Jak edytować listę kanałów w telewizorze Sony Bravia przez smartfona?

Dzięki aplikacji mobilnej TV Channel Editor for BRAVIA można szybko i łatwo edytować listę kanałów telewizyjnych za pomocą smartfona.

Aplikacja mobilna TV Channel Editor for BRAVIA od SONY

Ustawienie nazw lub kolejności kanałów na telewizorze może być męczące, szczególnie jeśli mamy ich kilkadziesiąt i chcemy dostosować listę do swoich preferencji. Klikanie strzałką na pilocie, aby zmienić pozycję programów i wybieranie liter w przypadku zmiany nazw, to mozolna praca i bardzo dużo przyciśnięć. Na szczęście można to zrobić zdecydowanie szybciej i łatwiej, dostosowując kanały telewizyjne przez aplikację mobilną.

Zobacz też: Sony przedstawia linię telewizorów BRAVIA XR na 2022 r.

Właściciele telewizorów Sony Bravia mają kilka opcji do wyboru, aby dostosować listę kanałów, ale najprostszą i najwygodniejszą metodą jest pobranie oficjalnej aplikacji mobilnej TV Channel Editor for BRAVIA wydanej przez Sony Corporation w połowie listopadzie 2022 roku.

Niestety aplikacja dostępna jest tylko dla posiadaczy smartfonów z systemem Android, więc jeśli masz iPhone’a, to póki co musisz to zrobić ręcznie (przez pilota) lub instalując oficjalną aplikację desktopową na komputerze, a następnie wgrać wyedytowany plik przez pendrive’a. Sony na swojej stronie zapowiedziało, że wkrótce będzie też dostępna wersja na urządzenia z systemem iOS, ale nie wiemy kiedy dokładnie pojawi się w sklepie App Store.

Aplikacja mobilna TV Channel Editor for BRAVIA umożliwia użycie telefonu do edycji, sortowania i porządkowania kanałów telewizji naziemnej, satelitarnej i kablowej. Dzięki apce możesz zmieniać kolejność i nazwy kanałów telewizyjnych oraz usuwać kanały kilkoma stuknięciami na ekranie smartfona, zamiast męczyć się przyciskami nawigacyjnymi w pilocie.

Najważniejsze funkcje aplikacji:

 • możliwość edycji listy kanałów telewizyjnych,
 • wyszukiwanie preferowanych kanałów telewizyjnych przez szybkie przewijanie długiej listy kanałów,
 • wyszukiwanie preferowanych kanałów przy użyciu bardzo szybkiej funkcji wyszukiwania,
 • zmienianie kolejności kanałów przez przeciąganie i upuszczanie,
 • zmienianie kolejności przez wybór kilku kanałów i ich przeniesienie na początek listy,
 • zmienianie kolejności przez wybór kilku kanałów i ich przeniesienie na koniec listy,
 • zmienianie kolejności przez wybór jednego kanału i wprowadzenie numeru kanału, pod którym ma on się znaleźć,
 • możliwość wyboru między wstawieniem kanału w celu uniknięcia utraty wcześniejszych zmian a zamianą numerów kanałów,
 • usuwanie kanałów: pojedynczo lub w grupach.

Jak zarządzać listą kanałów telewizyjnych za pomocą TV Channel Editor for BRAVIA?

Otwórz zainstalowaną aplikację (jak to zrobić – czytaj dalej) i stuknij przycisk „Zgadzam się i przechodzę dalej”, aby wyrazić zgodę na Umowę licencyjną dla użytkownika końcowego.

 1. Stuknij przycisk POŁĄCZ Z TELEWIZOREM.
 2. Stuknij Podczas korzystania z tej aplikacji lub Tylko tym razem, aby zezwolić aplikacji TV Channel Editor for BRAVIA na dostęp do lokalizacji urządzenia.
 3. Stuknij Zezwól, aby zezwolić aplikacji TV Channel Editor for BRAVIA na wyszukiwanie pobliskich urządzeń, łączenie się z nimi i wyznaczanie ich względnej pozycji.
 4. Jeśli pojawi się komunikat „Aplikacja TV Channel Editor for BRAVIA chce włączyć Bluetooth”, stuknij Zezwól.
 5. Wybierz nazwę telewizora z listy pod wpisem Połącz z telewizorem, aby sparować go ze smartfonem. Nazwa telewizora jest widoczna na ekranie Zainstaluj i otwórz aplikację na telewizorze.
 6. Na ekranach telewizora i urządzenia mobilnego pojawi się monit o parowanie Bluetooth. Upewnij się, że w obu monitach wyświetlany jest jednakowy kod parowania (np. 123456). Wybierz na smartfonie i telewizorze opcję SPARUJ (lub POWIĄŻ), aby potwierdzić parowanie. Nie musisz wprowadzać kodu parowania na żadnym z urządzeń.
 7. Po nawiązaniu połączenia z aplikacją telewizor wyświetli ekran Połączenie ustanowione!
  WAŻNE! Podczas edycji listy kanałów przy użyciu urządzenia mobilnego nie należy opuszczać ekranu „Połączenie ustanowione!” na telewizorze. Może to spowodować zerwanie połączenia i edycja kanałów nie będzie możliwa.
 8. Po zakończeniu edycji listy kanałów telewizyjnych przy użyciu aplikacji nastąpi odpowiednia aktualizacja na liście w telewizorze.
Edycja kanałów w aplikacji TV Channel Editor for BRAVIA
Edycja kanałów w aplikacji TV Channel Editor for BRAVIA

Zainstalowane profile telewizji pojawiają się w aplikacji mobilnej w oddzielnych kartach. Można na przykład mieć kanały Satelitarne i Kablowe/Naziemne na oddzielnych kartach,. Przełączaj się między kartami, aby poddać edycji określoną listę kanałów. W chwili opuszczania aplikacji zachowane zostaną wszystkie zmiany.

Aplikacja pozwala na zmianę kolejności pojedynczych lub wielu kanałów na raz, zmienianie pozycji i usuwanie kanałów.

Potwierdź zmiany wprowadzone na liście kanałów w aplikacji mobilnej („GOTOWE”)

Po zakończeniu edycji i zmieniania kolejności kanałów stuknij przycisk GOTOWE w lewym dolnym rogu ekranu, aby zapisać zmiany. Zmieniona kolejność kanałów zacznie obowiązywać, gdy w aplikacji pojawi się poniższy ekran Edycja zakończona.

Skąd pobrać aplikację TV Channel Editor for BRAVIA?

Aby pobrać aplikację TV Channel Editor for BRAVIA do smartfona (jeśli nie jest jeszcze pobrana) i połączyć ją z telewizorem, wykonaj następujące czynności:

 1. Włącz telewizor.
 2. Naciśnij przycisk Szybkie ustawienia ⚙ (ikona koła zębatego) na pilocie telewizora.
 3. Używając pilota telewizora, wybierz kolejno Ustawienia ➔ Kanały & Wejścia ➔ Kanały ➔ Edycja listy kanałów z urządzenia mobilnego.
 4. Na ekranie „Zainstaluj i otwórz aplikację” pojawi się nazwa telewizora i kod QR pokazany na zrzucie ekranu pod spodem. 
  UWAGA: Podczas łączenia telewizora z aplikacją nie opuszczaj ekranu „Zainstaluj i otwórz aplikację”.
 5. Pobierz i zainstaluj aplikację TV Channel Editor for BRAVIA na smartfonie. Aplikację mobilną można pobrać na dwa sposoby:
  • Zeskanuj urządzeniem mobilnym (otwierając aplikację Aparat) kod QR  wyświetlany na ekranie telewizora, aby otworzyć stronę pobierania aplikacji. W zależności od urządzenia mobilnego stuknij albo ikonę sklepu Google Play, albo ikonę Apple App Store (pojawi się wkrótce), po czym pobierz aplikację.
Kod QR z linkiem do strony o aplikacji wyświetlany na ekranie telewizora Sony Bravia
Kod QR z linkiem do strony o aplikacji wyświetlany na ekranie telewizora Sony Bravia
 • Aplikację TV Channel Editor for BRAVIA można również wyszukać w sklepie z aplikacjami na smartfon: w sklepie Google Play w przypadku systemu Android lub App Store w przypadku iOS (dostępność wkrótce) — a następnie ją pobrać.

W momencie publikacji tego wpisu dostępna jest tylko wersja aplikacji na Androida w wersji 1.2.0, którą zaktualizowano 6 lutego 2023 roku. Aplikacja działa na urządzeniach z systemami iOS/iPadOS oraz Android, można pobrać ją odpowiednio ze sklepu App Store lub Google Play, klikając na poniższy przycisk:

 • Funkcja ta może nie być obsługiwana przez pewnych operatorów lub w pewnych regionach/krajach.
 • Do działania aplikacji niezbędne jest aktywne łącze Bluetooth. System Android wymaga, aby podczas korzystania z łącza Bluetooth włączona była lokalizacja.
 • Upewnij się, że oprogramowanie telewizora Sony BRAVIA jest zaktualizowane do najnowszej wersji.
 • Upewnij się, że aplikacja TV Channel Editor for BRAVIA jest zaktualizowana do najnowszej wersji.
TV Channel Editor for BRAVIA na iOS/iPadOS

Brak opcji Edycja listy kanałów z urządzenia mobilnego oznacza, że nie zostało jeszcze wykonane przeszukiwanie kanałów lub że operator nie zezwala na edycję listy kanałów.Więcej informacji znadziesz w temacie pomocy firmy Sony: Jak zaprogramować lub uaktualnić zaprogramowane stacje w telewizorze Sony z platformą Android TV: Telewizja kablowa / naziemna (antena) / analogowa.

Aby sprawdzić, czy twój telewizor jest obsługiwany przez aplikację mobilną, sprawdź czy numer modelu telewizora znajduje się na liście w artykule pomocy na stronie firmy Sony, lub rozwiń poniższą listę.

UWAGA:  Aktualizacja wewnętrznego oprogramowania telewizorów z lat 2021 i 2020 zostanie udostępniona w pierwszym kwartale 2023 r. Rok modelowy można sprawdzić w danych technicznych telewizora

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Sony Polska