Opera dodaje integrację z ChatGPT

Wygląda na to, że rozpoczyna się nowa era wojen przeglądarek internetowych – Opera już zapowiada wprowadzenie integracji z ChatGPT.

Integracja przeglądarki Opera z ChatGPT

ChatGPT wywarł ogromny wpływ, kiedy zadebiutował pod koniec 2022 roku, a wraz z początkiem 2023 roku sztuczna inteligencja okazała się być wielką sprawą dla dużych firm technologicznych. A teraz ponownie rozpoczyna wojna przeglądarek internetowych, ponieważ Opera dodaje bezpośrednią integrację z ChatGPT, rzucając wyzwanie zarówno Microsoftowi, jak i Google’owi.

Zobacz też: Udział wyszukiwarek internetowych w 2022 roku

W piątek Opera ogłosiła dodanie ChatGPT do swojej przeglądarki. Ta nowa integracja będzie dostępna na pasku bocznym przeglądarki opartej na Chromium i będzie działać zarówno w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej.

Wydaje się, że integracja ma na celu przede wszystkim wykorzystanie sztucznej inteligencji do podsumowania stron w internecie, użycie przycisku „skrót” do stworzenia szybkiego podsumowania strony lub artykułu, na którym się znajdujemy. Opera tak to wyjaśnia:

…[Opera] pracuje również nad rozszerzeniem przeglądania o nowe funkcje, które będą współdziałać z tymi nowymi możliwościami opartymi na generatywnej sztucznej inteligencji. Jedną z pierwszych funkcji do przetestowania jest nowy przycisk „Skrót” w pasku adresu, który będzie mógł wykorzystywać sztuczną inteligencję do generowania krótkich podsumowań dowolnej strony internetowej lub artykułu.

Nie ma określonego harmonogramu, kiedy ta funkcja zostanie wprowadzona, ale Opera powiedziała The Verge, że zadziej się to „bardzo szybko”.

Dzieje się tak zaledwie kilka dni po tym, jak Microsoft ogłosił „nowy Bing”, który jest obsługiwany przez bardziej zaawansowaną, zaktualizowaną wersję ChatGPT. Ten nowy produkt działa głównie w wyszukiwarce Bing, ale jest również bezpośrednio zintegrowany z Microsoft Edge, z możliwością podsumowywania stron i interakcji z zawartością na stronie, podobnie jak implementacja Opery.

W międzyczasie Google chce zintegrować „Bard” z ChromeOS. Chociaż nie jest to bezpośrednio przeglądarka, rozsądne wydaje się założenie, że przeglądarka Chrome może ostatecznie doczekać się podobnej integracji.

Opera udostępniła krótkie demo ChatGPT wbudowanego w jej przeglądarkę.

Sztuczna inteligencja wyraźnie nadaje nowe życie „wojnom przeglądarek”, ponieważ jest to z pewnością jedna z potężniejszych i najbardziej ekscytujących funkcji, które pojawiły się w ostatnich latach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Opera | 9TO5Google