Inspirowane przyrodą e-nasiona po zwilżeniu wwiercają się w ziemię

E-seed zostały zainspirowane łodygami nasion roślin o nazwie Iglica (Erodium) i wymyślone przez naukowców z Uniwersytetu Carnegie Mellon.

E-nasiona (E-seeds)
E-nasiona inspirowane nasionami Iglicy | fot. Carnegie Mellon University

Używanie dronów do wysiewu z powietrza może wydawać się dobrym pomysłem, ale… nasiona mogą łatwo zostać po prostu zdmuchnięte, jeśli zostaną pozostawione na powierzchni gleby. Inspirowany biologicznie nośnik nasion został zaprojektowany, aby pomóc rozwiązać ten problem, wkręcając ładunek nasion w ziemię. Urządzenie znane jest jako E-seed (e-nasiono) i zostało stworzone przez zespół z Carnegie Mellon University kierowany przez prof. Lining Yao – zainspirowała się ona rodzajem roślin Erodium (Iglica), który wyewoluował unikalną strategię przetrwania w suchym klimacie.

Przeczytaj też: Nanowłókna można produkować szybciej i łatwiej, naśladując jedwabniki

Niektóre rośliny mają nasiona, które są zawarte w cienkiej łodydze z ciasno zwiniętym ogonem u góry – łodyga ta odłącza się od głównej rośliny i opada na ziemię. Gdy jest zwilżona przez deszcz lub występuje wysoka wilgotność, łodyga rozwija ogonek, aby najpierw podeprzeć się pionowo, a następnie wwiercić się wraz z nasionami w glebę.

Nośnik E-seed stworzony przez zespół Yao działa w ten sam sposób, chociaż jest wykonany z wrażliwej na wilgoć okleiny z białego dębu. Różni się również od łodygi nasion Erodium tym, że ma nie jeden, a trzy ogonki – ta cecha pomaga mu w ustawieniu się w pozycji pionowej na stosunkowo płaskiej powierzchni. Erodium nie potrzebuje pod tym względem tak dużej pomocy, ponieważ jego łodygi zwykle wpadają w małe szczeliny.

Chociaż produkcja inspirowanego biologicznie nośnika nasion to obecnie pięcioetapowy proces obejmujący mycie chemiczne i formowanie mechaniczne, naukowcy pracują nad przystosowaniem go do użytku na skalę przemysłową. E-nasiona (E-seeds) mogłyby być następnie rozsiewane przez powietrzne drony w trudno dostępne miejsca, takie jak odległe pola lub obszary osuwiskowe wymagające stabilizacji.

Etapy wzrostu rośny wyhodowanej z e-nasiona
Etapy wzrostu rośny wyhodowanej z e-nasiona | fot. Carnegie Mellon University

W testach terenowych technologia została dodatkowo wykorzystana do dostarczania ładunków innych niż nasiona, takich jak nawozy i robaki nicieni, które zabijają szkodniki.

Zakopywanie nasion było intensywnie badane przez dziesięciolecia pod względem mechaniki, fizyki i materiałoznawstwa, ale do tej pory nikt nie stworzył inżynierskiego odpowiednika. Badania nad nośnikami nasion były szczególnie satysfakcjonujące ze względu na ich potencjalny wpływ społeczny. Jesteśmy podekscytowani rzeczami, które mogą mieć korzystny wpływ.

– powiedziała Yao

Artykuł na temat badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie Nature.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Carnegie Mellon University | New Atlas