Ekstrakt z hibiskusa jako naturalny suplement odchudzający?

Nowe badanie sugeruje, że ekstrakt z kwiatu hibiskusa może pomóc w odchudzaniu, bez skutków ubocznych, które powodują leki odchudzające.

Napar z kwiatów rozelli (hibiskusa)
fot. Depositphotos

Dla niektórych osób, które są chorobliwie otyłe, zmiany w diecie i stylu życia po prostu nie wystarczą, aby zrzucić całą dodatkową wagę. Opierając się na wcześniejszych badaniach, naukowcy z australijskiego uniwersytetu RMIT rozpoczęli od ekstrakcji związków przeciwutleniających znanych jako fenole z kwiatów rozelli, która jest członkiem rodziny hibiskusów. Naukowcy wyekstrahowali również kwas hydroksycytrynowy z kwiatów dzikiego hibiskusa Wild Rosella.

Może Cię zainteresować też: Kawa z mlekiem może mieć większe korzyści zdrowotne

Oddzielne partie ludzkich komórek macierzystych były następnie traktowane ekstraktem fenolowym lub kwasem hydroksycytrynowym, zanim zostały pobudzone do różnicowania się w adipocyty (komórki tłuszczowe).

Podczas gdy kwas wydawał się nie mieć wpływu na adipocyty, stwierdzono, że komórki tłuszczowe pochodzące z komórek macierzystych traktowanych fenolem mają o 95% mniej tłuszczu niż grupa kontrolna komórek nietraktowanych.

Stwierdzono, że ekstrakt fenolowy działa poprzez hamowanie aktywności enzymu trawiennego zwanego lipazą.

Zwykle lipaza rozkłada spożyty tłuszcz na małe segmenty, które mogą zostać wchłonięte przez ściany jelita. Nadmiar tłuszczów, których organizm nie potrzebuje w danym momencie na energię, jest następnie magazynowany w komórkach tłuszczowych. Uniemożliwiając lipazie wykonywanie swojej pracy, fenole rozelli pozwalają tym tłuszczom po prostu przejść przez układ pokarmowy.

Kwiaty dzikiego hibiskusa (Wild Rosella)
Kwiaty dzikiego hibiskusa (Wild Rosella) | fot. Depositphotos

Obecnie istnieje nadzieja, że ekstrakt mógłby być kapsułkowany do stosowania w suplementach zdrowotnych, które nie miałyby skutków ubocznych, takich jak podwyższenie ciśnienia krwi, które czasami są powodowane przez farmaceutyki odchudzające.

Artykuł na temat badań, który prowadziła doktorantka Manisha Singh, został niedawno opublikowany w International Journal of Food Science and Technology.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: RMIT University | New Atlas
zdjęcia wykorzystane we wpisie z Depositphotos