Jak wybrać nowy smartfon dla siebie?

Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę, jeśli zamierzasz kupić dla siebie nowy telefon w 2023 roku? Wskazówki i poradnik przed zakupami – nie tylko dla nowicjuszy!

Jak wybrać odpowiedni model smartfona dla siebie?
Jak wybrać odpowiedni model smartfona dla siebie? | fot. Depositphotos

Jeśli zamierzasz kupić nowego smartfona, z pewnością będziesz mieć wiele opcji do wyboru – ale niekoniecznie łatwo jest dostrzec różnice między dziesiątkami szklanych, metalowo-plastikowych modeli, które obecnie są w sprzedaży. Jednocześnie niektóre specyfikacje i funkcje, które kiedyś były kluczowe, obecnie są mniej ważne, podczas gdy inne zyskały na znaczeniu na przestrzeni lat. Dla porównania, sprawdź na co użytkownicy zwracali uwagę kupując nowy telefon w 2014 roku – niektóre z odpowiedzi są wciąż aktualne.

Może Cię zainteresować także: Jaki wybrać internet mobilny na kartę? — najnowsze porównanie ofert internetu na kartę w Polsce

Ostatni poradnik, dotyczący wyboru nowego smartfona pisałem osiem lat temu (tak, niemal dekadę temu) — w przypadku tego typu urządzeń jest to niemal inna epoka. Producenci dokonali znaczących modyfikacji, a użytkownicy zwracają uwagę na nowe funkcje i możliwości smartfonów, które są im obecnie potrzebne.

Ten przewodnik powinien pomóc Ci wybrać nowy smartfon, taki który w 2023 roku będzie w zupełności użyteczny. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć lub czego powinieneś szukać, aby znaleźć odpowiedni model telefonu dla siebie, poniższe wskazówki powinny Ci w tym pomóc.

Nie będę wymieniać żadnych konkretnych modeli ani producentów, więc wskazówki można zastosować do dowolnego urządzenia – zarówno tego z Androidem jak iOS-em. Nie będę też tutaj porównywać wszystkich możliwości obu platform punkt po punkcie, ale większość najpopularniejszych aplikacji jest teraz dostępna pod tymi dwoma systemami. Firmy Google i Apple skopiowały od siebie wiele funkcji dla swoich własnych mobilnych systemów operacyjnych. W 2023 roku iOS pozostaje wciąż nieco bardziej dopracowany, a Android jest nieco bardziej konfigurowalny.

Oczywiście będziesz potrzebować iPhone’a, jeśli polegasz na aplikacjach mobilnych firmy Apple – z usług firmy z Cupertino jest tylko aplikacja Apple Music na Androida, z pozostałych appek firmy można korzystać pod iOS-em. Tymczasem prawie wszystkie aplikacje Google’a są dostępne na iPhonie, choć można argumentować, że są nieco lepiej zintegrowane z telefonem i ze sobą na telefonie z Androidem. Ostatnio nawet funkcja Magic Eraser (Magiczna Gumka) w Zdjęciach Google, zarezerwowana tylko dla modeli telefonów Pixel, trafiła na iPhone’y.

Przesyłanie wiadomości jest oczywiście bardzo ważne, a iMessage jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie trzymają się iPhone’ów.

Wybór smartfona to oczywiście nie tylko wybór producenta i systemu, ponieważ musisz również pomyśleć o wszystkich innych gadżetach, które posiadasz w domu: czy do telewizora jest podłączony Apple TV 4K lub Chromecast? Czy w Twojej kuchni jest HomePod Mini czy Nest Mini? Czy twój laptop działa pod systemem macOS lub Windows? Odpowiedzi na te pytania będą miały wpływ na to, czy wybierzesz Androida czy iOS..

Ekran i projekt smartfona

Nie ma bardzo dużej różnorodności pod względem wyglądu telefonu, ale jest trochę niuansów — i warto sprawdzić nie tylko estetykę telefonów dostępnych na rynku, ale aby znaleźć idealny dla siebie telefon także jakość wykonania czy kolory, w których są dostępne. Możliwości aparatu to jeden z obszarów, w którym producenci wciąż wykorzystują kreatywność i zdecydowanie łatwiej jest wyselekcjonować dobre smartfony, które robią idealne zdjęcia i nagrywają wysokiej jakości filmy.

Projektowanie smartfona, aplikacji
fot. Depositphotos

Niestety dla fanów mniejszych urządzeń nie ma dużego wyboru, jeśli chodzi o rozmiary ekranu — większość wyświetlaczy smartfonów ma teraz około 6 cali lub więcej. Nadal istnieje jeden lub dwa telefony z mniejszymi ekranami, ale jest ich niewiele i być może będziesz musiał pójść na pewne ustępstwa.

Zaawansowana technologia wyświetlaczy OLED jest teraz używana we flagowych telefonach i średniej klasy, nadal można też znaleźć model z wyświetlaczem LCD w budżetowych modelach.

Zwróć uwagę na rozdzielczość ekranu w pikselach, która powie Ci, jak ostry będzie tekst i obrazy na wyświetlaczu, i sprawdź częstotliwość odświeżania, która jest mierzona w hercach (Hz) — daje to wskazówkę, jak płynne będzie wszystko, od filmów po animowane menu, chociaż szybkość telefonu i zarządzanie pamięcią również odgrywają tu rolę.

Wreszcie, jeśli chodzi o kształt, mamy do rozważenia składane telefony, chociaż w ich przypadku ceny wciąż pozostają wysokie, a opcje pozostają na razie ograniczone.

Aparat – jakość zdjęć i wideo

Jednym z najczęstszych zastosowań telefonu jest robienie zdjęć i nagrywanie wideo, a dobrą wiadomością jest to, że dzisiaj nawet najtańsze telefony są w tym całkiem dobre. Płacenie więcej za telefon zazwyczaj zapewnia większe, ostrzejsze i lepiej zbalansowane obrazy, a także większy zoom optyczny (możliwość powiększania bez utraty jakości).

Aparat w smartfonie
fot. Depositphotos

Możesz znaleźć mnóstwo telefonów z dużą liczbą aparatów oraz specyfikacjami:

  • megapiksele MP (rozmiar zdjęć, które mogą wykonać),
  • rozmiary pikseli (większe piksele są lepsze),
  • wartość f przysłony (mniejsza wartość oznacza, że można uchwycić więcej światła i szczegółów),
  • rozmiar czujnika (większe czujniki oznaczają więcej przechwytywania światła i lepsze zdjęcia).

Wszystkie te specyfikacje są przydatne i wszystkie wpływają na jakość zdjęć i filmów wykonywanych przez dany model smartfona. Ale, żeby naprawdę zrozumieć, jak dobry jest aparat w telefonie, najlepiej przeczytać recenzje i obejrzeć przykładowe zdjęcia. To da ci znacznie lepsze wyobrażenie o możliwościach i jakości niż patrzenie tabelę z wylistowanymi parametrami w specyfikacji.

Jest to o tyle istotnie, ponieważ dzięki algorytmom przetwarzania końcowego, które większość nowoczesnych telefonów stosuje do swoich zdjęć, możesz zobaczyć inne efekty w przypadku porównywalnych wartości w specyfikacji w innych modelach urządzeń.

Pamiętaj, że smartfony mają aparaty z przodu i z tyłu – jeśli często robisz selfie – zwróć uwagę, aby smartfon robił doskonałe zdjęcia przednią kamerą :)

Żywotność baterii — to jak długo działa ma znaczenie!

Wszyscy chcemy, aby nasze telefony działały jak najdłużej na jednym ładowaniu baterii. W specyfikacjach zobaczysz pojemność baterii wyrażoną w miliamperogodzinach lub mAh — im wyższa liczba, tym większa pojemność. Należy jednak pamiętać o wielu innych czynnikach, w tym o rozmiarze i jasności ekranu lub o tym, jak dobrze zoptymalizowane jest oprogramowanie telefonu i jego aplikacje.

Podobnie jak w przypadku jakości aparatu, naprawdę nic nie zastąpi czytania recenzji telefonów w celu przekonania się o rzeczywistej żywotności baterii, zamiast wierzyć jakimkolwiek deklaracjomproducenta — doświadczenia osób, które faktycznie korzystały z telefonu, powinny być najlepszą wskazówką jak długo wytrzyma bateria w konkretnym smartfonie. Chociaż duża pojemność baterii zwykle oznacza dłuższą żywotność, nie zawsze tak jest.

Żywotność baterii – mężczyzna ze smartfonem w ręku myślący o naładowaniu smartfona
fot. Depositphotos

Warto zwrócić uwagę także na to, jak szybko jesteśmy w stanie naładować telefon do 50 czy 100%. Szybkość ładowania wyrażana jest w watach (W) — im wyższa liczba, tym szybsze ładowanie. Kiedy masz telefon, który może naładować baterię w ciągu kilku minut, a nie godzin, żywotność baterii nie ma tak dużego znaczenia, ponieważ łatwiej i szybciej można ją doładować w ciagu dnia.

Inne funkcje i specyfikacje

Szybkość procesora i w mniejszym stopniu dostępna pamięć (RAM) wskazują, jak szybki może być telefon. Oprócz wydajności systemu operacyjnego określa, jak szybko aplikacje będą się ładować, jak dobrze obsługuje się wiele aplikacji (lub kart przeglądarki) jednocześnie, daje wgląd w opóźnienie, które możesz zobaczyć w grach i tak dalej.

Elementy wewnętrzne smartfona (to, co pod obudową)
fot. Depositphotos

Jest też pamięć wewnętrzna ROM mierzona w gigabajtach (GB), która nadal jest ważna, jeśli na urządzeniu chcesz zainstalować dużo aplikacji, przechowywać dużo zdjęć i filmów, nawet jeśli większość treści jest teraz przesyłana strumieniowo lub wysyłana i synchronizowana w chmurze.

Można argumentować, że najszybsze obecnie procesory oferują więcej mocy, niż potrzebuje przeciętny użytkownik, ale pamiętaj, że telefony z takimi chipsetami będą nam służyły na dłużej — czasami dodatkowa inwestycja jest tego warta jeśli oznacza to, że będziesz mógł przejść kolejny rok lub dwa bez wymiany smartfona.

Nowsze procesory zazwyczaj również zużywają mniej energii, co pomaga wydłużyć żywotność baterii.

Procesor ma także znaczenie w przypadku korzystania z funkcji opartych na sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowym — szybkie rozumienie poleceń głosowych, optymalizacja zdjęć i nie tylko — w tym z pewnością pomoże również mocniejszy procesor.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Gizmodo
zdjęcia wykorzystane we wpisie z Depositphotos