„SIZA” dokument o zdobywcy nagrody Pritzkera Álvaro Siza Vieiry

Wciągający dokument pt. „SIZA” o spuściźnie zwycięzcy nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury Álvaro Sizy Vieiry już w czerwcu!

FIlm dokumentalny „SIZA” prezentujący dorobek architekta Álvaro Sizy Vieiry

Pionier solidnej i imponującej architektury nasyconej subtelnością i pasją, Álvaro Siza Vieira jest jednym z największych nazwisk współczesnej światowej architektury. Chociaż jego nazwisko i praca są szeroko znane, a jego spuścizna przekracza granice dzięki projektom, które znacząco zmieniły miejskie krajobrazy na całym świecie, niewiele wiadomo o życiu osobistym tego wspaniałego architekta.

Zobacz też: Dokument o Izaaku Asimowie na Planete+

Demistyfikując jego osobowość, nowy dokument zatytułowany SIZA zabiera widzów w podróż do umysłu i serca zdobywcy nagrody Pritzkera, aby ujawnić ekskluzywną opowieść o jego życiu i trajektorii — od dzieciństwa i związku małżeńskiego, po pasje rzeźbiarskie i podziw dla muzyki klasycznej.

Producent i reżyser filmu Augusto Custodio zagłębia się w życie osobiste Álvaro Sizy Vieiry, badając kluczowe wpływy, które ukształtowały jego charakter i karierę. SIZA przedstawia pełny i urzekający portret architekta i jego spuściznę w nowoczesnej architekturze, z bardziej intymnej perspektywy.

Film jest celebracją jego życia i kariery, podkreślając jego znaczenie na współczesnej scenie architektonicznej oraz jego wyjątkowe podejście do projektowania.

Dokument zawiera spostrzeżenia przyjaciół i współpracowników najbliższych architektowi, którzy ujawniają szczegóły dotyczące jego osobowości i drogi zawodowej. Wśród zaproszonych komentatorów są znani architekci Eduardo Souto Moura i Carlos Castanheira, bliscy i przyjaciele Sizy.

Film dokumentalny SIZA pojawi się w czerwcu 2023 roku na platformie streamingowej Gallery oraz podczas ekskluzywnej premiery w Portugalii, która odbędzie się na cześć architekta i jego z okazji jego 90. urodzin.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: DesignBoom | Gallery