Motorola wprowadza do swoich urządzeń zagrożone wyginięciem języki z Indii

Motorola we współpracy z Fundacją Lenovo rozszerza swoje smartfony o nowe języki – kuvi i kangri – języki są używane w regionach Indii.

Hello Indigenous - Motorola

To inicjatywa w ramach projektu dotyczącego digitalizacji zagrożonych języków rdzennych. Przez ostatnie dwa lata Motorola dodała do swoich urządzeń obsługę trzech zagrożonych języków: czirokeskiego (używanego w USA), kaingang (używanego w Brazylii) i nheengatu (używanego w Amazonii). Marka z ogromnym entuzjazmem kontynuuje wspieranie włączania cyfrowego i dostarczania technologii dla wszystkich – tym razem oferując w swoich urządzeniach pierwszy w historii system pisma i klawiaturę języka kuvi oraz w pełni zlokalizowany interfejs użytkownika w języku kangri. 

Na liście 2464 zagrożonych języków z całego świata w Atlasie języków zagrożonych UNESCO czołowe miejsce zajmują Indie ze 197 zagrożonymi językami, a kolejne USA (191) i Brazylia (190). Podczas wybierania języków do najnowszej fazy projektu specjaliści marki Motorola zbadali wiele czynników, w tym procent użytkowników języka w społeczności wskazujący na utratę języka, dostęp społeczności do technologii, kontakt ze społecznością i dostępność zasobów językowych.

Z badań Motorola wynika, że choć społeczność języka kuvi obejmuje około 155 000 osób mieszkających głównie w indyjskich stanach Orisa i Andhra Pradesh, zalewie 9% osób w regionie nadal mówi w tym języku. Okazało się też, że choć w języku kangri mówi około miliona mieszkańców Indii, płynnie posługuje się nim bardzo mały ułamek tej liczby. 

Pierwszy w historii system pisma języka kuvi

W ramach tego projektu Motorola i Fundacja Lenovo współpracowały ściśle z Instytutem Nauk Społecznych Kalingi (Kalinga Institute of Social Sciences, KISS) z pomocą dr Achyuta Samanta, założyciela Instytutu Technologii Przemysłowych Kalingi (Kalinga Institute of Industrial Technology, KIIT) oraz KISS, pod kierownictwem dr Sushree Sangity Mohanty, a także korzystając ze wsparcia użytkowników i specjalistów od języka kuvi, aby rozeznać się w potrzebach społeczności kuvi we wszystkich regionach, w których mówi się tym językiem.

Wspólnie ustalono, że najważniejszym elementem zachowania języka kuvi będzie opracowanie pierwszego w jego historii systemu pisma. Ponadto aby ułatwić jego używanie, opracowano klawiaturę kuvi obsługującą 4 rodzaje pisma: kuvi odia, kuvi telugu, kuvi devanagari i kuvi z alfabetem łacińskim. Nowa klawiatura będzie dostępna do pobrania w Google Play Store, co będzie sprzyjać wykorzystaniu pisemnej formy języka w smartfonach i umożliwi jego cyfryzację także w innych formach.

W Instytucie Nauk Społecznych Kalingi (KISS) jesteśmy zachwyceni współpracą z Motorola i Fundacją Lenovo w tym wyjątkowym projekcie rewitalizacji zagrożonego języka kuvi. KISS, korzystając ze wsparcia ze strony Fundacji Lenovo, odegrał zasadniczą rolę w zebraniu przedstawicieli społeczności plemiennych (Kondh, Kond i Jatapu), specjalistów językowych i technicznych oraz różnych innych środowisk w celu współpracy z Zespołem ds. Globalizacji Oprogramowania Motorola i opracowania klawiatury do języka kuvi. Inicjatywa ta wytycza szlak do odrodzenia wielu innych takich języków, pomagając w zachowaniu bogatego dorobku kulturowego, wiedzy i dziedzictwa kryjącego się w głębi naszego kraju.

– powiedział dr Samanta

Pierwszy w pełni zlokalizowany interfejs użytkownika smartfona w języku kangri

Motorola współpracowała także z językoznawcami, naukowcami i ekspertami z dystryktów Kangra, Hamirpur i Una stanu Himachal Pradesh nad pierwszym w pełni zlokalizowanym interfejsem użytkownika w języku kangri (कांगड़ी).

Lokalizacja objęła zarówno zawartość z Android Open Source Project (AOSP), jak i aplikacje Motorola Experience. Aby umożliwić bezproblemowe korzystanie z języka kangri na swoich urządzeniach, Motorola dodała też obsługę Unicode Common Locale Data Repository (CLDR) z bogatszymi danymi językowymi i interfejsem użytkownika, lokalnymi wzorcami formatowania i analizy tekstu, m.in. dat, godzin, walut i jednostek miary, a także informacjami o kraju i języku.

Spośród łącznie 1,4 miliarda mieszkańców Indii językiem kangri mówi zaledwie około 1,7 miliona osób. W związku z tym działania Motorola i Fundacji Lenovo na rzecz rewitalizacji tego języka świadczą o ich zaangażowaniu w zachowanie zagrożonych języków. Projekt ten był ogromny i niezwykle satysfakcjonujący. Naukowcy, członkowie plemienia, językoznawcy i specjaliści techniczni wspólnie zlokalizowali na język kangri oprogramowanie na urządzenia Motoroli, obejmujące ponad 200 000 angielskich słów. Umożliwi to użytkownikom kangri posługiwanie się telefonem w swoim własnym języku.

– mówi prof. Sunhu Sharma, konsultant Inicjatywy na rzecz Zagrożonych Języków Motorola ds. kangri

Lokalizacja ponad 200 000 angielskich słów na język kangri w smartfonach Motorola oznacza, że kiedy użytkownik języka kangri skonfiguruje swoje urządzenie, może wybrać ten język i korzystać z bogatszego interfejsu zarówno oprogramowania AOSP, jak i funkcji Motorola. 

Hello Indigenous (kuvi i kangri) - Motorola

Z myślą o wsparciu działań marki Motorola na rzecz rewitalizacji rdzennych języków zagrożonych wyginięciem oraz zwiększeniu świadomości i aktywności w tym zakresie Sergio Buniac, prezes Motorola, poinformował w grudniu na wydarzeniu z okazji Międzynarodowej Dekady Języków Rdzennych, że marka współpracuje z UNESCO nad dalszymi badaniami dotyczącymi wpływu i potencjału digitalizacji zagrożonych języków rdzennych.

Lenovo i Motorola we współpracy z oddziałem UNESCO w New Delhi planują opracowanie zestawu narzędzi udostępniającego doświadczenia i technologie związane z cyfryzacją zagrożonych języków rdzennych. Jest to zgodne z naszą wspólną wizją włączenia cyfrowego społeczności rdzennych.

– powiedział Hesekiel Dlamini, dyrektor oddziału UNESCO w New Delhi

Oprócz tych języków Motorola wprowadziła ostatnio nowe logo swojej inicjatywy na rzecz cyfryzacji języków rdzennych. Dzięki nowemu logo obsługa tych języków będzie bardziej rozpoznawalna na wszystkich urządzeniach i będzie ono też sprzyjać zwiększaniu świadomości w zakresie tej inicjatywy. 

Na każdym etapie naszego projektu cyfryzacji zagrożonych języków rdzennych naszym celem jest zasypywanie przepaści pod względem włączenia cyfrowego i inspirowanie dalszych działań na rzecz rewitalizacji tych języków” Dodanie kangri i kuvi do naszej wydłużającej się listy obsługiwanych języków jest osiągnięciem zasługującym na świętowanie, ale na tym nasza praca się nie kończy. 

— mówi Janine Oliveira, dyrektor wykonawcza ds. oprogramowania do globalizacji w Motorola Mobility

Motorola będzie kontynuować badania wśród społeczności autochtonicznych i współpracować z zespołami regionalnymi, aby wzbogacać możliwości urządzeń Motorola oraz życie ich niesamowitych użytkowników. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Motorola