Oscarowa niedziela w CBS Europa już 12 marca!

Najlepsza muzyka, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy film… Przed nami cały dzień (niedziela 12 marca 2023 roku) z filmami nagrodzonymi co najmniej jedną oscarową statuetką.

Oscarowa niedziela 12 marca 2023 roku w CBS Europa

To filmy także po latach doceniane przez krytyków i widzów, wciąż chętnie oglądane. Niektóre z nich wyniosły twórców do statusu gwiazd. W wielu przypadkach to właśnie Oscar sprawił, że kariery rozkwitły i potoczyły się we właściwym kierunku, także ku naszej – widzów – satysfakcji. Czy taką rolę odegrają też Nagrody Akademii Filmowej przyznane także w tym roku? W oczekiwaniu na werdykt, w niedzielę 12 marca 2023 roku, kanał telewizyjny CBS Europa przypomni nam kilka znakomitych tytułów.

godz. 6:25 – Śniadanie u Tiffany’ego

Oscary w kategoriach:

 • Najlepsza muzyka w dramacie lub komedii – Henry Mancini
 • Najlepsza piosenka – „Moon River” (Henry Mancini i Johnny Mercer)

Audrey Hepburn też oczywiście była nominowana (jako aktorka pierwszoplanowa), ale przegrała z Sophią Loren, nagrodzoną za rolę w filmie Matka i córka. Zdarzyło się po raz pierwszy, że nagrodę w kategorii aktorka pierwszpolanowa przyznano za rolę w filmie nieanglojęzycznym. Inną przegraną tej kategorii była Geraldine Page, która stworzyła znakomitą kreację w filmie Lato i dym (również do obejrzenia na CBS Europa).

Śniadanie u Tiffany’ego nominowano też w kategoriach: najlepszy scenariusz adaptowany i najlepsza scenografia w filmie kolorowym.

godz. 8:35 – Rozważna i romantyczna

Oscar w kategorii:

 • Najlepszy scenariusz adaptowany – Emma Thompson

Tylko jeden Oscar przy siedmiu nominacjach? To musiało być smutna dla twórców Oscarowa gala. Tym bardziej że były to nominacje w istotnych kategoriach. Film miał szansę zdobyć statuetkę dla najlepszego filmu i za najlepsze zdjęcia (w obu kategoriach wygrał Braveheart – waleczne serce), najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Emma Thompson przegrała z Susan Sarandon w Przed egzekucją) i drugoplanowej (Kate Winslet musiała ustąpić Mirze Sorvino w Jej wysokość Afrodyta). Do członków Akademii ostatecznie bardziej przemówiła muzyka z włoskiego Listonosza; bardziej urzekły też kostiumy w Czasie przemian.

godz. 11:15 – Juno

Oscar w kategorii: 

 • Najlepszy scenariusz oryginalny – Diablo Cody.

Nie udało się zdobyć Oscara w kategorii najlepsza aktorka – Elliot Page przegrał z Marion Cotillard jako Edith Piaf w filmie Niczego nie żałuję (inną przegraną była Cate Blanchett z rolą filmie Elizabeth: Złoty wiek, także wciąż do obejrzenia na CBS Europa) – ani dla najlepszego filmu. W tej kategorii wygrał To nie jest kraj dla starych ludzi, a za reżyserię tego filmu nagrodzono braci Coen, usuwając w cień nominowanego reżysera Juno, Jasona Reitmana.

godz. 13:10 – The Social Network

Oscary w kategoriach:

 • Najlepszy scenariusz adaptowany – Aaron Sorkin
 • Najlepsza muzyka – Trent Reznor, Atticus Ross
 • Najlepszy montaż – Kirk Baxter, Angus Wall

Osiem nominacji i trzy statuetki. Podczas gali trzymano kciuki za Jesse’ego Eisenberga (nagrodę w kategorii dla najlepszego aktora otrzymał Colin Firth za rolę w Jak zostać królem) i reżysera Davida Finchera (nagrodzono Toma Hoopera za reżyserię Jak zostać królem). The Social Network nie został też najlepszym filmem, bo za taki uznano – tak, zgadliście, Jak zostać królem. Nie powiodło się też nominowanym twórcom naszego dzieła w kategoriach najlepsze zdjęcia (wygrała Incepcja) i dźwięk (także Incepcja). 

godz. 15:25 – Aviator

Oscary w kategoriach: 

 • Najlepsza aktorka drugoplanowa – Cate Blanchett
 • Najlepsze zdjęcia – Robert Richardson
 • Najlepszy montaż – Thelma Shoonmaker
 • Najlepsza scenografia – Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
 • Najlepsze kostiumy – Sandy Powell

Pięć Oscarów – i tyle samo nominacji niezakończonych, niestety, sukcesem. W kategorii najlepszy film Aviator przegrał z Za wszelką cenę, także reżyser tego ostatniego filmu Clina Eastwooda pokonał Martina Scorsese. Najlepszym aktorem został nie Leonardo Di Caprio, ale Jamie Foxx za rolę w filmie Ray (ten tytuł odebrał Aviatorowi nagrodę za dźwięk), a najlepszym aktorem drugoplanowym – nie Alan Alda, tylko Morgan Freeman (Za wszelką cenę). Najlepszy scenariusz oryginalny powstał nie do Aviatora, tylko do filmu „Zakochany bez pamięci”.

godz. 18:45 – Tootsie

Oscar w kategorii:

 •  Najlepsza aktorka drugoplanowa – Jessica Lange

Też 10 nominacji – i tylko jedna statuetka. Jessica Lange miała tym razem wewnętrzną konkurencję – w tej samej kategorii nominowana była Teri Garr za rolę także w Tootsie. Ale kto mógł pokonać Dustina Hoffmana jako najlepszego aktora?? Ben Kingsley w filmie Gandhi. Również scenariusz oryginalny, zdjęcia i montaż Gandhiego podobały się bardziej, a reżyser tego filmu Richard Attenborough wykonał zdaniem członków Akademii lepszą robotę niż reżyser Tootsie Sydney Pollack. Nie dziwi więc, że ostatecznie z Gandhim Tootsie przegrała też w kategorii najlepszy film. Dźwięk był lepszy w E.T, a piosenkę It Might Be You pokonała Up Where We Belong z dramatu Oficer i dżentelmen

godz. 21:00 – Piękny umysł

Oscary w kategoriach:

 • Najlepszy film
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa – Jennifer Connelly
 • Najlepsza reżyseria – Ron Howard
 • Najlepszy scenariusz adaptowany – Akiva Goldsman

Były jeszcze cztery nominacje. Oczywiście dla Russella Crowe – ale za lepszą uznano kreację Denzela Washingtona w Dniu próby. W kategorii najlepszy montaż najlepszy okazał się Helikopter w ogniu, a najlepsze charakteryzacja i muzyka to jednak te z Władcy pierścienia: Drużyny pierścienia

godz. 23:35 – Filadelfia

Oscary w kategoriach: 

 • Najlepszy aktor – Tom Hanks
 • Najlepsza piosenka – „Streets of Philadelphia” Bruce’a Springsteena

Tym razem to Bruce Springsteen miał wewnętrzną konkurencję – wygrał z Neilem Youngiem, autorem innej piosenki z filmu – Philadelphia. Lepszym scenariuszem oryginalnym okazał się ten do „Fortepianu”, a charakteryzacją – ta do Pani Doubtfire

godz. 1:55 – Świadek

Oscary w kategoriach: Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepszy montaż.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CBS Europa (kkosicka)