Koncepcyjna myjka ultradźwiękowa Saehan, niczym dzieło sztuki

Ostatnio staliśmy się nieco bardziej zaniepokojeni nie tylko powietrzem, którym oddychamy, ale także przedmiotami, których dotykamy lub kładziemy na twarz.

Saehan – ultradźwiękowa myjka odkażająca (koncepcja)

Oprócz oczyszczaczy powietrza nastąpił wzrost liczby wszelkiego rodzaju urządzeń odkażających, od tych wykorzystujących światło UV-C po inne mniej popularne metody, takie jak ultradźwiękowe myjki do okularów. Tym, co łączy wszystkie te maszyny, jest ich nudny wygląd – dlatego nie dziwi, że powstają koncepcje urządzeń użytkowych mających coraz więcej wspólnego ze sztuką i designem.

Sprawdź też: Przezroczyste głośniki Nothing Bass (1) wyglądałyby obłędnie!

Nudny wygląd urządzeń odkażających wynika głównie z tego, że jest to najtańszy sposób produkcji. Na szczęście trend wydaje się zmieniać i pojawiło się kilka bardziej estetycznych projektów tych urządzeń sanitarnych, takich jak ta ultradźwiękowa myjka Saehan, który można łatwo pomylić z artystycznym garnkiem wśród innych elementów dekoracyjnych w pokoju.

To prawda, że myjka ultradźwiękowa nawet dzisiaj nie jest powszechnym urządzeniem gospodarstwa domowego, ale w niektórych miejscach pełni ważną rolę, szczególnie w tych, które narażone są na bakterie lub brud – czynniki potencjalnie szkodliwe nie tylko dla zdrowia, ale także dla innych obiektów w naszej przestrzeni. Mogą to być takie miejsca jak laboratoria, muzea i galerie sztuki, w których nasze akcesoria mogą gromadzić brud lub mikroorganizmy, powodujące uszkodzenia urządzeń ub choroby.

Myjki ultradźwiękowe emitują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości przez płyn, aby czyścić zanurzone przedmioty, takie jak okulary, bez fizycznego dotykania ich, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia samych przedmiotów. Maszyny te często mają mało inspirujące i bardzo techniczne pudełkowate kształty z małą metalową misą osadzoną na górze. Jest to najwygodniejsza konstrukcja dla takiej maszyny, ale przy dzisiejszych technologiach projekty nie muszą być tak ograniczone, co właśnie próbuje osiągnąć ta koncepcja przeprojektowania.

Metalowa taca, w której znajduje się płyn czyszczący i przedmioty do wyczyszczenia, nadal są częścią przedmiotu, ale można je osadzonić w przypominającej miskę strukturze, która lepiej odzwierciedla jej przeznaczenie, którym jest przechowywanie czegoś potencjalnie ważnego i cennego.

Saehan – ultradźwiękowa myjka odkażająca (koncepcja)
Saehan – ultradźwiękowa myjka odkażająca (koncepcja)

I zamiast niezgrabnego metalowego pudełka z pokrętłami i przełącznikami, ta czarna misa znajduje się na szczycie paraboloidalnej struktury, która służy jako podstawa, tworząc kształt, który prawie wygląda jak duży kielich, który jest gładki i prawie pozbawiony szczegółów. Stawiając ją obok wazonów i dekoracji, ten ultradźwiękowy odkażacz będzie wyglądał bardzo dobrze w domu, ukrywając swoją prawdziwą naturę i przeznaczenie, dopóki nie będzie naprawdę potrzebny.

Przeprojektowanie zasadniczo nie zmienia funkcji myjki ultradźwiękowej, chociaż może dojść do utraty lepszej kontroli z powodu braku pokręteł i przełączników. Sprawia to jednak, że urządzenie wygląda mniej zniechęcająco i bardziej przystępnie, szczególnie w miejscach, w których metalowe pudełko wyróżniałoby się brzydkim designem.

Saehan – ultrasoniczna myjka odkażająca (koncepcja)
Saehan – ultradźwiękowa myjka odkażająca (koncepcja)

Takie projekty jak Saehan mogą nawet sprawić, że urządzenia czyszczące i odkażające staną się bardziej powszechne, zwiększając ich wykorzystanie i popularność w gospodarstwach domowych, co z kolei może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób w domach.

Za projekt odpowiadają projektanci Sohee Park oraz Deric Jeon (above.studio).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Yanko Design