od The Browser Company of New York

Aplikacja mobilna Arc | Mobile Companion nie robi jeszcze zbyt wiele, ale już jest szybka, prosta i użyteczna. Kiedy na początku tego roku zespół The Browser Company postanowił zbudować mobilną przeglądarkę internetową, dyrektor generalny Josh Miller ustalił zasadę: nie wolno nam tworzyć domyślnej przeglądarki mobilnej. Tworzenie kolejnego Safari wydawało się stratą czasu, ponieważ Safari już istnieje i w zasadzie nie ma sobie równych pod systemem iOS. Ze względu na sposób, w jaki Apple blokuje rozwój przeglądarki, prawie każda inna przeglądarka na iOS-a to po prostu kolejna przeglądarka Safari.

Sprawdź także: Safari kończy dziś 20 lat!

Poza tym The Browser Company nie próbuje zbudować kolejnej przeglądarki internetowej — próbuje zbudować „komputer internetowy”, system operacyjny dla internetu, który zmienia sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z aplikacjami i treściami online.

Zamiast przeglądarki, zespół postanowił zrobić tylko jedną rzecz: przenieść paski boczne Arc użytkowników na telefony komórkowe. Pasek boczny to podstawowa funkcja aplikacji komputerowej Arc, co jest jednym z powodów, dla których stała się ona najbardziej ekscytującą nową przeglądarką od lat.

Jest to połączenie narzędzia do tworzenia zakładek i programu uruchamiającego aplikacje i oferuje sposób na uporządkowanie całego życia online w sposób, który ma dla Ciebie sens.

Tym właśnie jest Arc na urządzenia mobilne — o kryptonimie Archie. Aplikacja jest już dostępna w sklepie App Store, ale aby z niej korzystać, potrzebujesz dostępu Arc, które nadal jest dostępne tylko na zaproszenie. Aplikacja to po prostu pasek boczny w telefonie.

Wkrótce aplikacja będzie musiała być czymś więcej: Miller i The Browser Company mają nadzieję, że ostatecznie zastąpią domyślną przeglądarkę i zbudują całą wizję „komputera internetowego” w aplikacji mobilnej. Ale nawet w tak wczesnym przydatne może być posiadanie paska bocznego na swoim telefonie.

Wczesny dostęp do aplikacji Arc
Wczesny dostęp do aplikacji Arc

Gdy po raz pierwszy otworzysz aplikację i zalogujesz się na swoje konto Arc, natychmiast wypełni ona wszystkie indywidualne przestrzenie utworzone w aplikacji. W tym kontekście przestrzenie są jak strony na ekranie głównym telefonu. Każda przestrzeń może mieć własny kolor tła oraz własny zestaw zakładek i folderów. Jest też obszar „Ostatnie”, który pokazuje kilka ostatnich kart otwartych w różnych przestrzeniach. Stuknij łącze, a otworzy się ono w aplikacji; przesuń palcem w dół, aby go zamknąć i wrócić do swojej przestrzeni. Na dole znajduje się pasek wyszukiwania, którego możesz użyć do szybkiego wyszukiwania w Google’u lub wyszukiwania we wszystkich swoich kartach i przestrzeniach.

To, czego nie ma w aplikacji Arc, to większość rzeczy, które znasz z normalnej przeglądarki mobilnej. Nie ma przycisku „nowa karta” ani trwałego paska adresu URL. Jeśli otworzysz menu wyszukiwania i wyszukasz coś w Google’u, po przesunięciu palcem w dół ta strona zniknie na zawsze — chyba że klikniesz ikonę pinezki i zapiszesz ją w jednej ze swoich przestrzeni.

Większości z tych rzeczy brakuje celowo, przynajmniej na razie. Sposób, w jaki widzi to The Browser Company, podstawowe rzeczy związane z przeglądarką internetową i podstawowe rzeczy związane z Arc to dwie różne rzeczy — i po prostu wybrali rzeczy związane z Arc jako pierwsze.

Arc można używać przede wszystkim jako:

 • jako narzędzie do przesyłania: trudno jest przenosić strony internetowe między telefonami i komputerami, ale zsynchronizowany pasek boczny Arc to ułatwia. Można wyszukać adres w Mapach Google na MacBooku, a następnie przypiąć go do paska bocznego i natychmiast pojawia się on na telefonie. Jedno dotknięcie i uruchamia się bezpośrednio w aplikacji Mapy Google.
 • jako program uruchamiający wszystkie inne aplikacje na telefonie: jest potężniejszy niż ekran główny — może uruchamiać pojedynczy film na YouTubie lub plik, którego szukasz. Można stworzyć przestrzeń Arc o nazwie „Kolejka”, która zawiera tylko linki do programów lub filmów na YouTubie, artykułów z wybranych serwisów i wszystkiego, do czego chcesz wrócić. Wszystko, co trzeba zrobić, to stuknąć w link, a następnie otwiera się on w odpowiedniej aplikacji.
 • magazynowanie rozmaitych linków: możesz wysyłać linki do Arc z innych aplikacji za pośrednictwem udostępniania pod systemem iOS, do których chcesz wrócić później. Blogi do czytania, TikToki do wysłania, tego typu elementy. W większości innych przeglądarek wszystkie te linki gubią się w gąszczu wielu innych nieuporządkowanych otwartych kart, ale w Arc po prostu przypinamy jedo paska bocznego i możemy przeglądać, na komputerze.

To trafiamy w sedno całej wizji „systemu operacyjnego dla Internetu” The Browser Company. Jednym z największych pomysłów firmy jest to, że w internetowym świecie wszystko jest tylko adresem URL, co oznacza, że wszystko można połączyć i uzyskać do niego dostęp z dowolnego miejsca. Wszystko czego potrzebujesz to coś takiego jak aplikacja Arc — kilka ładnie zorganizowanych adresów URL, co czyni ją całkiem niezłym programem uruchamiającym.

Jedną z najlepszych funkcji w Arc jest to, że jest to całkiem dobra aplikacja do zapisywania na później.

Arc est szybki, animacje są piękne, a większość normalnych poprawek Arc jest już wprowadzonych, nawet we wczesnych wersjach. Nie przeszkadza nawet to, że nie wygląda to jak pełna przeglądarka — wymuszony minimalizm Arc sprawia, że aplikacja wydaje się znacznie czystsza, a Google i zakładki są nam potrzebne znacznie bardziej niż zarządzanie kartami. Jeśli jesteś użytkownikiem Androida, przypomina to używanie wbudowanego paska wyszukiwania do wszystkiego — efemeryczność wszystkiego jest w większości pozytywna.

W całej tej idylli jest jednak bardzo długa i bardzo niekompletną listę rzeczy, których brakuje w aplikacji mobilnej Arc:

 • nie można uzyskać dostępu do ulubionych — kart przypiętych u góry przeglądarki na komputerze — co jest dziwne, ponieważ są to karty, których prawdopodobnie potrzebujemy najczęściej,
 • możesz dodawać do swoich przypiętych kart, ale nie do bardziej tymczasowej sekcji Dzisiaj,
 • nie można zmieniać nazw kart ani ich ikon,
 • nie można utworzyć nowej sztalugi ani notatki, dwóch najlepszych wbudowanych funkcji Arc, ani nie można edytować już utworzonych (można je jednak wyświetlić) ,
 • nie można utworzyć nowej przestrzeni ani zmienić kolorów istniejących,
 • rozszerzenia przeglądarki nie działają, podobnie jak „Boosts”, mini-rozszerzenia Arc, które mogą zmienić sposób działania poszczególnych witryn,
 • nie można wybrać, za pomocą której aplikacji chcesz otwierać różne adresy URL,
 • funkcja Arc Library w ogóle nie istnieje na urządzeniach mobilnych, więc nie ma gdzie zapisać zrzutów ekranu ani pobranych plików.

Na szczęście większość z tych rzeczy ma zostać wprowadzona, ale zespół nie ma jeszcze planu, jak i kiedy to wszystko ma działać.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Arc
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Arc

Od lat Apple hamuje to, co mogą zrobić twórcy przeglądarek, ale zespół Arc wydaje się wyczuwać, że sytuacja wkrótce się zmieni. Nawiasem mówiąc, podobnie jak reszta branży: Mozilla i Google już budują przeglądarki, które nie korzystają z silnika renderującego Apple WebKit, który jest obecnie wymagany we wszystkich przeglądarkach na iOS-a.

Niezależnie od tego, czy organy regulacyjne zmuszą Apple do otwarcia swojego systemu dla przeglądarek, czy Apple po prostu zdecyduje się samo na zniesienie swoich zasad, wojna przeglądarek mobilnych może przejść wkrótce do kolejnego etapu. Arc na komputery stacjonarne jest oparty na Chromium, a jeśli Chromium pojawi się na urządzeniach mobilnych, może to dotyczyć prawie wszystkiego innego w Arc.

Arc ma nadzieję na poważną rywalizację z Safari i ostatecznie stać się domyślną przeglądarką na iPhonie. Ale zbudowanie lepszego Safari nie jest celem — celem, jak zawsze, jest odkrycie na nowo tego, czym może być przeglądarka mobilna. Ale to dopiero początek i chętnie będziemy przyglądać się, jak to narzędzie się będzie rozwijało w przyszłości.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | The Browser Company of New York