Google zaprasza do wypróbowania chatbota Bard AI

Firma Google rozpoczęła udostępnienie użytkownikom rejestrację w celu korzystania z Bard, swojego chatbota opartego na sztucznej inteligencji.

Google Bard Experiment

Nowe narzedzie Google’a – chatbot Bard ma rywalizować z chatbotem Bing firmy Microsoft. Bard, ogłoszony po raz pierwszy w lutym, to eksperymentalna konwersacyjna usługa sztucznej inteligencji w wyszukiwarce Google. Osoby zainteresowane Bardem mogą dołączyć do listy oczekujących na stronie usługi bard.google.com, aby uzyskać dostęp, a niektórzy użytkownicy zgłaszali otrzymywanie e-maili z zaproszeniami zaledwie kilka godzin po rejestracji.

Bard to generatywna sztuczna inteligencja lub Large Language Model (LLM), który może dostarczać informacji na podstawie dużego zbioru danych. Podobnie jak ChatGPT i podobne narzędzia, w rzeczywistości nie jest inteligentny i często popełnia błędy, co określa się mianem „halucynacji”.

Tweet opublikowany przez Kate Crawford, autorki i głównej badaczko w Microsoft Research, pokazuje odpowiedź Barda sugerującą, że Gmail został uwzględniony w zbiorze danych. Byłoby to wyraźne naruszenie prywatności użytkownika, gdyby to było prawdą. Ale konto Google Workspace na Twitterze odpowiedziało, stwierdzając, że Bard jest wczesnym eksperymentem i będzie popełniać błędy – i potwierdziło, że model nie został przeszkolony na podstawie informacji zebranych z wiadomości Gmail. Wyskakujące okienko na stronie internetowej Bard ostrzega również użytkowników, że Bard nie zawsze będzie poprawnie odpowiadał na zapytania.

Niestety usługa póki co nie działa w języku polskim i niedostępna jest w naszym kraju. Gigant prosi, aby czekać na dalsze informacje, gdy Bard pojawi się do wypróbowania także w Polsce.

Bard Experiment w wersji przeglądarkowej - zrzut ekranu z wersji angielskiej
Bard Experiment w wersji przeglądarkowej – zrzut ekranu z wersji angielskiej

Biorąc pod uwagę, jak ChatGPT w wyszukiwarce Bing szybko się rozwija i otrzymuje nowe funkcje, można odnieść wrażenie, że Google Bard dopiero próbuje dogodzić firmę Microsoft w oferowaniu rozwiązań chatbota opartego na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.

Oto przykładowa lista przykładowych funkcji, które Google Bard może wykonywać:

  • Wyjaśnij, dlaczego piorun może uderzyć dwa razy w to samo miejsce
  • Pomóż napisać pierwszą powieść
  • Sporządź listę rzeczy do spakowania na weekendową wycieczkę,
  • Zarysuj post na blogu o swoich przepisach na letnie koktajle,
  • Wyjaśnij, dlaczego duże modele językowe mogą popełniać błędy,
  • Wygeneruj slogan studia artystycznego,
  • Zaproponuj opcje wysokobiałkowe, które można dodać do diety wegańskiej.

Dostęp do wersji beta Bard jest obecnie ograniczony do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a czas oczekiwania jest nieznany. Google nie zezwala kontom Google Workspace na wysyłanie próśb o zaproszenie.

Bard Experiment w wersji mobilnej - okienko z informację
Bard Experiment w wersji mobilnej – okienko z informację

Według Google’a Bard używa „lekkiej i zoptymalizowanej wersji LaMDA”, więc chatbot będzie oferował inne wrażenia niż interfejs czatu Bing oparty na OpenAI.

Sprawdź też: Bing z ponad 100 mln aktywnych użytkowników dziennie dzięki ChatGPT

Bard nie został zaprojektowany w celu zastąpienia wyszukiwarki Google, a zamiast tego Google twierdzi, że jest „uzupełnieniem”. Google ostrzega, że Bard uczy się na podstawie szerokiego zakresu informacji, które obejmują rzeczywiste uprzedzenia i stereotypy, więc chatbot może dostarczać niedokładne, wprowadzające w błąd lub fałszywe informacje. Z czasem będzie się poprawiać w oparciu o opinie, a Google planuje w przyszłości dodać funkcje, takie jak kodowanie i obsługę większej liczby języków.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Keyword — Try Bard and share your feedback