Nowy, słoneczny krój pisma Baste przeniesie Cię na ulice Marsylii

Krój pisma Baste czerpie inspirację z lokalnych, ręcznie rysowanych znaków Marsylii – to kolejny przykład, że wraca moda na bardziej wyrafinowany styl.

Lift Type x ImageFormat: Baste A & B
Lift Type x ImageFormat: Baste A & B | Copyright © ImageFormat, January 2023

Nadszedł marzec (wraz z odrobiną śniegu), a my już marzymy o nadchodzących wakacjach. Aby dać nam przedsmak tych słodkich letnich miesięcy, Quentin Berthelot i Johan Mossé z ImageFormat zaprojektowali i wypuścili skąpany w słońcu krój pisma Baste, dostępny w Lift Type. Został zainspirowany kolorowymi ulicami Marsylii, jego prężne litery z pewnością wprawią wszystkich w nastrój na zasłużony wypad do słonecznego miasta.

Sprawdź też: Kanapowa czcionka „Soffa Sans” od sklepu IKEA

Font Baste powstał po tym, jak Johan przeprowadził się z Paryża do Marsylii latem 2022 roku. Mieszkając w tym mieście, napotkał tę „rzemieślniczą” typografię w całym mieście – „Marsylia to bardzo oddolne miasto, a jego śródmieście jest pełne ręcznie robionych witryn sklepowych i znaków wykonanych przez osoby, które nie są profesjonalnymi projektantami czcionek” — wyjaśnia Johan. Powoduje to, że mamy do czynienia z „kilka bardzo interesującymi przykładami wizualnymi”.

Krój pisma istnieje jako modułowy bezszeryfowy, dostępny zarówno w wersji A, jak i B. Obie wersje powstały w wyniku uświadomienia sobie przez Quentina i Johana, że stworzenie jednej „szorstkiej” wersji z prostymi krawędziami i drugiej zaokrąglonymi odpowiednikami oraz jednej wersji całkowicie zaokrąglonej zapewni ciekawy kontrast wizualny.

Ten aspekt również sprytnie oddaje hołd Marsylii, ponieważ Quentin wyjaśnia, że odpowiadają one „dwoistości” regionu, „między surowym i suchym centrum miasta a pięknymi i spokojnymi nadmorskimi krajobrazami”.

Dostępne są również różne zestawy stylistyczne, a Quentin i Johan powiedzieli w rozmowie z serwisem It’s Nice That, że są szczególnie dumni z zestawu, który dodaje większe szeryfy na niektórych literach, nadając mu znacznie bardziej analogową estetykę.

Podchodząc do projektowania czcionek, Quentin i Johan zawsze tworzą coś, co wykorzystaliby we własnych projektach, które często zmierzają w kierunku projektów kulturalnych. Dlatego też, dzięki śmiałym literom, postrzegają Baste jako przejrzystą rodzinę liter, idealną do plakatów teatralnych, czasopism lub nawet bardziej eksperymentalnej i „bezpośredniej” identyfikacji wizualnej.

Przykłady zastosowania Baste w projektach retro

Aby zaprezentować Baste, oprócz bardziej tradycyjnych metod, projektanci stworzyli kilka starych pocztówek, które prezentują walory czcionki. Pokazują, w jaki sposób font może być wykorzystany do nadania każdemu projektowi niepowtarzalnego charakteru w stylu retro. Jeśli więc chcesz dodać trochę francuskiego słońca do swojego następnego projektu, śmiało sięgnij po Baste.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: It’s Nice That
zdjęcia: GalleryLift Type x ImageFormat: Baste A & B (Copyright © ImageFormat, styczeń 2023 r.)