Linux 6.2 także na komputerach Mac z M1, ale nie jest jeszcze gotowy!

System Linux 6.2 zapewnia natywną obsługę procesorów M1 na komputerach Mac, ale nie jest całkowicie ukończony ani gotowy do premiery.

Linux 5.13 ze wsparciem dla Mac z M1

Wsparcie dla Linuksa na procesorach ARM, a dokładniej na Apple M1, M1 Pro, M1 Max i M1 Ultra, było oferowane już od dłuższego czasu. Po tym, jak różne eksperymentalne kompilacje próbowały uruchomić natywnego Linuksa na komputerach z M1, w końcu pojawił się Linuks 6.2 — ale z pewnymi zastrzeżeniami. W artykule opublikowanym przez ZDNet czytamy, że skądinąd nudna aktualizacja zawiera krytyczną nową funkcję — wsparcie dla procesorów M1 firmy Apple. Aktualizacja pojawia się po tym, jak Asahi Linux i Alyssa Rosenzweig wprowadziły 31 lipca 2022 roku użyteczną wersję Linuksa na ARM.

Zobacz też: Linux 5.13 można zainstalować na komputerach Mac z chipem M1

Po miesiącach pracy nad stabilizacją Linuksa na komputerach z procesorami M1, jest on wreszcie gotowy dla zwykłych użytkowników. ZDNet twierdzi, że Linux 6.2 ma stać się domyślnym jądrem Ubuntu 23.04 i zostanie włączony do Fedory 38 przed kwietniowym wydaniem Linuksa 6.3.

Jednak użytkownicy Linuksa na forach Y Combinator są nieco mniej entuzjastycznie nastawieni. Pomimo niesamowitego wysiłku ze strony Asahi Linux i jego inżynierów, ta wersja nie jest gotowa do codziennego użytku.

Wątek na GitHubie poświęcony listom obsługiwanych funkcji i dalszych prac w toku pokazuje dokładnie, czego brakuje w wydaniu Linuksa 6.2. Użytkownik Y Combinator – iuafhiuah, w jednym komentarzu dzieli się swoim brakiem entuzjazmu wyrażonym w artykule serwisu ZDNet.

„To nie brzmi tak interesująco, jak sugeruje artykuł tego artykułu – rzeczy takie jak USB, touchpad, klawiatura, głośniki, dźwięk 3,5 mm, zawieszenie/uśpienie są nadal WIP downstream”, pisze iuafhiuah. „To nie jest atak na twórców Asahi Linux. Robią solidne postępy. To po prostu zły artykuł”.

Inni dystrybutorzy z pewnością w nadchodzących tygodniach wprowadzą aktualizacje zawierające najnowszą wersję Linuksa. Nie jest jasne, jak stabilna będzie ta wersja dla procesorów opartych na M2, ale prawdopodobnie rozwój będzie musiał być kontynuowany, aby zapewnić maksymalną kompatybilność.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: AppleInsider