Monocle to najmniejsze urządzenie AR na świecie

Urządzenie do rozszerzonej rzeczywistości o nazwie Monocle można przypiąć do okularów i jest w pełni opensource’owy.

Monocle AR (Brilliant Labs)

Zaprojektowany do mocowania na zwykłych okularach do czytania, Monocle clip-on to kieszonkowy gadżet AR, który można nosić do „modyfikacji i hakowania”. To urządzenie, opracowane przez zespół techniczny z Brilliant Labs, ma krystalicznie czystą, okrągłą budowę, z widocznymi wszystkimi komponentami. Wewnątrz jego maleńkiej obudowy o szerokości 43 mm i grubości 9 mm mieści się wyświetlacz, kamera, mikrofon, płytka drukowana i bateria, a żadne przewody ani złącza nie są potrzebne. Zgodnie z tym przejrzystym podejściem projekt i komponenty oprogramowania są udostępniane publicznie na licencji open-source MIT.

Co znajduje się wewnątrz Monocle?

Ważący zaledwie 15 g okular Monocle (tak naprawde to monokl, a nie okulary) jest dostępne w niewielkiej obudowie typu unibody, którą można po prostu przyłożyć do oka lub przymocować do okularów.

Możesz łatwo połączyć go z telefonem komórkowym przez Bluetooth, a dzięki kilku poręcznym czujnikom jego konstrukcja staje się bardziej kompaktowa. Według zespołu technicznego sprzęt jest zasilany baterią 70 mAh, która zapewnia około dwugodzinny czas pracy przy normalnym przewidywanym użytkowaniu.

Sprawdź też: Ogromne okulary RayNeo X2 od TCL przypominają nam, że AR to trudny temat

Podobnie jak w przypadku słuchawek bezprzewodowych, można je ładować w etui ładującym z akumulatorem o pojemności 450 mAh, które może doładować baterię Monocle do 6 razy. Posiada funkcję szybkiego ładowania, więc można używać go w podróży.

Budowa Monocle AR
Budowa Monocle AR

Monocle wyposażono kolorowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 640 x 400 pikseli. Istnieje również układ FPGA, który można skonfigurować do widzenia komputerowego, sztucznej inteligencji lub grafiki. Inne zalety to zintegrowane czujniki dotykowe, aparat 5 MP, który może nagrywać wideo 720p, 12 MB pamięci i 8 MB pamięci flash. Monocle obsługuje oprogramowanie typu open source, a dzięki portowi MicroPython oferuje łatwy sposób na rozpoczęcie pracy.

Monocle AR w etui ładującym
Monocle AR w etui ładującym

Monocle można obecnie kupić za 349 $. Jest dostarczany z etui ładującym i dołączonym kablem USB-C, ale bez zasilacza. Wraz ze sprzętem otrzymujemy dostęp do aplikacji Brilliant, która umożliwia przesyłanie zdjęć przez szyfrowany Bluetooth.

Zrzuty ekranów z aplikacji The Brilliant app dla Monocle
Zrzuty ekranów z aplikacji The Brilliant app dla Monocle

Za projekt open source Monocle odpowiada: Brilliant Labs | @brilliantlabsAR (Instagram)

Informacje o sposobie pobierania The Brilliant App zostają wysłane wraz z urządzeniem lub można je pobrać ze sklepu App Store na iPhone’a lub sklepu Google Play.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Brilliant Labs | designboom
wszystkie obrazy od Brilliant Labs