RoboSalpy – inspirowane stworzeniami morskimi mogą badać obce oceany

Łańcuch połączonych salpid jest inspiracją dla inżynierów, którzy stworzyli roboty RoboSalp.

Łańcuch połączonych organizmów z rzędu Salpida (salpy)
Łańcuch połączonych organizmów z rzędu Salpida (salpy) | fot. Depositphotos

Jeśli projektujesz roboty do eksploracji oceanów na innych planetach, potrzebujesz czegoś, co jest wytrzymałe, wszechstronne i łatwe do przechowywania w statku kosmicznym. Okazuje się, że idealnym wyborem mogą być roboty o miękkich ciałach inspirowane organizmami morskimi. Salpidy (salpy) to małe zwierzęta występujące w oceanach na całym świecie, gdzie pompują wodę przez swoje galaretowate ciała w kształcie beczek, aby poruszać się po morzu. Część swojego cyklu życiowego spędzają samotnie, a część z innymi salpami w długich łańcuchach.

Zobacz też: Maleńkie roboty naśladują chrząszcza, aby przeskakiwać przeszkody

Pod kierunkiem badaczki Valentiny Lo Gatto naukowcy z University of Bristol opracowali eksperymentalne podwodne roboty inspirowane salpami, znane jako RoboSalpy (ang. RoboSalps).

Każdy z nich ma rurowy miękki silikonowy korpus, wewnątrz którego znajduje się silnik elektryczny i śmigło jak to wykorzystywane przez drona. To dwukierunkowe śmigło wciąga wodę przez ciało, pozwalając robotowi poruszać się w górę i w dół lub w przód i w tył. Taki prosty mechanizm napędowy pozwala jednak tylko na dość podstawowe ruchy.

Mając na uwadze to ograniczenie, RoboSalpy mogą łączyć się ze sobą, tworząc wielorobotowe struktury, które mogą manewrować bardziej jak prawdziwa łódź podwodna – niektóre z nich mogą być używane do pchania poziomego, a inne do pchania pionowego.

Dodatkowo, jeśli jeden z RoboSalps w grupie ulegnie awarii, pozostałe mogą to zrekompensować, zapewniając system redundancji. Możliwe jest również, że wiele robotów może autonomicznie podróżować do podwodnego miejsca docelowego jako grupa, a następnie rozdzielać się, aby indywidualnie wykonywać oddzielne zadania – po czym ponownie łączą się ze sobą.

Ze względu na swoją niską wagę i wytrzymałość idealnie nadają się do pozaziemskich podwodnych misji eksploracyjnych, na przykład w podpowierzchniowym oceanie na księżycu Jowisza – Europie.

– powiedział Lo Gatto

Inne proponowane zastosowania obejmują inspekcję tuneli kanalizacyjnych i przemysłowych systemów chłodniczych na Ziemi.

RoboSalps można zobaczyć w akcji na poniższym filmie:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet w Bristolu | New Atlas
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos