Asteroida „2023 DW” raczej w nas nie uderzy – ale trzeba ją obserwować

NASA twierdzi, że odkryta asteroida „2023 DW” ma „bardzo małą” szansę na zrujnowanie nam Walentynek w 2046 roku.

Asteroida 2023 DW (stan trasy na 16 marca 2023 r.)
Asteroida 2023 DW (stan trasy na 16 marca 2023 r.) | fot. EOA NASA

Zdaniem ekspertów, warto mieć oko na nowo zauważoną asteroidę o nazwie 2023 DW. Skała o średnicy prawie 50 metrów ma według NASA niewielką szansę uderzyć w Ziemię 14 lutego 2046 roku. Oczekuje się, że asteroida, która według ESA początkowo miała 1 na 625 szans (lub 0,16 proc.) na zniszczenie całego miasta w Walentynki 2046, prawie na pewno przemknie obok nas bez żadnych incydentów.

Asteroida zajmuje 1. miejsce w skali Torino, używanej do oceny tych obiektów, więc jest tylko nieco powyżej zera i daleko jej do najwyższego wyniku 10. Musiałaby osiągnąć poziom 3, aby mieć 1 procent szans na zlokalizowane zniszczenie, i daleko mu do skali katastrofalnej, zagrażającej ludzkiej cywilizacji – poziomu pewności wynoszącym 10.

Dla porównania, podobnej wielkości asteroida spowodowała zdarzenie tunguskie w 1908 roku. Asteroida eksplodowała przed uderzeniem w ziemię, ale spłaszczyła około 80 milionów drzew na obszarze 2150 kilometrów kwadratowych (830 mil kwadratowych). To obszar prawie tak duży jak Kapsztad, chociaż dotknięty region był wówczas w dużej mierze niezaludniony.

Jednak porównania są bardzo trudne do oszacowania. Skutki każdego potencjalnego uderzenia będą zależeć od czynników, takich jak prędkość asteroidy, kąt uderzenia i skład samej asteroidy, które nie są w tym momencie znane.

Wiemy tylko, że 2023 DW znajduje się obecnie około 0,14 jednostki astronomicznej (AU) od Ziemi, co w przybliżeniu odpowiada 21 milionom kilometrów lub 13 milionom mil. Pędzi z prędkością 24,63 km/s (to stałe 55.095 mil na godzinę).

Asteroida została odkryta 26 lutego 2023 roku i okrąża Słońce w 271 dni. Możesz zobaczyć jego ruchy w czasie rzeczywistym w porównaniu z resztą Układu Słonecznego za pośrednictwem dość imponującej witryny śledzenia Eyes On Asteroids od NASA.

Dlaczego ta asteroida nazywa się 2023 DW?

Nazwa 2023 DW wskazuje na to, kiedy została odkryta – w 2023 roku. Litera „D” oznacza, że została znaleziona w drugiej połowie lutego, a następnie dodawane są kolejne litery w miarę dodawania kolejnych asteroid do zapisów. I tak wypadło na „W”.

W tej chwili tracker asteroidów pokazuje, że 2023 DW brakuje do Ziemi o około 1,8 miliona kilometrów (1,1 miliona mil) – stąd ta szansa 1 na 625 – ale te szacunki zostaną oczywiście zaktualizowanych w nadchodzących latach.

Często, gdy nowe obiekty są odkrywane po raz pierwszy, potrzeba kilku tygodni danych, aby zmniejszyć niepewność i odpowiednio przewidzieć ich orbity w przyszłości. Analitycy orbity będą nadal monitorować asteroidę 2023 DW i aktualizować prognozy, gdy nadejdzie więcej danych

informuje NASA

Zadaniem Biura Koordynacji Obrony Planetarnej wkrótce zostanie podjęta decyzja, czy i kiedy należy podjąć jakiekolwiek działania, które mogą obejmować rozmieszczenie impaktora Double Asteroid Redirection Test (DART), który został niedawno przetestowany.

Jeśli chodzi o najsłynniejsze uderzenie asteroidy wszechczasów – to było to to zdarzenie, które zniszczyło dinozaury. Uważa się, że obiekt ten był około 200 razy większy niż 2023 DW. Jest bardzo duża szansa, że nie musimy się jeszcze martwić tym, że spotka nas ten sam los co prehistoryczne stworzenia.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA | Science Alert