Polscy artyści w projekcie związanym z premierą „The Mandalorian”

Po raz pierwszy w Polsce Disney+ zaprosił sześciu polskich artystów do współpracy w związku z premierą 3. sezonu serialu „The Mandalorian”.

Fragment plakatu Gwiezdne Wojny: The Mandalorian – This is the way, w wykonaniu Oli Jasionowskiej
Fragment plakatu Gwiezdne Wojny: The Mandalorian – This is the way, w wykonaniu Oli Jasionowskiej

Kreatywnym wyzwaniem dla Aleksandry Jasionowskiej, Patryka Hardzieja, Izabeli Dudzik, Macieja Polaka, Jakuba Kamińskiego oraz „Bobuka” było stworzenie plakatowej interpretacji mandolariańskich hełmów. W efekcie powstały unikatowe projekty łączące serialową stylistykę z lokalnymi motywami różnych regionów Polski.

Sprawdź też: 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed 3. sezonem „The Mandalorian”

Projekty artystów ujrzały światło dzienne 1 marca podczas oficjalnego spotkania z okazji premiery trzeciego sezonu serialu „The Mandalorian”, która miała miejsce równocześnie w Polsce i na całym świecie. Przy ich przygotowywaniu jedni z najlepszych przedstawicieli nowego pokolenia plakacistów inspirowali się specyfiką i ikonicznymi elementami polskich miast i regionów – Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska, Dolnego Śląska, a także Podhala.

Do projektu zostali zaproszeni: Aleksandra Jasionowska (Warszawa), Patryk Hardziej (Gdańsk), Izabela Dudzik (Poznań), Maciej Polak (Łódź), Jakub Kamiński (Wrocław) oraz „Bobuk” (Podhale). Kluczem doboru artystów było ich mocne osadzenie w regionalnej kulturze, które pozwoliło nadać każdemu projektowi niepowtarzalną estetykę. 

Efektem współpracy Disney+ i młodych artystów było stworzenie sześciu niepowtarzalnych projektów plakatów, przedstawiających artystyczne wersje serialowych hełmów mandaloriańskich. W swoich pracach ilustratorzy inspirowali się wybranymi miastami i ich najbardziej charakterystycznymi elementami. Dzięki temu na warszawskim plakacie można zobaczyć m.in. Syrenkę.

Projekty plakatów Gwiezdne Wojny: The Mandalorian – This is the way wykonane przez polskich artystów
Autorzy plakatów Gwiezdne Wojny: The Mandalorian – This is the way, od lewej na górze: Patryk Hardziej, Ola Jasionowska, Jakub Kamiński, od lewej na dole: Bobuk, Iza Dudzik, Maciej Polak

W gdańskim projekcie widać nawiązanie do Morza Bałtyckiego i fontanny Neptuna, natomiast w poznańskim nie mogło zabraknąć koziołków. Inspiracją dla łódzkiego artysty był przemysłowy charakter miasta, dla wrocławskiego – kultowy wzór bolesławieckiej ceramiki. Z kolei plakat podhalański zawiera w sobie odniesienie do tatrzańskich krajobrazów i góralskiego folkloru.

Pierwszy odcinek 3. sezonu „The Mandalorian” można już oglądać w Disney+. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Disney+ Polska