„Waco: Amerykańska apokalipsa” wyjaśnia co się stało podczas masakry Branch Davidian

Serial dokumentalny „Waco” zawiera niepublikowany wcześniej materiał z głośnego 51-dniowego starcia między agentami federalnymi i uzbrojoną grupą religijną w 1993 roku.

Waco: Amerykańska apokalipsa - serial dokumentalny (Netflix, 2023)

Nawet jeśli nie interesujesz się serialami „true crime”, są duże szanse, że znasz masakrę w Waco z 1993 roku. Ale podczas gdy większość filmów dokumentalnych i dramatyzowanych adaptacji obraca się wokół wierzeń i społeczności Branch Davidians, niewielu poświęca czas na prawdziwe przeanalizowanie bezlitosnej przemocy tej narodowej tragedii. To przeoczenie uzupełnia serial dokumentalny Netfliksa pod tytułem Waco: Amerykańska apokalipsa (tyt. oryg. Waco: American Apocalypse).

Zobacz też: Twórcy serialu dokumentalnego „Bardzo dziki kraj” myślą o kontynuacji

Najnowszy serial dokumentalny Tillera Russella nie jest poświęcony temu, kim był David Koresh ani dlaczego ten kult wierzył, że zbliża się Drugie Przyjście Chrystusa. Zamiast tego odsłania pełny horror tego oblężenia, przedstawia jak organy ścigania i członkowie kultu byli rażąco nieprzygotowani na tę 51-dniową bitwę. Zanim naciśniesz przycisk odtwarzania, oto, co musisz pamiętać o Branch Davidians i co dokładnie wyróżnia ten trzyodcinkowy serial dokumentalny Russella.

Wyreżyserowany przez Tillera Russella (Night Stalker: Polowanie na seryjnego mordercę, Silk Road), miniserial Waco: Amerykańska apokalipsa jest daleki od pierwszego filmu dokumentalnego o oblężeniu Waco. Jest to jednak jeden z nielicznych filmów dokumentalnych, który koncentruje się wyłącznie na masakrze, a nie na całym Branch Davidians.

Branch Davidians byli sektą religijną, która pierwotnie powstała jako schizma z Shepherd’s Rod. Wierzyli, że Drugie Przyjście Jezusa Chrystusa nastąpi wkrótce i że doprowadzi do apokalipsy. To duży powód, dla którego Branch Davidians działali w taki sposób. Kierowany przez Davida Koresha kult żył w dużej gminie na ranczo Mount Carmel Center, które znajdowało się tuż za Waco w Teksasie.

Jej członkowie gromadzili broń, aby przygotować się na to, co według nich miało oznaczać koniec świata. Koresh również szalenie kontrolował swoją kongregację. Zakazał małżeństw, które nie były jego, decydował, kiedy członkowie płci męskiej mogli uprawiać seks ze swoimi żonami, często uprawiał seks z kobietami z jego kongregacji i wielokrotnie dopuszczał się gwałtu, wykorzystując nieletnie dziewczęta.

Oblężenie rozpoczęło się 28 lutego 1993 roku. Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu i Broni Palnej (ATF) miało aresztować Koresha i przejąć broń. Nikt zaangażowany w nakaz nie był przygotowany na to, co stało się później. Branch Davidians otworzyli ogień, przekształcając to, co powinno być wprawdzie trudnym aresztowaniem, w jeden z najbardziej brutalnych starć przeciwko policji i władzom, jakie Stany Zjednoczone kiedykolwiek widziały.

Impas trwał od 28 lutego do 19 kwietnia 1993 roku, w wyniku czego zginęło czterech agentów ATF i 82 osoby z Branch Davidians. Część ofiar sekty zginęła w wyniku ostrzału, ale wielu zginęło z powodu pożarów, które wybuchły 19 kwietnia. Byli członkowie, którzy uciekli, debatowali od tego czasu, czy te pożary zostały wzniecone celowo, czy przypadkowo.

Waco: Amerykańska apokalipsa pozostaje wierny swojemu tytułowi, skupiając się na tym starciu. Serial dokumentalny omija kwestie związane z założeniem Branch Davidians, wierzeniami i tym, jak David Koresh zgromadził tak wielką władzę. Serial zakłada, że widzowie są już zaznajomieni z historią tej sekty religijnej. Skrupulatnie odtwarza horror tego impasu, wykorzystując nigdy wcześniej niepublikowane materiały filmowe, relacje z powietrza i wywiady z byłymi członkami, władzami i dziennikarzami, którzy byli świadkami tej tragedii.

To właśnie ta specyfika nadaje mocy Amerykańskiej apokalipsie. Przez dziesięciolecia Waco było przedstawiane jako ponury, niezwykle brutalny konflikt między oddaloną grupą a rządem USA. Dokument Russella pokazuje, jak nieprzygotowane były obie strony do rozlewu krwi, który nastąpił.

Kim jest Kathy Schroeder? Gdzie ona dzis jest?

Serial Waco: Amerykańska apokalipsa przedstawia sylwetki kilku osób, które były tam podczas oblężenia. Ale niewiele zeznań jest bardziej mrożących krew w żyłach niż świadectwo Kathy Schroeder. Była członkini Branch Davidian, która dołączyła do sekty wraz z mężem, wspomina, że jej najwyższym priorytetem podczas całej tej przemocy była ochrona jej dzieci. Wspomina również śmierć Perry’ego Jonesa. Podczas pierwszego starcia Jones został postrzelony w brzuch i błagał innych członków sekty, aby go zabili. „Wykończyliśmy Perry’ego” — mówi Schroeder w serialu dokumentalnym.

Pomimo całej tej przemocy Schroeder wydaje się pozostać lojalna wobec Koresha i nauk Branch Davidians. Broni nawet Koresha uprawiającego seks z nieletnimi dziewczynami! „Ludzie myślą, że mężczyzna uprawiający seks z grupą nieletnich dziewcząt to przestępstwo” — mówi Schroeder. „I zgodnie z konwencjonalną mądrością, prawdopodobnie może to być bardzo prawdziwe. Jednak nie były to niepełnoletnie dziewczyny, ponieważ pełnoletność osiąga się w wieku 12 lat. Wszystkie te dziewczyny były dorosłe w naszym systemie wierzeń”.

Według niej Schroeder należała do wewnętrznego kręgu Koresha, a nawet otrzymała granat ręczny w pierwszych dniach oblężenia. Otrzymała rozkaz zabicia siebie i innych osób znajdujących się w pokoju, jeśli sytuacja się pogorszy. Schroeder nie pozostała jednak w kompleksie do końca. Wyjechała 12 marca, stwierdzając, że jej najmłodsze dziecko, które zostało już zwolnione z aresztu federalnego, jej potrzebuje.

Schroeder została pierwotnie oskarżona o morderstwo pierwszego stopnia. Wyrok ten został zmniejszony do trzech lat więzienia po tym, jak zeznawała przeciwko ośmiu innym członkom sekty. Niewiele wiadomo o tym, gdzie obecnie przebywa Schroeder, ale wiemy, że po wyjściu z więzienia wróciła do Tampa na Florydzie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Decider | Netflix