Tryb czytania oficjalnie w Chromie za miesiąc

Nadchodzący tryb czytania w Chromie nie przypomina innych, pojawi się prawdopodobnie za miesiąc, ale już możesz go włączyć.

Nowe funkcje w przeglądarce Google Chrome

Google postanowiło pojawić się na corocznej konferencji Bett w Londynie, która stawia dziedzinę edukacyjną przed nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Każdego roku przez ostatnią dekadę słyszeliśmy o wielu nowych Chromebookach oraz nowych funkcjach na platformach firmy, takich jak Google Classroom i Google Workspaces. W tym roku nie jest inaczej, ale to, co jest prawdopodobnie największą funkcją, która pojawiła się w tej serii ogłoszeń jest nowy Tryb czytania (Reader Mode) dla przeglądarki internetowej Chrome. Jednak nie tak łatwo do niej dotrzeć i trzeba wyjaśnić, jak faktycznie będzie służyć użytkownikom.

Wiele najlepszych przeglądarek internetowych, w tym zarówno Mozilla Firefox, jak i Safari firmy Apple, od wielu lat ma wbudowane widoki czytnika (Readera). Przez cały ten czas w Chromie można było korzystać z rozszerzeń innych firm, które do pewnego stopnia wypełniały tę lukę.

Nadzieja dla czytnika w przeglądarce pojawiła się już w 2019 roku, kiedy taka funkcja została odkryta w Chrome Canary za ukryta za flagą. Ale od tamtej pory nigdy nie ujrzała światła dziennego w stabilnej wersji przeglądarki – być może dlatego, że lukratywny biznes reklamowy Google’a zależy od tego, czy użytkownicy Chrome’a zobaczą reklamy. Tryb czytnika niestety ukrywa grafiki i wszelkiego rodzaju rozpraszacze, w tym… oczywiście reklamy.

Co ciekawe użytkownicy w nowo ogłoszonym trybie czytania Chrome’a nadal będą widzieć reklamy po lewej stronie na pełnej stronie. Poniższa demonstracja wskazuje, że funkcja będzie dostępna z rozwijanego panelu po prawej stronie, który agreguje istniejące funkcje, w tym Do przeczytania, Zakładki i Serie czynności. Tryb czytania wyświetla tylko tekst artykułu na stronie — wszelkie obrazy są wykluczone. Użytkownicy będą mogli dostosować swoje czytanie za pomocą wyboru czcionek, opcji odstępów między wierszami, motywu kolorystycznego i innego formatowania.

W wpisie na blogu The Keyword Google poinformowało, że współpracuje z zainteresowanymi stronami w dziedzinie edukacji dla osób z rozbieżnymi zdolnościami uczenia się i myślenia, takimi jak dysleksja i ADHD, w celu pilotażowego przetestowania ważnych funkcji, takich jak ten tryb czytania.

Tryb czytania redukuje rozpraszające uwagę elementy na ekranie, takie jak obrazy i filmy, aby pomóc Ci skupić się na podstawowej treści strony

— pisze Andy Russell, lider produktu Chrome OS w kategoriach edukacyjnych i rodzinnych
Tryb czytania w Chromie
Tryb czytania w Chromie

Efekt końcowy skłania nas jednak do sceptycyzmu, że firma zbierała opinie użytkowników. Podczas gdy każdy inny czytelnik w przeglądarkach głównego nurtu wyświetla się na osobnej, pełnej stronie z dołączonymi obrazami i opcjami formatowania, trudno powiedzieć, że Google faktycznie oferuje pełnoprawną, „nierozpraszającą” opcję dla osób, którym ma faktycznie służyć. Patrząc na wersję demonstracyjną, nie widzimy nawet przycisku umożliwiającego rozwinięcie okienka na pełny ekran.

Tryb czytania pojawi się w Chromie wraz z wydaniem M114, więc jest jeszcze cały miesiąc majstrowania przez programistów Google, dopóki funkcja się nie zawiesi. Stabilne wdrożenie zaplanowano na koniec maja.

Tryb czytania w przeglądarce internetowej Chrome

Jak włączyć tryb czytania w Chromie?

  1. W pasku adresu przeglądarki Chrome wpisz: chrome://flags/#enable-reader-mode.
  2. Przy opcji Enable Reader Mode wybierz z listy rozwijanej po prawej stronie pozycję Enable.
  3. Na dole wybierz przycisk Relaunch, aby ponownie uruchomić przeglądarkę.
  4. Na dowolnej stronie internetowej na pasku narzędzi wybierz ikonę Pokaż panel boczny [ikona: kwadrat podzielony na dwie części jasną i ciemną po prawej stronie]
  5. Z listy rozwijanej wybierz Tryb czytania.
Włączanie Trybu czytania w eksperymentach Chrome'a
Włączanie Trybu czytania w eksperymentach Chrome’a

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google The Keyword | Android Police