Monique Olivier – wspólniczka mordercy czy ofiara manipulacji?

W latach 1987–2003 Michel Fourniret zapracował na opinię najbardziej odrażającego mordercy we Francji. Czy jego żona Monique była pionkiem w jego rękach czy wspólniczką?

„Monique Olivier: Asystentka diabła” – serial dokumentalny Netflix (2023)

Serial dokumentalny Monique Olivier: Asystentka diabła (tyt. oryg. Monique Olivier: Accessory To Evil) o żonie najsłynniejszego seryjnego mordercy Francji dostępny jest już do obejrzenia w serwisie Netflix. Nowy, pięcioczęściowy serial dokumentalny szczegółowo opisuje, w jaki sposób organom ścigania we Francji udało się powiązać najsłynniejszego seryjnego mordercę i drapieżnika seksualnego w kraju, Michela Fournireta, z wieloma nierozwiązanymi sprawami, które sięgały od lat 80. do początku 2000 roku. Łącznikiem była jego żona — Monique Olivier, ale jak dowiadujemy się w trakcie serialu, jej udział w jego przerażających zbrodniach był czymś więcej niż tylko udziałem uległej kobiety, zastraszonej przez dominującego męża.

Serial otwiera ujęcie pary reflektorów pojawiających się nad niewielkim wzgórzem. Gdy w radiu pojawiły się doniesienia o zaginięciu Isabelle Laville w 1987 roku, widzimy mężczyznę jadącego z nieprzytomną dziewczyną na tylnym siedzeniu jego samochodu.

Poprzez wywiady z organami ścigania i rodzinami ofiar, a także archiwalne materiały prasowe i rekonstrukcje, reżyserzy Christophe Astruc i Michelle Fines omawiają, w jaki sposób zniknięcie młodych kobiet we francuskich Ardenach w 2000 i 2001 roku doprowadziło władze do skromnego leśniczego — Michela Fournireta, który został oskarżony o napaść, gdy jedna z jego potencjalnych ofiar uciekła i zidentyfikowała go.

Ponieważ dwie nastolatki — 18-letnia Céline Saison i 13-letnia Mananya Thumpong — zostały znalezione w tym samym zalesionym regionie Belgii, niedaleko miejsca, w którym mieszkał Fourniret, stał się podejrzany o udział w obu zbrodniach. Ale nawet po wielu godzinach przesłuchań nie przekazał organom ścigania żadnych informacji, które łączyłyby go z tymi zgonami.

Władze zwróciły więc uwagę na Monique Olivier, od 1989 roku żonę Fournireta. Wyglądała na staroświecką, bardzo uległą kobietę, która wydawała się mieć wiedzę na temat napaści seksualnych i morderstw swojego męża. Kiedy podała wystarczająco dużo informacji, aby aresztować Fournireta, zabójca próbował zdystansować swoją żonę od napaści i zabójstw, mówiąc, że była przerażoną kobietą zmuszoną do udziału pod jego presją. Ale niektórzy śledczy mieli przeczucie, że ma ona więcej do powiedzenia, co potwierdziło się, gdy Olivier przyznała, że była aktywną uczestniczką porwania Isabelle Laville.

Może Cie zainteresować także:

Jakie seriale przypomina ten tytuł? Monique Olivier: Asystentka diabła to dość prosty serial dokumentalny na wzór Making A Murderer, ale to nieliczny z seriali dokumentalnych opowiadających o żonie seryjnego zabójcy.

Większa część pierwszego odcinka serialu Monique Olivier: Asystentka diabła omawia sprawy Laville, Saison i Thumpong i przybliża, jak trudno było skłonić Fournireta do przyznania się do wszystkiego, o co był podejrzany. Astruc i FInes wykonali dobrą robotę, wprowadzając widzów w błąd w pierwszym odcinku, przedstawiając Olivier jako uległą żonę, która nie poślubiła Fournireta z miłości. Detektywi opisują ją nawet jako „kobietę bez żadnych godnych uwagi cech fizycznych”.

Ale historia całej sprawy wyjaśnia nam coś innego — była koleżanką więzienną Fournireta, kiedy był w więzieniu za napaść na tle seksualnym w 1966 roku, i dobrowolnie brała udział w jego zbrodniach, gdy wyszedł z więzienia w 1987 roku — na krótko przed zniknięciem Laville. Pozostałe cztery części odsłaniają krok po kroku, jaki Olivier miała udział w ohydnych zbrodniach swojego męża i jak nieczuła była wobec rodzin ofiar, mimo że sama miała syna.

Ostatnia część jest szczególnie interesująca. Ale środkowe trzy części tego serialu dokumentalnego ujawnią, jak bardzo złą osobą była Olivier, nawet w świetle tego, co zrobił jej mąż.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | Decider