Wieżowiec Mukaab mógłby pomieścić w sobie 20 Empire State Buildings

Mukaab będzie miał 400 m wysokości, szerokości i długości, tworząc ogromny prostopadłościenny i superwysoki wieżowiec.

Projekt Mukaab
Projekt Mukaab | fot. New Murabba Development Company

Arabia Saudyjska przeżywa obecnie bezprecedensowy boom budowlany. Oprócz wcześniej ogłoszonego wieżowca o długości 170 km i gigantycznego projektu Qiddiya, pojawia się kolejny niezwykle ambitny projekt o nazwie Mukaab. Będzie składał się z ogromnego, prostopadłościennego, bardzo wysokiego wieżowca, w którym znajdzie się kręcąca się wieża.

Sprawdź także: Najwyższa na świecie hybrydowa wieża z drewna będzie mierzyła 183 m

Mukaab osiągnie wysokość 400 m (1312 stóp), co daje mu około 41. miejsce w najwyższych światowych rankingach. Będzie jednak równie długi i szeroki, co czyni go naprawdę masywnym. Jego dekoracyjna fasada jest inspirowana tradycyjną architekturą islamu, a na jej szczycie znajdzie się ogród na dachu.

Jego przepastne wnętrze będzie miało powierzchnię około 2 kilometrów kwadratowych (0,77 mil kwadratowych), co według saudyjskiego funduszu inwestycji publicznych byłoby teoretycznie wystarczająco duże, aby pomieścić 20 Empire State Buildings. Jednak poza samym rozmiarem, najbardziej interesującą rzeczą w jego wnętrzu jest duża, skręcająca się wieża, która zostanie umieszczona w jej centrum – pomyśl o tym jak o dużym pudle z wieżą w środku.

[Mukaab] obejmie wieżę na szczycie spiralnej podstawy, która będzie miejscem w rodzaju gościńca z mnóstwem atrakcji handlowych, kulturalnych i turystycznych, wraz z jednostkami mieszkalnymi i hotelowymi, przestrzeniami handlowymi i obiektami rekreacyjnymi.

— wyjaśniła Arabia Public Fundusz inwestycyjny.

Mukaab będzie miał ogromne wnętrze, w którym znajdzie się kręcąca się wieża

Mukaab będzie oferował również holograficzne doświadczenie, które podobno zostanie użyte do zobrazowania podwodnych i dziwnych scen z innego świata. To wszystko jest bardzo ambitne i futurystyczne.

Spiralna, kręcąca się wieża w budynku Mukaab
Spiralna, kręcąca się wieża w budynku Mukaab | fot. New Murabba Development Company

Mukaab będzie centralnym elementem większego projektu w Rijadzie o nazwie New Murabba, który obejmie budowę tysięcy nowych domów, hoteli i powierzchni handlowych, a także biur i obiektów rekreacyjnych, wciągającego teatru oraz uniwersytetu technologicznego i projektowego.

Projekt jest obsługiwany przez New Murabba Development Company, na czele której stoi książę koronny Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman. Oczekuje się, że zostanie ukończony do 2030 roku. Poniższy film zawiera więcej szczegółów na temat jego projektu:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: New Murabba Development Company | Public Investment Fund | New Atlas