Francuski dokument „On the Adamant” zdobył Złotego Niedźwiedzia na 73. Berlinale

Francuski dokument „On the Adamant” (Sur l’Adamant) w reżyserii Nicolasa Philiberta został uznany najlepszym filmem tegorocznego 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

„On the Adamant” (Sur l’Adamant) - 73. Berlinale (2023)

Film dokumentalny On the Adamant (tyt. oryg. Sur l’Adamant) przenosi widzów na barkę Adamant na Sekwanie w centrum Paryża, która służy jako pływający ośrodek opieki dziennej dla dorosłych cierpiących na zaburzenia psychiczne. „To, że film dokumentalny jest nagradzany i celebrowany, że dokument sam w sobie może być uznany za kino, głęboko mnie porusza” – powiedział wyraźnie poruszony reżyser filmu – Nicolas Philibert – po ogłoszeniu nagrody, przyznanej przez siedmioosobowe jury pod przewodnictwem amerykańskiego aktora, scenarzysty i reżyser Kristen Stewart.

Sprawdź też: „Zaklinacze słoni” to krótki film dokumentalny o pięknie dzikich przestrzeni

Philibert powiedział, że w filmie próbował „zmienić postrzeganie”, jakie ludzie mają na temat osób z chorobami psychicznymi i pozwolić widzom zobaczyć „to, co nas łączy poza różnicami”.

„Jak wszyscy wiemy, najbardziej szaleni ludzie nie są tymi, za których ich uważamy” – dodał.

73. Berlinale rozpoczęło się przemówieniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który zwrócił się do artystów i filmowców o jednoznaczne zadeklarowanie poparcia dla jego kraju w walce z rosyjskimi najeźdźcą.

Zełenski, były komik i aktor, zagrał wybitną rolę w filmie Seana Penna o wojnie na Ukrainie „Supermocarstwo”, którego światowa premiera odbyła się w Berlinie.

Zobacz zwiastun filmu „Sur l’Adamant”:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Berlinale | Independent